11.01.2021
Chow chow
Chow chow
Kot w psiej skórze
Chow chow to rasa psów o imponującym wyglądzie, z bujną sierścią i charakterystycznym, niebieskim językiem. Niezależny i uparty, niełatwo poddaje się szkoleniu. Powściągliwy w okazywaniu uczuć, potrzebuje czasu, by obdarzyć opiekuna pełnym zaufaniem.
Region/kraj pochodzenia: |
Chiny |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa V, sekcja 5, Szpice i rasy pierwotne |
Temperament: |
niezależny, cichy, lojalny, spokojny, zdystansowany |
Kolory: |
kremowy, beżowy, rudy, błękitny, czarny |
Waga: |
Pies: 40–45 kg, Suka: 32–35 kg |
Wzrost: |
Pies: 25–32 cm, Suka: 20–27 cm |
Długość życia: |
od 9 do 15 lat |
Szczenięta chow chow
Chow chow to psy inteligentne, acz uparte. Szczenięta chow chow nie wykonają ślepo polecenia opiekuna lub trenera, dlatego do ich szkolenia potrzeba czasu, cierpliwości i konsekwencji. W szkoleniu szczeniaka chow chow najwięcej zdziałasz, gdy zyskasz zaufanie i szacunek swojego czworonoga. Do nauki komend przydać może się dodatkowa motywacja w postaci smakowitych przekąsek dla psów. Szczenięta chow chow wymagają wczesnej socjalizacji, dzięki której mogą nauczyć się poprawnych wzorców zachowań względem innych ludzi oraz zwierząt. Pominięcie socjalizacji w latach szczenięcych może skutkować nieco nieokrzesanym psem. O psach rasy chow chow mówi się, że to koty w psiej skórze. Te czworonogi są niezależne i cenią sobie opiekuna, który to uszanuje. Szkolenie szczeniąt chow chow jest o tyle skomplikowane, że trzeba sporej dozy wyczucia - opiekun musi wiedzieć, kiedy zdecydowanie wymagać czegoś od psa, a kiedy należy odpuścić. Suczki rasy chow chow uchodzą za mniej uparte, a tym samym łatwiejsze do ułożenia. Szczeniakom rasy chow chow najlepiej podawać karmę dla szczeniąt - może to być na przykład Valp Digest.
Żywienie chow chow
Zdrowa i odpowiednio zbilansowana sucha karma dla psa jest niezbędna do utrzymania Twojego pupila w nienagannej kondycji. Dieta psa rasy chow chow musi być oparta o najwyższej jakości naturalne składniki oraz bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które mają pozytywny wpływ zarówno na skórę jak i sierść psa. Psy rasy chow chow to rasa podatna na rozmaite schorzenia, w tym problemy skórne i uczulenia. Jeżeli u Twojego psa często występują problemy ze skórą, lub zauważysz jakiekolwiek objawy alergii pokarmowych, jak biegunka, wymioty, brak apetytu czy pogorszenie kondycji skóry, możesz zdecydować się na wprowadzenie diety eliminacyjnej, opartej na nowym źródle białka zwierzęcego, którego Twój chow chow do tej pory nie jadł. Chow chow piją w ciągu dnia dużo wody, dlatego możesz pokusić się o wprowadzenie do jego diety więcej karmy mokrej, która ułatwi psu właściwe nawodnienie organizmu. Rekomendowane dla tej rasy karmy suche dla psów to Digest i Ocean Care.
Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych
Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów
Opis rasy
Chow chow to piękne, aczkolwiek odrobinę wymagające psy. Potrafią być uparte, czasem niechętne do współpracy, jednak z właściwym szkoleniem to kochające czworonogi, które cenią sobie towarzystwo swoich opiekunów.
Historia
Chow chow należy do grona najstarszych znanych ras psów. Choć oficjalnie pochodzenie rasy przypisuje się Chinom, chow chow pojawiły się prawdopodobnie już w Mongolii. To właśnie stamtąd protoplaści rasy mieli przybyć do Chin, prowadząc bydło mongolskich pasterzy przez stepy. Gęste futro psów rasy chow chow miało chronić je przed znacznymi spadkami temperatur. W Chinach psy chow chow miały znacznie więcej obowiązków, niż tylko pędzenie bydła. Ich doskonały słuch i węch wykorzystywano do tropienia zwierzyny, a silne łapy i krępa budowa ciała kwalifikowały je do ciągnięcia zaprzęgów. Angielscy handlarze z radością wykorzystywali te uzdolnione psy do pomocy na statkach i w ten sposób właśnie psy chow chow trafiły na Wyspy. Tu w roku 1894 ustalono wzorzec i zarejestrowano rasę.
Wygląd
Na przestrzeni wieków wygląd rasy nie zmienił się znacznie - wśród eksponatów muzealnych z czasów starożytnych można znaleźć podobizny tych psów, które niemal nie sposób odróżnić od jej współczesnych przedstawicieli. Chow chow mają gęstą i sterczącą sierść o jednolitym umaszczeniu. Psy charakteryzuje zwarta budowa, szeroka klatka piersiowa i mocne łapy. Głowa jest płaska i szeroka, z kanciastą kufą, zwieńczona małymi i grubymi uszami, które, osadzone bliżej przodu czaszki, nadają psom rasy chow chow ich groźną minę. Chow chow ogon mają zawinięty w typowy dla szpica sposób, z wyraźnie opadającą na grzbiet końcówką. Cechą charakterystyczną rasy jest bez wątpienia czarnoniebieski język.
Zachowanie
Chow chow to psy spokojne i ciche, idealne do domu. Lojalny wobec jednego opiekuna, ale na jego szacunek trzeba sobie zasłużyć. Chow chow to psy dosyć powściągliwe w wyrażaniu uczuć - nie robią tego często, ale za to bardzo szczerze, więc jeśli Twój chow chow zdecyduje się na okazanie Ci miłości, doceń to i nie zapomnij się odwdzięczyć. Do innych domowników podchodzi raczej przyjaźnie, a do obcych obojętnie. Tolerują towarzystwo starszych i dobrze poznanych dzieci, jednak średnio radzą sobie w otoczeniu młodszych pociech oraz innych zwierząt, szczególnie kotów. Chow chow nie należą do nadmiernie aktywnych psów. Znacznie chętniej wylegują się na kanapie, niż spędzą popołudnie biegając w parku.
Wymagania
Wykonane z płaskich taśm obroże i szelki mogą wycierać delikatną sierść chow chowa. Włosy odrastają dosyć wolno, dlatego, żeby uniknąć łysych placków na skórze psa, postaw na specjalne obroże i szelki o okrągłym przekroju, najlepiej skórzane.
Pielęgnacja
Gęsta sierść chow chow wymaga regularnego czesania, by zapobiec plątaniu i tworzeniu się kołtunów - polecamy dedykowane akcesoria do pielęgnacji sierści. Kąpiel i suszenie sierści może zająć do kilku godzin - nawet przy pomocy suszarki dokładne wysuszenie wszystkich włosów to nie lada wyzwanie. Alternatywą dla czasochłonnej mokrej kąpieli może być suchy szampon, który pozwoli usunąć delikatne zabrudzenia i odświeżyć włosy psa. Pamiętaj jednak, że sucha kąpiel nie może w pełni zastąpić mokrych kąpieli kilka razy do roku. Do czesania chow chowa używaj odżywki o działaniu antystatycznym.