12.07.2021
Alergia skórna u psa - jakie są jej objawy i jak ją leczyć?
Alergia skórna u psa - jakie są jej objawy i jak ją leczyć?
Zdrowie Alergie
Czasem nawet pomimo wysokiej jakości diety możesz zaobserwować, że sierść Twojego pupila nie wygląda najlepiej. Dodatkowo pies może częściej się drapać lub nawet być niespokojny i rozdrażniony. Czym objawia się alergia skórna u psa i jak sobie z nią radzić? Czy na uczulenie u psa może mieć wpływ dieta psa? Jak wiosenne alergeny mogą wpływać na naszego czworonoga i czy u psów często występuje alergia sezonowa?
Alergia skórna u psa - co to takiego?
Rodzaje alergii skórnej u psa
U psów można rozróżnić trzy rodzaje alergii skórnej. Pierwsza z nich to alergia wziewna. Ta odmiana jest wywołana przez alergeny wziewne, nazywane również środowiskowymi. Psy, u których alergia środowiskowa jest silnie rozwinięta cierpią na atopię, inaczej atopowe zapalenie skóry. Kolejna odmiana alergii u psa to alergia kontaktowa, określana również mianem alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Z tym rodzajem alergii mamy do czynienia, gdy do reakcji alergicznej dochodzi po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Kolejnym rodzajem alergii skórnej u psów jest alergiczne pchle zapalenie skóry, które jest prawdopodobnie najbardziej powszechną alergią, jaka występuje u psów. Świąd i zmiany skórne mogą pojawić się również w przypadku alergii pokarmowej.
Atopia u psa
Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, to choroba uwarunkowana genetycznie, w której w wyniku kontaktu z alergenem organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, które mają chronić przed konkretną substancją. Przy kolejnym kontakcie z takim alergenem organizm uwalnia histaminę, przez którą dochodzi do świądu skóry. W tym samym czasie w organizmie zwierzaka zachodzi szereg reakcji immunologicznych i zapalnych, przez które pojawiają się zmiany skórne. Choć atopowe zapalenie skóry dotyka zwykle młode psiaki, nie jest to wcale reguła. Pies może uczulić się na alergeny niemal na każdym etapie swojego życia. Atopowe zapalenie skóry wywołuje świąd, który może prowadzić nawet do uszkodzenia skóry właściwej. Świądowi zwykle towarzyszą: rumień, zapalenie bakteryjno-grzybicze i wykwity skórne. Atopowe zapalenie skóry wywołać może cały szereg alergenów i podobnie jak u ludzi cierpiących na alergię wziewną objawy mogą pojawiać się sezonowo.
Alergia kontaktowa
Alergia kontaktowa to wszystkie te przypadki, kiedy organizm psa odpowiada reakcją alergiczną na bezpośredni kontakt z alergenem. W miejscu, w którym alergen wnika w skórę powstaje zaczerwienienie i miejscowe zapalenie. Alergia kontaktowa u psów pojawia się często na łapach lub brzuchu - wiele alergenów może znajdować się na podłożu. U psów alergenem kontaktowym może być guma, cement, rozmaite substancje chemiczne, ale również pewne rośliny, jak choćby bluszcz. Alergia kontaktowa u psa może szczególnie nasilać się w okresie wiosennym, letnim lub jesiennym, zależnie od tego, jakie pyłki działają na zwierzaka alergizująco. Wiosenne alergeny u psa mogą obejmować pleśń, pyłki traw i drzew, przed którymi nie łatwo będzie uciec podczas wiosennych spacerów. Jeśli alergia u psa pojawia się wyłącznie sezonowo, łatwo zdiagnozować jaki alergen może wywoływać reakcję.
Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej 6 szt
Kycklingfilé - przekąska z pieczonego kurczaka dla psów
Alergiczne pchle zapalenie skóry
Alergia pokarmowa
Alergię pokarmową u psów często określa się mianem niesezonowej alergicznej choroby skóry. Objawy alergii pokarmowej przypominają atopię, tutaj również pojawia się świąd i możliwe jest zapalenie skóry. Jednak w przeciwieństwie do atopowego zapalenia skóry, alergia pokarmowa nie występuje sezonowo, a stosowanie sterydów nie przynosi widocznych efektów. Jeżeli u psa pojawiają się objawy alergii skórnej, a popularne leki nie redukują świądu, konieczne będzie zastosowanie diety eliminacyjnej. Wybierz hipoalergiczną karmę dla psa i jeśli objawy alergii ustaną po jej stosowaniu, sprawdź skład poprzedniej suchej karmy dla psa. Popularne źródła białka zwierzęcego, a szczególnie kurczak i zboża, w tym pszenica mogą wywoływać reakcję alergiczną u psów. U psów z wrażliwym układem pokarmowym i podejrzeniem alergii świetnie sprawdzi się bezglutenowa karma dla psa.
Alergia skórna u psa - jak ją zdiagnozować?
By zdiagnozować alergię u psa konieczne jest wykonanie testów alergicznych. Psu pod skórę podaje się wyciągi popularnych alergenów. W przypadku większości alergenów wynik jest widoczny już po 15 minutach. Na wiarygodny wynik testu na alergię na jad pcheł należy odczekać 48 godzin. W niektórych przypadkach do reakcji alergicznych może dojść ze znacznym opóźnieniem po zetknięciu z alergenem, co zdecydowanie utrudnia postawienie diagnozy.
W przypadku alergii pokarmowej jedynym sposobem na jej zdiagnozowanie jest stosowanie diety eliminacyjnej. Należy wykluczyć wszelkie popularne alergeny z diety psa i podawać ją przez okres od 8 do 12 tygodni. Po tym czasie można przeprowadzać próby prowokacyjne czyli stopniowo podawać psu popularne alergeny w pokarmie. Jeżeli po upływie około 4 tygodni nie występuje u pupila reakcja alergiczna na dodany składnik, można przeprowadzić kolejną próbę z innym składnikiem.
Świąd, zapalenie i zmiany skórne nie muszą być wyłącznie objawem alergii. Jeśli u psa stan skóry i sierści pogarsza się, koniecznie udaj się z pupilem na wizytę kontrolną do weterynarza. Lekarz zbada stan zdrowia pupila, pobierze do badania krew, próbki ze zmienionych zapalnie miejsc na ciele, a w niektórych przypadkach próbkę skóry do wykonania biopsji.
Alergia skórna u psa - leczenie
Mówi się, że najlepszym sposobem na leczenie alergii, jest unikanie alergenu, który ją wywołuje. Jeśli wiemy już, jakie alergeny wywołują u naszego pupila reakcję, jeśli tylko mamy taką możliwość, unikajmy ich. To jedyne "domowe sposoby" na alergię, które mogą zadziałać. W przypadku bakteryjnego zapalenia skóry, do którego doszło na skutek alergii, niezbędne jest zastosowanie antybiotyku. Antybiotykoterapia u psa alergika może trwać nawet 3-4 tygodnie. Jeśli na skutek alergii dojdzie do wtórnego grzybiczego zapalenia skóry stosuje się leki przeciwgrzybicze. Chociaż w leczeniu alergii u ludzi najczęściej stosuje się leki antyhistaminowe, są one skuteczne jedynie u około 15% cierpiących na alergię psów.
Co podać psu na alergię? Podczas leczenia alergii skórnej u psa stosuje się często sterydy, czyli leki przeciwzapalne i przeciwświądowe. To po nie sięgamy najczęściej w walce ze świądem i stanami zapalnymi i u czworonogów. Sterydy należy stosować wyłącznie pod czujnym okiem lekarza weterynarii - długotrwałe stosowanie tego typu środków ciągnie za sobą skutki uboczne. Jeśli tabletki muszą być podawane ciągle należy to robić w jak najmniejszych dawkach oddzielonych od siebie możliwie największymi odstępami czasu.
Inne metody leczenia alergii
U psów, które zmagają się z zaawansowanym atopowym zapaleniem skóry często stosuje się cyklosporynę. Lek ma działanie immunosupresyjne i immunomodulujące oraz wpływa bezpośrednio na komórki biorące udział w reakcji alergicznej. Wielu właścicieli decyduje się na cyklosporynę, gdyż nie występuje po niej tyle skutków ubocznych, co w przypadku sterydów.
W leczeniu alergii u psów często stosuje się również odczulanie. Podczas odczulania podaje się psu coraz większe dawki alergenu, żeby stopniowo przyzwyczaić jego organizm. W ten sposób można zredukować intensywność reakcji alergicznej. Odczulanie sprawdza się doskonale w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie w pełni wyeliminować alergenu z otoczenia naszego pupila. Alergię u psa można leczyć również preparatami odczulającymi dla zwierząt. To środki, w których składzie znajdują się wodne roztwory alergenów. Szacuje się, że skuteczność działania preparatów odczulających wynosi od 50 do nawet 80%.