Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Bolończyk - najważniejsze informacje 

Uwieczniony na obrazach mistrzów

Wizerunek psów w typie bolończyka można znaleźć w dziełach mistrzów, w tym choćby, Tycjana, Pietera Breughela Starszego czy Goi. Małego (chociaż w tym przypadku nie białego) pieska, którego szata przypomina bolończyka dostrzec można u Jana van Eycka w jego pracy „Zaślubiny Arnolfinich”.

icon

Region/kraj pochodzenia:

Włochy
icon

Klasyfikacja FCI:

Grupa IX, sekcja 1, nr wzorca 196
icon

Charakter:

spokojny, łagodny, posłuszny, przywiązany
icon

Umaszczenie:

białe
icon

Waga:

od 2,5 do 4 kg
icon

Wzrost:

Pies: 27–30 cm, suka: 25–28 cm
icon

Długość życia:

od 12 do 14 lat

Bolończyk - wychowanie szczeniąt

Gdy w grę wchodzą małe rasy psów, często panuje błędne przekonanie, że są to czworonogi nieposłuszne. Prawda jest zupełnie inna, a za nieposłuszeństwo pupili odpowiedzialni są opiekunowie, którzy uważają, że małych psów nie ma potrzeby wychowywać. Jak każdy inny pies, szczeniak bolończyka potrzebuje właściwego wychowania oraz odpowiedniego szkolenia. Nawet w przypadku małych, uroczych szczeniąt konieczna jest konsekwencja i przestrzeganie ustalonych zasad. Szczenięta bolończyka potrzebują socjalizacji - kontaktu z ludźmi i czworonogami. To pies, który szybko się uczy, jeżeli tylko zastosujemy odpowiednie metody szkoleniowe. Brany na ręce, gdy tylko w okolicy pojawia się inny pies, w dorosłym życiu będzie bojaźliwym i niepewnym psem. Zobacz, kiedy rozpocząć trening szczeniaka i jakie podstawowe komendy dla psa powinien opanować Twój pupil. 

Żywienie psów rasy bolończyk

Bolończyk nie jest wybredny i ma raczej dobry apetyt, dlatego warto pilnować porcji i nie przekarmiać psa, co może być prostą drogą do nadwagi. Dzienną dawkę karmy bolończyka najlepiej podzielić na 2 lub 3 porcje i podawać o ustalonych porach. Ważne, by w pierwszym roku żywienie psa wspierało jego dynamiczny wzrost i rozwój. Odpowiednio zbilansowane karmy dla szczeniąt zawierają odpowiednią dawkę witamin i minerałów, których potrzebuje szczeniak. Kiedy bolończyk jest dorosły na przestrzeni 7 dni można zmienić jego karmę, stopniowo mieszając coraz większe porcje karmy dla psów dorosłych małych ras ze spożywaną dotychczas karmą dla szczeniąt. Ze względu na białe umaszczenie bolończyka warto zwrócić uwagę na zawartość miedzi i beta-karotenu w jego diecie - zbyt wysoka zawartość tych składników może prowadzić do przebarwiania sierści w bardziej kremowy odcień.
Produkty rekomendowane dla bolończyka:

Ocean Care Mini - karma sucha dla psów małych z alergiami

Karma Ocean Care Mini jest produktem bezglutenowym zawierającym jedno źródło białka i polecana jest jako karma dla psów z alergiami i/lub posiadających wrażliwy przewód pokarmowy. Jedynym źródłem białka jest mięso łososia, a jej krokiety przystosowane są do rozmiarów szczęk psów ras małych i mini. Ze względu na swój skład karma jest polecana dla psów z białą sierścią.
gluten_free
Bezglutenowa
mono_protein
Monoproteinowy
Karma idealna dla: Psów ras małych
Białko: 24.0% (75% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 14.0%
Sprawdź

Optimal Mini - karma sucha dla psów małych aktywnych

Karma Optimal Mini jest odpowiednia dla psów ras małych z większym zapotrzebowaniem na energię. Krokiety karmy wspierają mechaniczne czyszczenie zębów, a ponadto zostały dostosowane do wielkości szczęk psów ras małych i mini.
energy_plus
Wysoka zawartość energii
immune_system
System odpornościowy
Karma idealna dla: Psów ras małych
Białko: 29.0% (80% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 18.0%
Sprawdź

Opis rasy

To zawsze skory do zabawy i bardzo przywiązany do człowieka towarzysz. Uwielbiają, gdy cała uwaga skupia się na nich i mogą często domagać się pieszczot.

Historia rasy

Na kontynent bolończyki przywiezione zostały najprawdopodobniej z Malty i Wysp Kanaryjskich. Do Włoch trafił razem z marynarzami i szybko zdobył popularność w Bolonii. To tam został uznany za psa dla arystokracji. W epoce Odrodzenia bolończyk stał się prezentem godnym jedynie ludzi z najwyższych sfer i był w posiadaniu wielu królów i książąt. Sosimo di Medici, książę florencki w XV wieku przekazał 8 bolończyków szlachetnie urodzonym. Bolończyki przez lata były ulubieńcami carycy Katarzyny II. Bolończyki wiodły spokojne życie w pałacach i domach bogaczy do końca XVIII wieku, kiedy ich miejsce zajął pudel. Na przełomie XIX i XX wieku rasa zagrożona była wymarciem.

Dla kogo bolończyk?

Wychowanie bolończyka nie powinno być trudne, o ile tylko jego opiekun będzie konsekwentny i łagodny. Bolończyk nie jest jednak psem dla każdego. To pies wymagający dużo uwagi - w domu może kręcić się pod nogami i tęsknie wlepiać oczka w pracującego opiekuna. Ciężko będzie znosił także rozłąkę ze swoim opiekunem, nawet tę kilkugodzinną na czas pracy. Nie będzie to doskonały towarzysz długich spacerów, a tym bardziej treningów, a na wyprawę rowerową z opiekunem może się wybrać, ale jako pasażer w koszyku.

Charakter bolończyka

Te drobne, białe pieski od wieków uchodzą za prefekcyjne psy do towarzystwa. Są inteligentne i wrażliwe i mają ogromną potrzebę bliskości. Nie widzą świata poza swoim opiekunem i mogłyby towarzyszyć mu bez przerwy. To łagodny i chętny do zabaw pupil, który przy odpowiednim wychowaniu nie będzie kłopotliwym lokatorem. Socjalizacja w latach szczenięcych przygotuje go odpowiednio do życia z innymi zwierzętami, również kotami. Masz już mruczka w domu i planujesz poszerzenie stada o bolończyka? Przeczytaj artykuł "Kot z psem w domu - o czym należy pamiętać?". Bolończyki są psami uważnymi, przez co mogą być szczekliwe, informując swojego opiekuna o wszystkich dźwiękach, jak dzwonek lub pukanie do drzwi, domofon czy nadejście gościa. Dowiedz się więcej, co mogą oznaczać konkretne psie odgłosy, by w pełni zrozumieć swojego pupila. 

Wymagania

Śnieżnobiały bolończyk to mały pies o niewielkich wymaganiach. Nadmierne łzawienie u bolończyka może skutkować powstawaniem odbarwień sierści u psa i ciemnych zacieków pod oczami. Codziennie przemywaj okolice oczu pupila i kontroluj stan jego zdrowia. Zwróć też uwagę na zawartość miedzi i beta-karotenu w diecie - ich wysoka zawartość może przebarwiać białą sierść. Regularnie usuwaj nadmiar kamienia nazębnego u weterynarza. 

Pielęgnacja bolończyka

Bolończyka trzeba szczotkować regularnie, najlepiej każdego dnia. Ale bez paniki, codzienne czesanie bolończyka zajmuje zwykle około 5 minut. Jeśli zaniedbamy regularną pielęgnację i na białym futerku powstaną kołtuny, na pielęgnację psa trzeba będzie poświęcić więcej czasu, a dla psa z pewnością nie będzie to przyjemny zabieg. Z bolończykiem warto regularnie odwiedzać groomera, by przyciąć rosnącą sierść. Ostrzyżonego na krótko bolończyka wystarczy kąpać 1 do 2 razy w miesiącu, natomiast długie włosy najlepiej myć przynajmniej raz w tygodniu. U bolończyków pojawia się problem ze słabą wentylacją uszu, dlatego trzeba szczególnie zadbać o ich higienę.

Ile kosztuje bolończyk?

Cena szczeniaka bolończyka w każdej hodowli może być inna. Jej wysokość zależy od pochodzenia rodziców szczeniaka, renomy samej hodowli, a także płci zwierzaka. Szczeniak z zarejestrowanej w FCI hodowli to wydatek w granicach 2500 - 3500 złotych.

Polecane produkty dla bolończyka:

Opus Ocean - karma sucha bezzbożowa dla psów aktywnych 2kg

Niska zawartość węglowodanów

109,00 zł

314,00 zł

Ocean Care Mini - karma sucha psy małe z alergią 2kg

Odpowiednia dla białej sierści

89,00 zł

Nie masz pewności czego potrzebujesz?

Skorzystaj z naszego wirtualnego asystenta lub spytaj lokalnego przedstawiciela Husse o najlepszą dietę dla Twojego pupila.

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.