11.09.2020
Golden Retriever
Golden Retriever
Spokojny, przyjazny i zawsze gotowy do pracy
Golden Retriever to rasa psów nieco większa niż średniego wzrostu, hodowana pierwotnie do przynoszenia ustrzelonych kaczek podczas polowań. Nazwa rasy odnosi się do ich umiejętności aportowania trafionego dzikiego ptactwa - psy delikatnie łapały zdobycz w szczęki i przynosiły ją w idealnym stanie do myśliwego.
Region/kraj pochodzenia: |
Wielka Brytania, Szkocja |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa 8, Sekcja 1, Aportery |
Temperament: |
inteligentny, niezawodny, uprzejmy, godny zaufania, przyjazny, pewny siebie |
Kolory: |
jasny złoty, kremowy, ciemny złoty, złoty |
Waga: |
Suka: 25–32 kg, pies: 30–34 kg |
Wysokość: |
Suka: 51–56 cm, pies: 56–61 cm |
Długość życia: |
od 10 do 12 lat |
Szczeniaki golden retrievera
Golden retrievery uchodzą za rasę chętną do współpracy, dlatego też szkolenie szczeniąt nie powinno sprawiać zbyt wiele trudności. Trening pozytywnego wzmocnienia sprawdzi się doskonale w przypadku szczeniąt golden retrievera. Te wyjątkowo inteligentne i łase na aprobatę właściciela psy bez trudu można nauczyć rozmaitych sztuczek i wszystkich niezbędnych komend. Pamiętaj, żeby swojemu szczeniakowi zapewnić zdrową dietę dopasowaną do jego wszystkich potrzeb. Szczeniaki golden retrievera rosną jak na drożdżach, dlatego karma dla szczeniąt, która zadba o ich właściwy rozwój jest tu niezmiernie ważna. Dodatkowo psy rasy golden retriever są narażone na wystąpienie dysplazji stawu biodrowego, warto więc od najmłodszych lat podawać karmę wzbogaconą glukozaminą i chondroityną, które zadbają o zdrowie i właściwe funkcjonowanie stawów Twojego pupila. Karma Valp Maxi to doskonała karma sucha dla szczeniąt psów ras dużych i olbrzymich.
Żywienie psów rasy golden retriever
Golden retriever, podobnie jak labrador retriever, to pies, który uwielbia jeść. Psy tej rasy potrafią szybko przybierać na wadze, co może prowadzić do otyłości. Właściwie zbilansowana sucha karma dla psa oraz odpowiednia dzienna dawka karmy podzielona na dwa posiłki o stałej porze znacznie ułatwi kontrolowanie wagi Twojego psa. Golden retrievery są narażone na rozmaite choroby genetyczne oraz problemy ze zdrowiem. U psów tej rasy może występować rak, choroby serca lub dysplazja stawu biodrowego. Dieta wzbogacona o taurynę zadba o właściwe funkcjonowanie serca, l-karnityna wspomaga proces spalania tłuszczu, a glukozamina i chondroityna wspierają zdrowie stawów. Dlatego warto również wybrać odpowiednią mokrą karmę dla psów i okresowo mieszać ją z podstawową karmą. Preparat Artro Plus zadba o zdrowe stawy Twojego psa, a sucha karma Prima Plus będzie świetną podstawą diety dla golden retrievera.
Valp Maxi - karma sucha dla szczeniąt ras dużych
Opis rasy
Golden retrievery to średniej wielkości psy o mocnej budowie ciała. To psy, które szybko się uczą, dlatego też często pracują jako psi asystenci osób niepełnosprawnych oraz jako psy tropiące i ratownicy.
Historia
Historia rasy zaczęła się najprawdopodobniej w połowie lub pod koniec XIX wieku. Szkocka szlachta potrzebowała psa, który byłby zdolny aportować ustrzelone ptactwo zarówno na lądzie jak i w wodzie, gdyż bagniste tereny łowieckie były gęsto poprzecinane strumieniami, stawami i rzekami. Do stworzenia psa idealnego krzyżowano istniejące wtedy retrievery z kochającymi wodę spanielami. Pierwszy miot golden retrievera był dalej krzyżowany z seterem irlandzkim, psem św. Huberta oraz już nieistniejącą rasą St. John's water dog - psem w typie nowofunlanda.
Wygląd
Golden retriever to pies o proporcjonalnej budowie i silnym ciele. Mają kanciaste i mocne kufy oraz szerokie głowy z dużymi, wiszącymi uszami. Ich wyraz pyska często określa się jako przyjazny. Golden retrievery mają sierść średniej długości, z gęstym podszerstkiem i delikatnie pofalowanym włosem. Gęsty podszerstek zapewnia golden retrieverom ciepło w zimne dni, a chłód w upały, natomiast włos okrywowy jest śliski i wodoodporny, chroniąc psa przed przemoczeniem podczas pływania. Psy występują najczęściej w kolorze złotym lub kremowym. Na nogach, pod ogonem i na szyi sierść u golden retrieverów jest dłuższa niż na pozostałych częściach ciała.
Zachowanie
Golden retrievery to psy inteligentne i doskonale radzą sobie z nauką. Zawsze w pełni skupiają się na otrzymanym zadaniu, co czyni z nich doskonałe psy pracujące. To psy, które uwielbiają pracować do tego stopnia, że nie przestaną, dopóki nie padną ze zmęczenia. Kontrola jest zatem konieczna, by nie doprowadzić do przepracowania psa. Golden retrievery są aktywne i uwielbiają zabawę. Dzięki odpowiedniej dawce aktywności fizycznej za dnia, psy tej rasy pozostają spokojnymi i cierpliwymi (nawet w stosunku do dzieci) towarzyszami w domu. Golden retrievery uważa się za jedną z najcichszych ras psów, gdyż na co dzień szczekają naprawdę rzadko. W trakcie zabawy i podczas spotkań z obcymi mogą okazać się głośniejsze niż zwykle. To rasa psów bardzo ufnych, delikatnych i przyjacielskich, które docenią towarzystwo swoich bliskich jak i obcych. Nie nadają się do pełnienia funkcji psa stróża. To rasa aktywnych psów, które z natury uwielbiają pływać.
Wymagania
Wywodzące się z psów sportowych golden retrievery wymagają dużo ruchu oraz treningu umysłowego, dzięki czemu pozostaną szczęśliwe i w doskonałej formie. Zapewnij swojemu psu około godziny wysiłku fizycznego dziennie. Psy tej rasy uwielbiają aportować i pływać, a dodatkowo to doskonali towarzysze w trakcie pieszych wycieczek i biegania. golden retrievery uważane są za jedną z najbystrzejszych ras psów. Są chętne do współpracy i uwielbiają zadania od swoich właścicieli, które mogą być doskonałą formą treningu umysłowego. Dowolne zadania, w których mogą aportować lub przynieść zabawkę w zębach to dobry sposób, by zapobiec gryzieniu przedmiotów użytku codziennego.
Pielęgnacja
Dwa razy do roku, dokładnie wiosną i zimą, golden retrievery przechodzą przez okres wzmożonego linienia. Częste szczotkowanie i comiesięczna kąpiel pomogą usunąć martwe włosy podszerstka i warto do tego celu używać dedykowanych akcesoriów do pielęgnacji sierści psów. Gęsta i długa sierść golden retrievera wymaga regularnego czesania, nie tylko w sezonie linienia, co zmniejsza ryzyko formowania kołtunów. Dodatkowo, znacznie dłuższa sierść na łapach psów z łatwością się plącze - jej regularne przycinanie ułatwi codzienną pielęgnację. To rasa psów, która potrafi niezbyt przyjemnie pachnieć przy dłuższych przerwach między kąpielami. Jednak z ich częstotliwością nie można przesadzać - zbyt częste mycie psa może usuwać zbyt dużo naturalnych olejów potrzebnych do utrzymania sierści we właściwej kondycji.