Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Owczarek holenderski

Bliski kuzyn owczarka belgijskiego.

Owczarek holenderski to mniej narwany kuzyn owczarka belgijskiego. Wytrwale broni swojej rodziny, świetnie odnajdzie się w psich sportach, to jednak czworonóg dla doświadczonego opiekuna.

icon

Region/kraj pochodzenia:

Holandia
icon

Klasyfikacja FCI:

Grupa I, Sekcja 1, nr wzorca 223
icon

Charakter:

wierny, czujny, posłuszny, pojętny, aktywny
icon

Umaszczenie:

pręgowane (brindle), szare, srebrne, niebieskie, złote, sól i pieprz
icon

Waga:

około 30 kg
icon

Wzrost:

Pies: 57–62 cm, suka: 55–60 cm
icon

Długość życia:

od 13 do 15 lat

Owczarek holenderski - szczenięta

Owczarki holenderskie to psy niezależne, którym potrzebny jest doświadczony opiekun. Szczenięta holendra umieją postawić na swoim, jeśli wyczują, że opiekun nie do końca wie, co robi, dlatego koniecznie sprawdź nasz artykuł dotyczący prawidłowego rozwoju szczeniąt. Bardzo dużo można w pracy z holendrem osiągnąć konsekwencją i troskliwym podejściem. Od samego początku zadbaj o właściwą socjalizację psa, która znacznie ułatwi mu budowanie relacji z innymi ludźmi oraz zwierzętami. Jeśli owczarek holenderski obdarzy opiekuna zaufaniem, będzie bezgranicznie lojalnym członkiem rodziny. Najczęściej owczarek holenderski jest psem jednego pana - wybiera swojego głównego opiekuna, któremu jest posłuszny, a pozostałych członków rodziny respektuje, ale w mniejszym zakresie.

Żywienie psów rasy owczarek holenderski

 W zakresie żywienia owczarek holenderski całkowicie zdaje się na swojego opiekuna. Pies nie ma żadnych szczególnych potrzeb żywieniowych, więc jego dietę możesz oprzeć na mokrej karmie dla psa lub suchej karmie dla psa, posiłkach gotowanych w domu lub diecie barf. W żywieniu każdego psa kluczową rolę odgrywa pierwsze 12 miesięcy życia zwierzaka. Lata szczenięce to moment, w którym pies przechodzi przez fazę dynamicznego rozwoju. Karma dla szczeniąt zawiera wszystkie niezbędne witaminy i minerały, które wspierają zdrowy wzrost i rozwój szczeniaka. Kiedy owczarek holenderski jest dorosły, tj. gdy skończy pierwszy rok życia, na przestrzeni około jednego tygodnia możesz zmienić jego dietę z karmy dla szczeniąt na karmę dla psów dorosłych. Pamiętaj, żeby karmę pupila zmieniać stopniowo.
Produkty rekomendowane dla owczarka holenderskiego:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów

Bezglutenowa, hipoalergiczna sucha karma dla psa na bazie jagnięciny i łososia. Formuła dla wrażliwych brzuszków dorosłych psów. Delikatna dieta z ryżem dla psich alergików wszystkich ras. Pełnowartościowa, zbilansowana karma z kompletem witamin i minerałów.
gluten_free
Bezglutenowa
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Karma idealna dla: Psów ras małych , psów ras średniej wielkości
Białko: 23.0% (72.5% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 14.0%
Sprawdź

Lyster - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z łososiem

Lyster to bezglutenowa karma tłoczona na zimno, doskonała dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym lub z nietolerancjami/alergiami pokarmowymi. Bogata w łososia i wzbogacona olejem z łososia formuła wspiera kondycję skóry oraz sierści.
gluten_free
Bezglutenowa
flora_stimuli
Pobudzenie flory bakteryjnej
Białko: 28% (80% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 15%
Sprawdź

Opis rasy

Największą frajdę owczarki holenderskie mają z ruchu. Uwielbiają biegać, ćwiczyć sporty, świetnie odnajdują się w zadaniach, w których muszą wykorzystać swoją inteligencję.

Historia

 Nie do końca wiadomo, skąd właściwie pochodzi owczarek holenderski. Z pewnością spokrewniony jest z owczarkiem niemieckim i owczarkiem belgijskim - z tym drugim wykazuje znacznie więcej podobieństw. Kiedyś wszystkie owczarki były do siebie bardzo podobne, dopiero współczesne praktyki hodowlane i selekcja bardziej zróżnicowały różne odmiany owczarków. Holender to doskonały pies pasterski, inteligentny i wszechstronny. Kiedyś u wszystkich odmian owczarków występowało znacznie więcej rozmaitych umaszczeń. Na początku XX wieku u owczarków holenderskich przeważało białe umaszczenie. Z czasem postanowiono wyeliminować białe umaszczenie z hodowli, choć do dziś rodzą się szczenięta z białymi znaczeniami. 

Dla kogo owczarek holenderski?

Psy pasterskie lub stróżujące to czworonogi niezależne, o silnym charakterze. Takiemu psu potrzebny jest doświadczony opiekun, który wie, jak pracować z owczarkami. Długowłose owczarki holenderskie uchodzą za psy o łagodniejszym charakterze, w ich przypadku niezmiernie ważna jest właściwa socjalizacja, bez której mogą być bardzo nieśmiałe i lękliwe. Potrzebują dużo ruchu, ale mogą żyć w mieście - wystarczy regularnie zabierać je na spacery, do parku lub do lasu, żeby mogły zaspokoić swoją potrzebę aktywności fizycznej.

Zachowanie

Jak na psa pasterskiego przystało, owczarek holenderski ma silne poczucie przynależności do stada. Holender jest niezmiernie oddanym towarzyszem rodziny, choć zdecydowanie można o nim powiedzieć, że to pies jednego pana. Zawzięcie broni swojej rodziny i jeśli uzna, że ktoś stanowi dla niego zagrożenie, może nawet ugryźć. Dogaduje się z dziećmi, o ile te nie są dla pupila zbyt męczące. Po starannej socjalizacji bez trudu może żyć u boku innych zwierząt domowych. 

Wymagania

Owczarkowi holenderskiemu potrzebny jest ruch, ale i ćwiczenia umysłowe. To inteligentny pies, który bez zajęcia może się nudzić i robić nieznośny. Ucz psa sztuczek, trenuj psie sporty lub angażuj w zabawy węchowe przy pomocy przysmaków dla psa

Owczarek holenderski - pielęgnacja

Pielęgnacja owczarka holenderskiego nikomu nie sprawi większych trudności. Raz na jakiś czas wystarczy przeczesać sierść psa gumową rękawicą - w ten sposób można usunąć martwe włosy. Drobne zabrudzenia z sierści usunąć można wilgotnym ręcznikiem, a kiedy pies wyraźnie się zabrudzi, fundujemy pupilowi kąpiel w towarzystwie szamponu dla psa. Sprawdzaj długość pazurów i jeśli pies nie ściera ich sobie dostatecznie, skróć je obcinaczką do pazurów dla psa. Po długim spacerze na poduszki łap możesz nałożyć nawilżający balsam pielęgnacyjny do psich łap

Ile kosztuje owczarek holenderski?

Zastanawiasz się ile kosztuje mały owczarek holenderski? Cena szczeniaka tej rasy zaczyna się od 2000 zł i sięga nawet 4500 zł. Co ma wpływ na cenę i jej wysokość? Przede wszystkim renoma hodowli, wiek szczeniaka, jego umaszczenie, a nawet płeć. Szczenięta po rodzicach z osiągnięciami mogą być nawet droższe.

Polecane produkty dla Owczarka niemieckiego:

Opus Ocean - karma sucha bezzbożowa dla psów aktywnych 2kg

Niska zawartość węglowodanów

109,00 zł

314,00 zł

Ocean Care Mini - karma sucha psy małe z alergią 2kg

Odpowiednia dla białej sierści

89,00 zł

Nie masz pewności czego potrzebujesz?

Skorzystaj z naszego wirtualnego asystenta lub spytaj lokalnego przedstawiciela Husse o najlepszą dietę dla Twojego pupila.

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.