29.09.2021
Coker spaniel
Coker spaniel
Przyjazny stróż
Coker spaniel angielski to rasa średniej wielkości psów należących do grupy aportujacych i płochaczy. Pierwotnie hodowany jako pies myśliwski, głównie do płoszenia ptactwa.
Region/kraj pochodzenia: |
Wielka Brytania |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa VIII, sekcja 2, płochacze |
Charakter: |
czuły, przyjacielski, rozrywkowy, ufny, posłuszny, cichy |
Umaszczenie: |
czarny, rudy, złoty, czekoladowy, czarny podpalany, brązowy podpalany |
Waga: |
suka: 12–15 kg, pies: 13–16 kg |
Wzrost: |
suka: 36–41 cm, pies: 38–43 cm |
Długość życia: |
od 12 do 15 lat |
Szczenięta coker spaniela
Choć coker spaniel to pies radosny i towarzyski, potrafi być dosyć uparty, dlatego też szkolenie szczeniąt może stanowić pewne wyzwanie. Bądź cierpliwy i nie zniechęcaj się, jeśli na początku coś nie wychodzi. W pracy ze szczeniakiem coker spaniela musisz być konsekwentny, ale nie surowy. Spaniele mają mocno rozwiniętą chęć zadowolenia swojego opiekuna, co z pewnością przyda się w treningu z psami tej rasy. Zawsze pamiętaj, żeby nagradzać psa za poprawnie wykonane polecenia. Pochwal i pogłaszcz pupila, nie zapomnij zaoferować mu nagrody w postaci smakowitej przekąski dla psa lub kilku kulek karmy dla szczeniąt. Na trening idealnie sprawdzą się przysmaki Bravo, które możesz łatwo i wygodnie podzielić na mniejsze kawałki. Odpowiednio dobrana dieta pomoże wesprzeć właściwy rozwój Twojego szczeniaka - szczególnie karma dla szczeniąt Valp Plus.
Żywienie coker spaniela
Coker spaniel to typowy łasuch, dlatego wybór karmy dla psa tej rasy nie jest nazbyt skomplikowanym zadaniem. Zarówno sucha karma dla psa średniej wielkości, jak i mokra karma dla psa dobrana do rozmiaru i wieku Twojego pupila sprawdzi się w przypadku tego czworonoga doskonale. Niekontrolowany apetyt coker spaniela może jednak prowadzić do nadwagi, dlatego koniecznie monitoruj ilość spożywanej przez psa karmy. U ras psów znanych ze swojego apetytu nie zaleca się karmienia do woli - jeśli jeszcze tego nie robisz ustal stałe pory posiłków i karm swojego psa dwa do trzech razy dziennie. Rekomendowaną porcję karmy dla psa podziel na równe porcje i podaj je, kiedy przyjdzie pora posiłku. Nie dokarmiaj psa między posiłkami, a jeśli już podajesz przekąski dla psów, zwróć uwagę zarówno na ich ilość, jak i na skład smakołyków.
Valp Plus - karma sucha bez glutenu dla szczeniąt 2kg
Opis rasy
Coker spaniel to rasa żywych i radosnych psów. To bardzo łagodne psy, które mocno przywiązują się do swojej rodziny. Są to psy aktywne fizycznie, ruchliwe i inteligentne, zatem bez trudu można nauczyć je rozmaitych komend oraz sztuczek.
Historia
O psach w typie spaniela pisał już grecki filozof Ksenofont. Przodkowie spaniela byli znani z zamierania w typowej pozie, zwanej stójką, kiedy tylko pies zwietrzył ptactwo. Pod koniec XVI wieku spaniele stały się popularne na Wyspach Brytyjskich. Wtedy też rozpoczęła się ich hodowla z podziałem na psy pracujące na lądzie oraz w wodzie. Z upływem lat w hodowlach rasy wyodrębniano kolejne jej rodzaje, przeznaczone do polowania na inną zwierzynę lub pracy w innych warunkach. Za bezpośredniego protoplastę rasy uznaje się czarnego spaniela imieniem Obo urodzonego w 1879. Właściciel psa, James Farrow, zarejestrował imię Obo jako przydomek hodowlany. W roku 1902 powstał klub rasy coker spaniel oraz opis wzorca rasy, który obowiązuje po dziś dzień.
Wygląd
Coker spaniel to pies o bardzo harmonijnej budowie ciała. Sylwetka spaniela jest bardzo proporcjonalna, a ich szata gładka i jedwabista. Spaniele mają głowę z dobrze rozwiniętą czaszką i kwadratową kufą, a całości dopełniają nisko osadzone i obficie owłosione uszy. Oczy coker spaniela są pełne i okrągłe, ciemne i kolorem odpowiadające umaszczeniu. Spaniele mają mocny i zwarty tułów, głęboką klatkę piersiową oraz proste, mocne kończyny.
Zachowanie
Coker spaniel to rasa radosnych i energicznych psów. To świetny towarzysz dla aktywnego fizycznie właściciela. Jest ciekawy, śmiały, lubi się bawić. Coker spaniele to psy towarzyskie - uwielbiają przebywać w otoczeniu swoich opiekunów. Lubią też bawić się z dziećmi, jednak najlepiej radzą sobie w towarzystwie starszych pociech. Bez trudu nawiązują relacje z innymi psami oraz zwierzętami domowymi. To psy idealne do pełnienia roli stróża, gdyż reagują na najmniejszy szmer i nawet najcichszy dźwięk za drzwiami. Spaniele szybko przystosowują się do nowych warunków, zatem zabranie pupila na wakacje nie sprawi Ci najmniejszej trudności.
Wymagania
Spaniele uwielbiają pływać i spędzać czas w wodzie - zwróć na to szczególną uwagę, kiedy wybieracie się w okolicę zbiornika wodnego, którego ani Ty ani Twój pies jeszcze nie poznaliście. Pamiętaj, żeby zawsze osuszyć uszy spaniela po kąpieli - wilgotne wnętrze ucha to idealne warunki do rozwoju bakterii.
Pielęgnacja
Coker spaniel znany jest z intensywnego linienia na wiosnę oraz na jesień, wtedy też psy tej rasy wymagają codziennego szczotkowania - warto do tego używać dedykowanych akcesoriów i produktów do pielęgnacji sierści. Poza okresem linienia wystarczy czesać spaniela raz na tydzień. Podczas czesania psa zwróć uwagę na psie pachwiny i pachy - to miejsca, w których najszybciej włosy się plączą i powstają kołtuny. Spaniele wymagają regularnego strzyżenia, jednak ten zabieg najlepiej zlecić groomerowi.