Buldog francuski
Wielki wielbiciel zabaw i doskonały miejski pies
Buldog francuski to rasa małych, lecz muskularnych psów, które poza rozmiarem i swoimi wielkimi “nietoperzymi uszami” przypominają buldoga angielskiego. Buldog francuski to jedna z najpopularniejszych małych ras psów, która doskonale czuje się w centrum miasta, jak i na wsi.
Rejon/kraj pochodzenia |
Anglia, Francja |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa 9, Sekcja 11, Małe psy molosowate |
Temperament: |
czuły, żywiołowy, towarzyski, miły, czujny, cierpliwy, rozrywkowy, wysportowany |
Kolory: |
płowy, brązowy, biały, beżowy |
Waga: |
Suka: 9 – 13 kg, Pies: 8 – 12 kg |
Wzrost: |
Suka: 28 – 30 cm, Pies: 28 – 30 cm |
Długość życia |
od 10 do 14 lat |
Szczeniaki buldoga francuskiego
Pomimo swojego spokojnego usposobienia, buldogi francuskie potrzebują odpowiedniego treningu, by zostać doskonałymi kompanami. W przypadku tej rasy wczesna socjalizacja jest konieczna, by w dorosłym życiu buldog francuski potrafił odpowiednio zachować się względem innych zwierząt oraz ludzi. Choć buldogi francuskie potrafią być dosyć uparte, w głębi serca chcą uszczęśliwić swojego właściciela, zatem trening z tym psem nie powinien być wielkim wyzwaniem. Wybór właściwej motywacji, przykładowo pysznych przysmaków Agility lub smakołyków Bravo, może znacznie ułatwić cały proces nauki. U przedstawicieli tej rasy często pojawia się problem z nadwagą a nawet otyłością, zatem monitoruj ilość przysmaków i postaw na zdrową i dobrze zbilansowaną karmę dla szczeniąt ras małych. Sucha karma Valp Digest to dieta stworzona z myślą o potrzebach żywieniowych szczeniąt.
Żywienie buldoga francuskiego
U buldogów francuskich istnieje duże ryzyko wystąpienia otyłości, dlatego monitorowanie wagi u tych psów jest niezmiernie istotne. Odpowiednia dawka dzienna suchej karmy dla psa, która jest dopasowana do wieku i rozmiaru Twojego psa pomoże utrzymać pupila w dobrej formie. Sucha karma Digest to dieta dla psów ras małych, która dostarczy buldogowi francuskiemu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Alternatywnie możesz wybrać suchą karmę Ocean Care. Jeśli zauważysz, że Twój pies zaczyna szybko przybierać na wadze, zmiana karmy na dietę przeznaczoną dla psów mało aktywnych lub z tendencją do nadwagi (Prima Plus) ułatwi utrzymanie prawidłowej masy ciała. U buldogów francuskich występuje syndrom brachycefaliczny (dotykający psy o krótkich i spłaszczonych kufach), czyli zespół wad anatomicznych, które powodują szereg problemów z oddychaniem. W cieplejszych miesiącach, a szczególnie latem, konieczne jest monitorowanie poziomu elektrolitów. Buldogi francuskie są podatne na rozmaite choroby i wady układu kostnego i stawowego, dlatego suplementacja glukozaminą i chondroityną może mieć pozytywny wpływ na zdrowie kości oraz stawów. Preparat Artro Plus sprawdzi się jako dodatek do diety dorosłych psów, a w przypadku starszych przedstawicieli tej rasy najlepiej zmienić dietę na karmę Senior Mini. Dietę można również uzupełnić mokrą karmą dla psów. Pamiętaj, żeby przy zmianie karmy zastosować okres przejściowy, dzięki czemu układ pokarmowy psa dostosuje się do nowej diety.
Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych
Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów
Opis rasy
Pod wieloma względami buldogi francuskie przypominają buldogi angielskie - obie rasy charakteryzuje muskularna budowa ciała, krótka kufa, pomarszczony pysk oraz krótka i gładka sierść. Buldog francuski jest jednak mniejszych rozmiarów i ma duże, nietoperze uszy, które uznaje się za cechę charakterystyczną tej rasy.
Historia
W połowie XIX wieku buldogi angielskie w rozmiarze psa zabawki zyskiwały popularność wśród mieszkańców wielu miast. Miniaturowa wersja buldoga angielskiego urosła do roli maskotki wytwórców koronek z Nottingham. Wielu rzemieślników wytwarzających koronki z czasem przeniosło się do północnej Francji. W ten sposób rasa małych buldogów angielskich trafiła do Francji. Na przestrzeni kolejnej dekady buldogi były krzyżowane z rozmaitymi rasami (źródła podają teriery oraz mopsy). Dzięki tym krzyżówkom rasa zyskała swoje duże, nietoperze uszy i została nazwana Bouledogue Français. Kiedy rasę odkryli mieszkańcy Paryża, rasa szybko zyskała status psa miejskiego. Do końca XIX wieku rasa była już popularna w całej Europie i Ameryce. Na początku wieku XX nietoperze uszy zostały uznane za wzorcową cechę rasy.
Wygląd
Buldog francuski to mały pies o muskularnej i krępej budowie. Głowa buldoga francuskiego powinna być kwadratowa i duża, zwieńczona charakterystycznymi dla rasy nietoperzymi uszami. Przez krótką kufę mówi się, że buldogi francuskie mają płaski pysk. Oczy mają ciemne, niemal czarne. Sierść jest krótka, jednowarstwowa, gładka i delikatna. Buldogi francuskie występują w kilku wersjach kolorystycznych, najczęściej spotyka się psy w umaszczeniu pręgowanym (brindle), płowym, najrzadziej występuje odmiana z białymi łatkami. Buldogi francuskie pod wieloma względami przypominają większe buldogi angielskie - rasa powstała w końcu z krzyżówek buldogów angielskich z innymi rasami.
Podobnie jak większy kuzyn, buldogi francuskie mają pomarszczone pyski i zmarszczone brwi, które zapewniają im szeroką gamę wyrazów twarzy.
Zachowanie
To rasa, która uwielbia zabawę i jest doskonałym towarzyszem. Buldogi francuskie uwielbiają, gdy poświęca się im dużo uwagi. Ich towarzyska natura wpływa jednak na to, jak znoszą samotność - u buldogów francuskich mogą wystąpić lęki separacyjne. To z kolei może sprawić, że Twój zwyczajowo spokojny i grzeczny buldog francuski może wykazywać destrukcyjne tendencje oraz zupełnie ignorować zasady panujące w domu. Jeśli poświęcić im wystarczająco dużo uwagi i czasu, buldogi francuskie to psy, które doskonale sprawują się w kontaktach z ludźmi i innymi zwierzętami oraz rzadko szczekają. Te zwykle grzeczne psy potrafią jednak czasem być bardzo uparte.
Wymagania
Choć u buldogów francuskich może występować wiele różnych problemów ze zdrowiem, wielu z nich łatwo da się uniknąć dzięki właściwej trosce i pielęgnacji. Jako rasa psów z płaską kufą buldogi francuskie nie wymagają podwyższonej aktywności fizycznej. Krótki spacer zapewni Twojemu psu odpowiednią dawkę ruchu. Buldogi francuskie często mają problemy z oddychaniem oraz trudności z regulowaniem temperatury swojego ciała. W gorące dni kontroluj temperaturę Twojego psa, unikaj przebywania na słońcu i zapewnij mu chłodne pomieszczenie w domu. Przez przesunięcie środka ciężkości w stronę głowy, buldogi francuskie nie radzą sobie zbyt dobrze z pływaniem, dlatego najlepiej nie zostawiać ich bez opieki w pobliżu większych zbiorników wodnych.
Pielęgnacja
Krótka sierść linieje w minimalnym stopniu, dlatego wystarczy, że wyczeszesz swojego buldoga francuskiego raz na tydzień. Pamiętaj, by regularnie czyścić skórę między zmarszczkami na pysku psa, gdyż zaniedbanie higieny może w tym przypadku prowadzić do rozmaitych problemów ze skórą. Buldogi francuskie wymagają jedynie okazjonalnych kąpieli. Buldogi francuskie są podatne na otyłość, dlatego kontrola wagi ciała jest konieczna w ich przypadku. Regularnie przycinaj pazury swojego psa - zbyt długie mogą powodować ból.