Dog niemiecki
Najbardziej łagodny pies z typu molosowatych
Dog niemiecki to najbardziej przyjazny ze wszystkich psów molosowatych. Wybitnie źle znosi odosobnienie, od swojego właściciela wymaga dużo uwagi, dlatego nie jest najlepszym wyborem na psa mieszkającego w kojcu w ogrodzie.
Kraj pochodzenia: |
Niemcy |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa II, sekcja 2.1, Molosowate |
Temperament: |
oddany, przywiązany, pewny siebie, przyjazny, kochający, łagodny |
Kolory: |
czarny, grafitowy |
Waga: |
Pies: 54–90 kg, Suka: 45–59 kg |
Wzrost: |
Pies: 76–86 cm, Suka: 71–81 cm |
Długość życia: |
od 8 do 10 lat |
Szczenięta doga niemieckiego
Dog niemiecki to pies bardzo pojętny, dlatego szczenięta tej rasy można nauczyć właściwie wszystkiego. W treningu ze szczeniętami doga niemieckiego niezmiernie ważna jest silna więź z człowiekiem - wtedy pies znacznie chętniej udziela się na treningu i szybciej pojmuje komendy. Nie zapominaj też o właściwej motywacji - regularne pochwały i nagroda w postaci smakowitej przekąski zachęci do współpracy nawet najbardziej opornego szczeniaka. Bądź konsekwentny i cierpliwy i zawsze nagradzaj postępy. Szczenięta rasy dog niemiecki wymagają odpowiedniej socjalizacji, dzięki której uczą się, jak obchodzić się z innymi czworonogami. Pierwszy rok życia szczeniąt to faza dynamicznego rozwoju fizycznego oraz intelektualnego, a na prawidłowy przebieg rozwoju ma wpływ dieta, jaką podajesz szczeniakowi. W przypadku szczeniąt doga niemieckiego postaw na suchą karmę dla szczeniąt psów ras dużych, tj. karmę Valp Maxi - formuła wzbogacona o glukozaminę i chondroitynę zapewnia dodatkowe wsparcie kości i stawów szczeniaka.
Żywienie Doga niemieckiego
Psy rasy dog niemiecki mają skłonność do skrętu żołądka, dlatego zawsze powinny spożywać posiłki w spokoju , a bezpośrednio po jedzeniu nie powinny wykonywać żadnego wysiłku fizycznego. U psów ras dużych i olbrzymich nagminnie występują rozmaite problemy ze stawami, dlatego dodatek glukozaminy i chondroityny w suchej karmie dla psów wesprze stawy i pomoże utrzymać je w dobrej kondycji przez długie lata. W przypadku doga niemieckiego wybierz karmę dopasowaną do potrzeb psów ras dużych i olbrzymich - taka dieta dostarcza psu odpowiedni poziom energii oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Najbardziej rekomendowane typy karmy to Optimal Giant oraz Digest Giant. Dog niemiecki nie należy do ras psów długowiecznych, dlatego proces starzenia zachodzi u tych czworonogów znacznie szybciej. Szacuje się, że dogi niemieckie stają się geriatryczne w wieku około 7 lat. Wtedy też warto zmienić ich dietę na karmę dla psa seniora, która dzięki ograniczonej zawartości tłuszczu zapobiega przybieraniu na wadze. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i jego rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne jest zależne od poziomu energii, trybu życia, a nawet miejsca zamieszkania. W wypadku tej rasy warto także rozważyć suplementację wspierającą ochronę stawów czyli Artro Plus.
Valp Maxi - karma sucha dla szczeniąt ras dużych
Opis rasy
Choć dog niemiecki to świetny pies stróż, nigdy nie powinien być trzymany w kojcu z dala od swojej rodziny. Dogi niemieckie to psy bardzo towarzyskie, które najchętniej by spędziły cały dzień u boku swojego opiekuna.
Historia
W XVI wieku możni z wielu krajów europejskich importowali długonogie psy z Anglii, które były krzyżówką mastifa angielskiego z wilczarzem irlandzkim. Wtedy jeszcze psy nie miały statusu rasy, ani nawet konkretnej nazwy, a jedynie określenie “pies angielski”. Tym sposobem angielskie określenie “dog” stało się popularne również na terenie Niemiec i Francji, gdzie od początku XVII wieku hodowano długonogie psy molosowate niezależnie od tych, hodowanych na Wyspach. W XIX wieku protoplasta doga niemieckiego miał kilka różnych nazw, jednak w każdej z nich niemieccy hodowcy chcieli podkreślić swoją rolę, jaką odegrali w rozwoju rasy. Oficjalną nazwę rasa zyskała w roku 1888.
Wygląd
Cechą rozpoznawczą doga niemieckiego jest bez wątpienia jego rozmiar. Dorosłe psy dorastają do prawie 90 cm wysokości w kłębie i ważą nawet 90 kg. To pokaźne psy o długich łapach i smukłej, choć solidnej budowie ciała. Głowę mają wydłużoną i raczej wąską, kufę prostokątną z wyraźnymi faflami, szczęki szerokie. Uszy dog niemiecki ma osadzone wysoko i zwisające swobodnie po bokach głowy. Sierść psy tej rasy mają bardzo krótką i przylegającą - tworzy na skórze gładką i połyskującą powierzchnię. Dogi niemieckie występują w kilku typach umaszczenia. Można spotkać doga czarnego, żółtego, pręgowanego, błękitnego lub arlekina. U tego ostatniego nos może występować w barwie cielistej. W każdym innym umaszczeniu nos doga niemieckiego jest w kolorze czarnym.
Zachowanie
Dogi to przyjazne i silnie związane z właścicielem psy. Źle znoszą samotność. Choć ogromne w rozmiarze, dogi niemieckie to psy bardzo łagodne i usposobione najbardziej pokojowo ze wszystkich molosów. Potrafią delikatnie obchodzić się z mniejszymi zwierzętami oraz dziećmi, jednak przez wzgląd na ich rozmiar nie należy zostawiać ich bez nadzoru - dog zupełnie przypadkowo może wyrządzić krzywdę, nawet zwyczajnie machając ogonem. Niełatwo wyprowadzić doga z równowagi, to nie oznacza jednak, że należy testować granice jego wytrzymałości. Dog niemiecki jest nieufny wobec obcych, dlatego też doskonale sprawdzi się w roli stróża.
Wymagania
Dogi niemieckie osiągają pełną dojrzałość w wieku 3 lat. Do tego czasu, pomimo pokaźnych już gabarytów, pozostają pełnymi energii młodymi psami, które nie do końca zdają sobie sprawę ze swojej siły i wielkości. Podczas intensywnej zabawy mogą nabawić się wielu urazów, dlatego warto zwrócić na to dodatkową uwagę. To rasa, u której często pojawiają się problemy z oczami lub uszami - dbaj o ich higienę, by zminimalizować ryzyko infekcji.
Pielęgnacja
Sierść doga niemieckiego jest wyjątkowo łatwa w utrzymaniu w czystości. Jeśli zabrudzi się piaskiem lub kurzem wystarczy wytrzeć psa ręcznikiem lub delikatnie przeczesać gumową rękawicą. Krótką sierść wystarczy czesać raz na tydzień, w okresie linienia należy zwiększyć częstotliwość czesania - warto wykorzystać do tego dedykowane akcesoria do pielęgnacji sierści psów. Dogi niemieckie lubią chodzić na długie spacery - pamiętaj o balsamie pielęgnacyjnym do poduszek łap Tass Plus. Zwróć szczególną uwagę na oczy i uszy i utrzymuj je w nienagannej czystości - to pozwoli uniknąć infekcji i stanów zapalnych.