Maltańczyk
Piękny, skoncentrowany na człowieku pies o tajemniczej historii
Maltańczyk to rasa małych psów w grupie psów małych. Hodowany wieki temu jako towarzysz europejskich arystokratów, maltańczyk to tak naprawdę śródziemnomorska rasa psa o cechach charakterystycznych wielu ras egzotycznych.
Rejon pochodzenia/kraj: |
basen Morza Śródziemnego |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa 9, Sekcja 1.1 Biszony #65 |
Temperament: |
posłuszny, czuły, wyluzowany, inteligentny, żywiołowy, nieustraszony, rozrywkowy, aktywny, łagodny |
Kolory: |
biały |
Waga: |
Pies: 3–4 kg, Suka: 3–4 kg |
Wysokość: |
Pies: 21–25 cm, Suka: 20–23 cm |
Długość życia: |
od 12 do 15 lat |
Szczeniaki maltańczyka
Maltańczyki to rasa bardzo inteligentna. Z wieloletnim doświadczeniem jako pies-towarzysz, maltańczyki nauczyły się jak zawsze dostać od człowieka to, czego chcą. Przez wzgląd na tę ich cechę, nie pozwól na żadne ustępstwa podczas treningu. Te psy potrafią być uparte i zdeterminowane, jednak pozytywne techniki treningu z dużą ilością pochwał i nagród zwykle przynoszą pożądane rezultaty. Maltańczyki uwielbiają zadowalać swoich właścicieli, więc przy odrobinie konsekwencji raczej szybko uczą się podstawowych komend. Szczeniaki maltańczyka mogą mieć swoje chwile, gdy są niezmiernie uparte i nie będą słuchać żadnych poleceń. Najlepiej zwrócić wtedy ich uwagę jakimś przysmakiem lub odrobiną czułości. Pamiętaj, że maltańczyki mogą bardzo szybko przybrać na wadze - podczas treningu postaw na przysmaki szkoleniowe dla psów, które możesz podzielić na mniejsze kawałki, jak przysmaki Bravo. Dla tej małej rasy psów ich jedynym mechanizmem obronnym jest gryzienie. Wystraszone szczeniaki maltańczyka mogą uciec się do gryzienia, dlatego też najlepiej postawić na pozytywne techniki treningu. Szczenięta maltańczyka potrzebują odpowiednio zbilansowanej karmy dla szczeniąt dostosowanej do ich niewielkiego rozmiaru. Karma Valp Mini zaspokoi wysokie zapotrzebowanie energetyczne szczeniaków psów małych ras. Żywienie psów z białą sierścią to nie taka prosta sprawa - dlatego stworzyliśmy artykuł z poradami na temat żywienia psów z białą sierścią.
Żywienie maltańczyka
Właściwie zbilansowana i wysokiej jakości sucha karma dla małego psa stworzona z myślą o rasach psów małych zapewni Twojemu maltańczykowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dla rasy psów o wyłącznie białym umaszczeniu dieta o obniżonej zawartości miedzi oraz beta-karotenu pozwoli uniknąć przebarwień białej sierści. Karma Ocean Care Mini to doskonała sucha karma dla maltańczyka, która nie spowoduje przebarwień włosów. Zawarte w składzie prebiotyki oraz kwasy tłuszczowe zadbają o właściwą kondycję skóry oraz sierści - dodatkowy bonus dla długowłosego maltańczyka.
Ocean Care Mini - karma sucha dla psów małych z alergiami
Optimal Mini - karma sucha dla psów małych aktywnych
Opis rasy
Maltańczyk to rasa małych psów o zwartej budowie ciała - to psy, które są tak samo długie, jak wysokie. Maltańczyki posiadają długą, jedwabistą i jednowarstwową sierść, która jest całkowicie biała. Pomimo swojej nazwy, związek tej rasy z Maltą nie jest udokumentowany.
Historia
Jest bardzo mało informacji źródłowych dotyczących pochodzenia maltańczyka. Jest wysoce prawdopodobne, że rasa znalazła się na Malcie za sprawą Fenicjan, którzy jeszcze przed Grekami panowali nad całym basenem morza Śródziemnomorskiego. Starożytni Grecy i Rzymianie byli zafascynowani maltańczykiem. Wizerunki psa pojawiały się na amforach, wzmianki o podobnych do maltańczyka psach można znaleźć w literaturze starożytnej Grecji i Rzymu. Arystoteles wspomina o maltańczyku około roku 370 p.n.e. Wielu wczesnych autorów w swojej twórczości opisuje wyspę Melita jako rodzimą dla maltańczyka, jednak w historii tego okresu mówi się o dwóch wyspach o tej nazwie. W wielu źródłach pojawiają się wzmianki o starożytnym mieście Melite, Mdinie, dawnej stolicy Malty a nawet o chorwackiej wyspie Meleda (Mljet), dlatego też określenie dokładnego pochodzenia maltańczyka to niełatwe zadanie. Wśród arystokracji Cesarstwa Rzymskiego rasa była uważana za symbol statusu i modny dodatek. Po upadku Rzymu hodowcy z Chin zainteresowali się maltańczykiem i ochronili rasę przed wyginięciem w średniowiecznej Europie.
Wygląd
Maltańczyki mają delikatnie zaokrąglone głowy, zadarte, czarne nosy i brązowe oczy z otoczką ciemniejszej skóry, czemu rasa zawdzięcza swój uroczy wyraz pyszczka. To rasa małych psów o zwartej budowie ciała. Uszy maltańczyka są długie i zwisające, zazwyczaj pokryte długimi włosami. Sierść maltańczyka jest długa, prosta, jedwabista w dotyku i występuje wyłącznie w kolorze białym. Jedynym odstępstwem w umaszczeniu mogą być uszy, które u maltańczyka mogą być koloru kości słoniowej. Maltańczyki nie linieją, więc są doskonałą rasą dla alergików. Jesienią i zimą, kiedy znacznie mniej promieni słonecznych dociera do ziemi, zwykle czarny nos maltańczyka może przybrać kolor jasno brązowy lub różowy. “Zimowy nos” maltańczyka wraca do normalnego, czarnego koloru w miesiącach letnich.
Zachowanie
Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, maltańczyki są bardzo odważne, dzięki czemu mogą pełnić rolę stróża. Zazwyczaj są to psy bardzo rozrywkowe, przyjacielskie i spokojne. Maltańczyki uwielbiają uwagę i czułości, co nikogo nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę ich historię jako psa do towarzystwa dla arystokratów. To rasa psów o nienagannych manierach i delikatnej naturze - maltańczyki raczej nie wykazują tendencji do agresywnych zachowań. To rasa aktywna fizycznie, która uwielbia zabawy i aportowanie. Choć małe, maltańczyki uchodzą za psy wytrzymałe - bez trudu dorównają psom znacznie większym i cięższym od siebie. Jako stosunkowo aktywna rasa psów, maltańczyki potrzebują właściwej dziennej dawki ćwiczeń i zabaw. W innym wypadku zwykle doskonale wychowany maltańczyk może uciec się do rozmaitych destrukcyjnych praktyk. W porównaniu do innych ras psów zabawek, nauka przychodzi maltańczykowi naprawdę szybko, choć potrafią być uparte.
Wymagania
Maltańczyki to psy bardzo towarzyskie i nie lubią zostawać same przez dłuższy czas. U psów tej rasy mogą wystąpić lęki separacyjne. Małe rasy psów mają małe pęcherze moczowe i muszą często załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Kontroluj swojego psa - w przypadku maltańczyka możesz nawet nie zauważyć, że pies załatwił się w domu, co prowadzi do utrwalania złych zachowań. Podobnie jak w przypadku wielu małych ras psów, maltańczyki za swoją jedyną formę obrony uznają zęby. Kiedy poczują się zestresowane lub w jakiś sposób zagrożone, maltańczyki mogą odpowiedzieć gryzieniem. Psy tej rasy mogą być czasem bardzo uparte, szczególnie podczas treningu. Nigdy nie zaniedbuj nauki ze swoim psem i nie pozwalaj mu na żadne odstępstwa od ustalonych zasad.
Pielęgnacja
Długa i jedwabista sierść maltańczyków wymaga regularnego czesania, inaczej może się plątać - tutaj najlepiej pomagać sobie Spray'em pielęgnacyjnym ułatwiającym czesanie. Poza czesaniem, maltańczyki powinny być regularnie kąpane - na sierść warto nałożyć przeznaczoną dla psów odżywkę, by zapewnić jej jak najlepszy wygląd. W tym celu polecamy Szampon lub Szampon suchy - polecamy sprawdzenie dedykowanych akcesoriów do pielęgnacji sierści. Pazury u maltańczyka rosną dosyć szybko, dlatego należy je regularnie skracać - polecamy obcinarkę do pazurów dla psów. Nadmierne łzawienie oczu u maltańczyka może prowadzić do odbarwień sierści - kontroluj okolice oczu Twojego psa, a w przypadku wyraźnych przebarwień skonsultuj się z weterynarzem. Higiena jamy ustnej jest niezmiernie istotna u maltańczyków - przysmaki dentystyczne, które wspomagają mechaniczne czyszczenie zębów, pomogą utrzymać zęby Twojego psa w doskonałej formie. Warto również kontrolować uszy i regularnie czyścić je za pomocą dedykowanego płynu - Oron.