Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Leonberger

Flegmatyczny olbrzym

Leonberger stał u boku wielu osobistości na przestrzeni wieków. Psem tej rasy opiekowali się, m.in. cesarzowa Austrii Elżbieta, kanclerz Otto von Bismarck, król Anglii Edward VII, król Włoch Umberto I, kompozytor Ryszard Wagner czy włoski rewolucjonista Giuseppe Garibaldi. 

icon

Region/kraj pochodzenia:

Niemcy
icon

Klasyfikacja FCI:

Grupa II, sekcja 2.2, nr wzorca 145
icon

Charakter:

posłuszny, nieustraszony, towarzyski, lojalny
icon

Umaszczenie:

rude, płowożółte, kremowe, lwie żółte, rudobrązowe, konieczna czarna maska
icon

Waga:

Suka: 41 – 59 kg, pies: 48 – 75 kg
icon

Wzrost:

65 – 75 cm, pies: 72 – 80 cm
icon

Długość życia:

od 8 do 9 lat

Leonberger - szczenięta

Sukces w szkoleniu leonbergera można osiągnąć przede wszystkim dzięki odpowiedniej motywacji. Szczenięta leonbergera potrzebują łagodnego, ale i konsekwentnego opiekuna, który nie pozwoli psu na wszystko. Choć leonberger jest psem inteligentnym, bywa też uparty i lubi robić to, na co właśnie ma ochotę. Do nauki warto więc zachęcić psa nagrodami - doskonale sprawdzą się w tej roli przysmaki dla psa. W szkoleniu leonbergera przyda się cierpliwość, konsekwencja i systematyczność. W pierwszych miesiącach życia pupila unikaj bardzo forsujących zwierzaka aktywności, w tym intensywnych zabaw z większymi psami i przeciągania liny. Leonberger na pewno zyska na socjalizacji - warto zapoznawać go z innymi zwierzętami i nowymi bodźcami. Przed zdecydowaniem się na nowego członka rodziny sprawdź koniecznie, jak nauczyć psa komend

Żywienie psów rasy leonberger

Apetyt leonbergera jest równie ogromny, jak on sam. Z kolei nadwaga u psa rasy dużej lub olbrzymiej może nasilać problemy ze stawami, szczególnie u czworonogów z tendencją do dysplazji, do których leonberger niestety się zalicza. Koniecznie kontroluj więc porcję psiej karmy i łasego na smaczki dla psa pupila przesadnie nie dokarmiaj zbyt często przekąskami. Dieta leonbergera powinna być urozmaicona glukozaminą i chondroityną. Dla leonbergera najlepiej sprawdzi się karma dla psa dużego. Pierwszy rok dieta psa powinna być oparta o odpowiednią karmę dla szczeniaka. Kiedy leonberger jest dorosły jego dietę trzeba zmienić stopniowo, na nowy pokarm. Najlepsze będą karmy dla psów dużych, które będą dostosowane do poziomu aktywności zwierzaka.
Produkty rekomendowane dla leonbergera:

Valp Maxi - karma sucha dla szczeniąt ras dużych

Valp Maxi zawiera chondroitynę i glukozaminę, które wspierają prawidłowy rozwój kości i stawów szczeniąt. Krokiety karmy są większe i dostosowane do rozmiaru szczęk szczeniąt ras dużych i olbrzymich.
flora_stimuli
Pobudzenie flory bakteryjnej
mobility
Mobilność
Karma idealna dla: Psów ras dużych
Białko: 29.0% (81% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 18.0%
Sprawdź

Charakterystyka rasy

Leonberger od nowofunlanda zaraził się zamiłowadniem do wody i pływania. W lato warto spędzać z leonbergerem czas nad jeziorem lub morzem. Psom tej rasy daleko do wyczynowców, dlatego lepiej nie zabierać ich na wielokilometrowe biegi.

Historia rasy leonberger

Pewna teoria głosi, że leonberger to potomek doga tybetańskiego, czyli psa o silnej posturze, którego lokalni chłopi wykorzystywali do stróżowania i jako zwierzę pociągowe. Według innej teorii psy w typie leonbergera były w posiadaniu rodziny książecej Metternichów w XVII wieku. Jeszcze inna teoria głosi, że radny niemieckiego miasta Leonberg, Heinrich Essig, marzył o rozsławieniu swojego miasta i wyhodował rasę psa, która przypominała lwa z herbu Leonbergu, po którym czworonóg został nazwany. Rasa powstała najprawdopodobniej ze skrzyżowania suki nowofunlanda z długowłosym bernardynem. Leonberger swój wystawowy debiut miał w roku 1865 w Monachium.

Dla kogo leonberger?

Jeżeli marzy Ci się spokojny towarzysz rodziny, który może pełnić rolę stróża, leonberger będzie dla Ciebie idealnym pupilem. Psu tej rasy trzeba jednak poświęcić sporo czasu w ciągu dnia, by nie czuł się opuszczony. Nie jest to pies nadmiernie aktywny, jednak doceni długi spacer, a latem chętnie popływa w jeziorze czy morzu. Przed wodną wyprawą upewnij się jednak, że wiesz jak zadbać o bezpieczeństwo psa w wodzie

Zachowanie i usposobienie

Wielkość i wygląd leonbergera u wielu osób budzi niepokój, zupełnie niepotrzebnie. To wyjątkowo łagodny pies rodzinny, bardzo spokojny i zrównoważony. W razie potrzeby ochroni swój dom i rodzinę, jednak w normalnych warunkach jest psem raczej flegmatycznym. Leonberger to pies o gigantycznym sercu - bardzo silnie przywiązuje się do człowieka i ma ogromną potrzebę kontaktu ze swoimi opiekunami. To psy, które źle znoszą samotność, dlatego nawet jeśli mieszkają w budzie na podwórku, należy poświęcać im sporo uwagi i czasu. Instynkt łowiecki leonberger ma dobrze rozwinięty, dlatego koniecznie trzeba opanować z psem przywołanie i pilnować go na spacerze. Jeśli chcesz dać pupilowi więcej przestrzeni, dowiedz się jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy.

Wymagania

Ten duży i flegmatyczny pupil potrzebuje sporo przestrzeni, żeby czuć się w pełni swobodnie. Zdecydowanie nie będzie szczęśliwy w małym mieszkaniu w bloku. Najlepiej, by leonberger miał dostęp do ogrodu, w którym świetnie się odnajdzie przez swój instynkt stróżowania. Czworonoga nie można jednak izolować od domowników - to zwierzaki bardzo wrażliwe, które cenią sobie bliskość z człowiekiem.

Pielęgnacja leonbergera

Gęsta i długa sierść leonbergera prezentuje się majestatycznie, wymaga jednak solidnej pielęgnacji. Obfity podszerstek intensywnie wypada w okresie linienia, przez co leonberger gubi sierść całymi garściami. W okresie linienia nie obejdzie się zatem bez codziennego czesania specjalną szczotką dla psa. Na co dzień regularnie sprawdzaj też czystość psiej sierści i w razie potrzeby usuwaj z niej zabrudzenia. Po długich spacerach zadbaj o nawilżenie psich opuszków korzystając z balsamu pielęgnacyjnego do łapek, a po morskich kąpielach nie zapomnij spłukać psa, by sól nie podrażniła ani nie przesuszyła jego skóry.

Ile kosztuje pies leonberger?

Utrzymanie tak dużego psa, jak leonberger, niesie ze sobą spore wydatki. Dodatkowo cena szczeniaka leonbergera także nie należy do najniższych. Renomowany hodowca leonbergera może za szczeniaka chcieć nawet 5000 złotych.

Polecane produkty dla leonbergera:

Opus Ocean - karma sucha bezzbożowa dla psów aktywnych 2kg

Niska zawartość węglowodanów

109,00 zł

314,00 zł

Ocean Care Mini - karma sucha psy małe z alergią 2kg

Odpowiednia dla białej sierści

89,00 zł

Nie masz pewności czego potrzebujesz?

Skorzystaj z naszego wirtualnego asystenta lub spytaj lokalnego przedstawiciela Husse o najlepszą dietę dla Twojego pupila.

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.