Seter angielski – opis rasy
Seter angielski to pies o eleganckiej sylwetce i bardzo intrygującym umaszczeniu. Jego futro jest długie, jedwabiste i pięknie falujące, co nadaje mu wyjątkowy urok. To pies pełen gracji i harmonii, który emanuje pewnością siebie. Choć jest piękny i łagodny, jest również wszechstronnym psem myśliwskim, z doskonałym węchem i zdolnością do pracy w polu. Instynkt łowiecki to jego ogromny atut.
Historia
Seter angielski, przynależący do grupy brytyjskich wyżłów, prawdopodobnie wywodzi się od dawnych psów wystawiających o frędzlowatej sierści, które towarzyszyły sokolnikom podczas polowań. Te czworonogi pojawiały się na obszarach zamieszkanych przez ludność celtycką, takich jak Francja, Niderlandy, Niemcy, Irlandia i Szkocja. Bezpośrednim przodkiem seterów był popularny na Wyspach Brytyjskich pies wystawiający, nazywany także "legawym", "sitting spanielem" lub "setting spanielem". Wykorzystywano go do polowań z siecią na ptaki. Pies zbliżał się do ukrytej zwierzyny w zaroślach, nie wypłoszając jej, i sygnalizował obecność ptaków, stając w bezruchu. Stąd pochodzi nazwa "seter" (od angielskiego "to set", czyli "wskazywać"). Takie zachowanie pozwalało myśliwemu zbliżyć się do zdobyczy i zastosować sieć. Wraz z wynalezieniem broni palnej zmieniła się rola psów myśliwskich. Teraz poszukiwano psów, które potrafią wypłoszyć ptactwo z odległości na rozkaz myśliwego.
Na początku XIX wieku w Walii były popularne psy łaciate, takie jak biało-czarne, biało-czekoladowe i biało-cytrynowe. Edward Laverack, uważany za ojca rasy, był jednym z hodowców tej odmiany. Dzięki precyzyjnej selekcji w latach 80. XIX wieku stworzył typ setera angielskiego zbliżony do dzisiejszego. W Polsce setery pojawiły się już w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej zainteresowanie tą rasą spadło, a myśliwi zaczęli wykorzystywać wyżły kontynentalne, które uważano za łatwiejsze do szkolenia. W ostatnich latach popularność seterów angielskich w Polsce zaczęła rosnąć ponownie.
Dla kogo seter angielski?
Seter angielski to doskonały wybór dla aktywnych rodzin i osób ceniących sobie towarzystwo energicznego i przyjacielskiego psa. Potrzebuje on dużo ruchu i aktywności, więc będzie idealnym kompanem dla tych, którzy uwielbiają spacery, bieganie lub inne formy aktywności na świeżym powietrzu. Lubi aportować, ale przez jego silnie rozwinięty instynkt łowiecki trzeba uważać, żeby puszczony samopas nie próbował uprawiać polowań na ptactwo lub inne, małe zwierzęta. Seter musi mieć możliwość spożytkowania swoich gigantycznych pokładów energii - inaczej bez Twojego pozwolenia przekopie Ci ogród albo przemebluje dom.