Husky Syberyjski
Niezależny uciekinier
Husky syberyjski to rasa średniej wielkości doskonałych psów pracujących. Dzięki swojej gęstej, dwuwarstwowej sierści te aktywne i wytrzymałe psy potrafią bez trudu znieść mrozy poniżej -50 lub -60°C.
Rejon/kraj pochodzenia: |
Syberia |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa 5, Szpice i psy w typie pierwotnym, Sekcja 1, Północne psy zaprzęgowe |
Temperament: |
inteligentny, uważny, towarzyski, przyjazny, delikatny |
Kolor: |
biały, czarny, aguti, miedziany, szary, srebrny, brązowy, rudy |
Waga: |
Suka: 16–23 kg, pies: 20–27 kg |
Wysokość: |
Suka: 50–56 cm, pies: 54–60 cm |
Długość życia: |
od 12 do 15 lat |
Szczeniaki husky syberyjski
Husky syberyjski to rasa niezależnych i upartych psów. Husky to z natury psy przyzwyczajone do życia w sforze, dlatego ich szkolenie może okazać się nie lada wyzwaniem. Podczas treningu husky będą walczyć o pozycję lidera, dlatego nigdy nie powinny być traktowane na równi z człowiekiem. Husky syberyjskie mogą być dosyć agresywne w swoich próbach przejęcia kontroli, dlatego wczesne ustanowienie hierarchii jest konieczne do dalszego treningu. Husky znane są ze swoich wrodzonych zachowań, które uchodzą za destruktywne. Silna pozycja lidera pozwoli Ci zapanować nad chęciami gryzienia, żucia lub kopania u Twojego psa. Zawsze nagradzaj dobre zachowania, a za niewłaściwe ograniczaj przysmaki - nie dawaj psu nagrody, dopóki nie wykona polecenia. Już od samego początku określ zasady, których Twój pies ma przestrzegać. Nie zapominaj o odpowiedniej diecie - zdrowa i zbilansowana karma dla szczeniąt jest niezbędna w ich rozwoju. Karma Valp Plus to świetna sucha karma dla pełnych energii szczeniąt syberyjskiego husky.
Żywienie psów rasy husky syberyjski
Zwykle psy rasy husky syberyjski doskonale radzą sobie z kontrolowaniem swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. To jednak nie oznacza, że Husky ze stałym dostępem do jedzenia nie będą się przejadać. Husky przybierają na wadze stosunkowo szybko, jednak zrzucenie zbędnych kilogramów może być znacznie większym wyzwaniem. Husky z nadwagą zazwyczaj żyją krócej, zatem odpowiednio zbilansowana dieta i utrzymanie aktywności fizycznej na właściwym poziomie znacznie redukują ryzyko nadwagi. Husky syberyjskie uważa się za jedną z najbardziej upartych psich ras oraz ogromnych indywidualistów, co może powodować, że psy tej rasy mogą wybrzydzać w kwestii jedzenia. Husky mogą przestać jeść suchą karmę dla psa, którą spożywały do tej pory tylko dlatego, że już się nią znudziły, więc można rozważyć uzupełnianie posiłku mokrą karmą dla psa. Karmienie psa rasy Husky syberyjski ad libitum (do woli) może nie być najlepszym rozwiązaniem. Mając to na uwadze, nigdy nie należy zmieniać diety psa z dnia na dzień - psi układ pokarmowy potrzebuje okresu przejściowego, by przyzwyczaić się do nowej kompozycji składników odżywczych. U tej rasy najlepiej sprawdzą się bezzbożowe karmy suche dla psów (karma Opus Farm lub karma Opus Ocean), które cechuje wysoka strawność i smakowitość.
Opis rasy
Husky syberyjski to średnich rozmiarów rasa psów należąca do grupy szpiców. Mają bardzo charakterystyczne umaszczenie i z wyglądu przypominają większego w rozmiarze alaskana malamuta.
Historia
Husky syberyjski był hodowany pierwotnie przez Czukczów na terenie Syberii wschodniej jako psy zaprzęgowe oraz do towarzystwa. Zmiany klimatyczne zmusiły lud Czukczów do polowań na większym obszarze, dlatego też potrzebowali wytrzymałych psów zaprzęgowych, które poradziłyby sobie z ciągnięciem sań przez wielkie połacie zmarzliny w temperaturach sięgających -60°C. W roku 1908 husky zostały sprowadzone na Alaskę do udziału w wyścigach psich zaprzęgów. Swoją popularność rasa zawdzięcza ekspedycji pod okiem Leonharda Seppala, kiedy to w 5 dni zaprzęg syberyjskich husky przebiegł 658 mil by dostarczyć szczepionkę na błonicę do Nome na Alasce.
Wygląd
W kwestii wyglądu husky syberyjski ma wiele wspólnego z większym od siebie alaskanem malamutem. Husky mają oczy w kształcie migdałów, które najczęściej są niebieskie lub brązowe, czasem jedno oko jest innego koloru. Husky mają dwuwarstwową sierść, która zapewnia im ochronę przed zimnem w mroźne dni oraz chroni przed przegrzaniem w upały. Psy tej rasy można spotkać w rozmaitych kolorach oraz umaszczeniach, jednak zawsze występuje charakterystyczna maska na pysku oraz łapy w kolorze białym. Husky syberyjski ma szpiczaste i stojące uszy oraz puszysty ogon, którym często zakrywają sobie nos podczas snu.
Zachowanie
Husky syberyjski to rasa znana ze sprawiania trudności podczas treningu. To psy, które potrzebują silnego właściciela, który zapracuje sobie na pozycję lidera w domu. Husky mają bardzo silny instynkt łowiecki, zatem właściwą postawę względem mniejszych zwierząt należy wypracować z nimi przez socjalizację i szkolenie. Znudzone husky mogą uciekać się do destrukcyjnych zachowań, jak gryzienie, kopanie lub przeżuwanie. Husky syberyjskie zasłynęły jako wybitnie utalentowani uciekinierzy - psy tej rasy zdolne są do przegryzienia, przekopania się na drugą stronę lub przeskoczenia ogrodzenia. To rasa, która nie szczeka, tylko wyje. Pomimo wszystkich swoich dziwactw, husky bez trudu można pozostawić z dziećmi - już przez swoich pierwotnych hodowców były trzymane razem z najmłodszymi.
Wymagania
Husky potrzebują dużo ruchu w ciągu dnia i nawet w domu mogą być bardzo żywiołowe i aktywne. Zapewnij im odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, żeby zapobiec wszelkim destrukcyjnym zachowaniom, w które husky mogą popaść. Gęsta, dwuwarstwowa sierść wymaga cotygodniowego wyczesywania. W całej historii rasy husky zawsze były częścią sfory psów, dlatego potrzebują więcej kontaktów towarzyskich, zarówno z ludźmi oraz innymi psami, co pozwoli im poczuć się jak część grupy. Husky zawsze były psami, które mogły swobodnie wędrować, gdzie tylko chciały, dlatego podczas spacerów konieczna jest smycz. Jeśli planujesz wypuszczać swojego psa do ogrodu, konieczny będzie teren ogrodzony. W przypadku psów tej rasy ogrodzenie musi być wysokie - husky potrafią bez trudu przeskoczyć przeszkody wysokie na ponad 2 metry.
Pielęgnacja
Odpowiednia dawka treningu, zarówno fizycznego jak i umysłowego, jest konieczna w przypadku tej pełnej energii i aktywnej rasy psów. Gryzienie i kopanie to u psów tej rasy objaw znudzenia - jeśli tylko zauważysz takie zachowania poświęć dodatkowy czas na ćwiczenia i zabawę. Husky uważane są za rasę, która doskonale radzi sobie z zachowaniem czystości - brzydki zapach raczej się u nich nie pojawia, więc 2 do 3 kąpieli w roku w zupełności wystarczą.