22.09.2021
Biały owczarek szwajcarski
Biały owczarek szwajcarski
Łagodniejszy kuzyn owczarka niemieckiego
Biały owczarek szwajcarski to rasa psów wywodząca się z owczarka niemieckiego. Podobnie, jak jego kuzyn, owczarek szwajcarski jest bardzo inteligentny i chętny do pracy. W porównaniu do owczarka niemieckiego, biały szwajcarski jest bardziej łagodny i przyjazny.
Region/kraj pochodzenia: |
Szwajcaria |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa I, sekcja 1, psy pasterskie i zaganiające |
Charakter: |
aktywny, opanowany, lojalny, inteligentny, łagodny |
Umaszczenie: |
biały |
Waga: |
pies: 30–40 kg, suka: 25–35 kg |
Wzrost: |
pies: 60–66 cm, suka: 55–61 cm |
Długość życia: |
od 12 do 14 lat |
Szczenięta owczarka szwajcarskiego
Biały owczarek szwajcarski to pies, który uwielbia zabawę oraz towarzystwo swoich opiekunów. Mocno przywiązuje się do właściciela, co można wykorzystać podczas nauki podstawowych komend i sztuczek - szczeniak znacznie chętniej będzie współpracował z właścicielem, z którym łączy go silna więź. Od najmłodszych lat warto jednak przyzwyczajać owczarka szwajcarskiego do przebywania w samotności. Psy tej rasy uwielbiają, gdy poświęca się im dużo uwagi i długie godziny spędzone w samotności mogą skłonić przedstawicieli tej rasy do niszczenia przedmiotów w najbliższym otoczeniu. U owczarków szwajcarskich może objawiać się lęk separacyjny, dlatego koniecznie przyzwyczajaj szczeniaka do czasu spędzonego samotnie, kiedy musisz iść do pracy lub w miejsce, gdzie nie możesz zabrać pupila ze sobą.
Żywienie owczarka szwajcarskiego
Biała sierść owczarka szwajcarskiego wymaga diety o obniżonej zawartości miedzi oraz beta-karotenu. Zbyt wysoka zawartość któregokolwiek z tych składników w pożywieniu owczarka szwajcarskiego może powodować przebarwienia na sierści czworonoga. Dlatego młodym przedstawicielom tej rasy warto podawać karmy dla szczeniąt ras dużych czyli Valp Plus lub Valp Maxi. Jako rasa psów predysponowana do dysplazji stawu biodrowego i łokciowego, owczarek szwajcarski powinien dostawać karmę z dodatkiem glukozaminy i chondroityny, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie stawów. Żywienie psów z białą sierścią to nie taka prosta sprawa - dlatego stworzyliśmy artykuł z poradami na temat żywienia psów z białą sierścią. Choć owczarki szwajcarskie lubią ruch i nie powinny mieć problemu ze spaleniem zawartych w pokarmie kalorii, koniecznie trzeba monitorować masę ciała pupila. Każdy nadmiarowy kilogram zwiększa szansę wystąpienia dysplazji oraz problemów ze stawami u pupila. Pamiętaj, że każdy pupil jest inny i sucha karma dla psa powinna być dostosowana do jego wieku, wagi, poziomu aktywności oraz indywidualnych potrzeb oraz preferencji. W wypadku osobników dorosłych najlepiej sprawdzą się hipoalergiczne karmy dla psa o obniżonej zawartości miedzi i beta-karotenu dla psów dużych.
Valp Maxi - karma sucha dla szczeniąt ras dużych 15 kg
Ocean Care - karma sucha dla psów z alergiami pokarmowymi 12.5 kg
Opis rasy
Owczarek szwajcarski to rasa inteligentnych i bardzo towarzyskich psów. Uwielbiają spędzać czas ze swoimi opiekunami, chętnie i szybko się uczą i nie lubią zbyt długo siedzieć w miejscu. Choć rasę wyodrębniono z owczarka niemieckiego, białe owczarki szwajcarskie są sporo spokojniejsze i łagodniejsze od swoich kuzynów.
Historia
Biały owczarek szwajcarski wywodzi się bezpośrednio od owczarka niemieckiego. Jednak białe umaszczenie u owczarków niemieckich zostało uznane za cechę niepożądaną - wierzono, że biała sierść może wiązać się z głuchotą. Natomiast na dworze Habsburgów próbowano osiągnąć czystą linię wyłącznie białych owczarków, które miały pięknie komponować się z jasnymi sukniami królowych i siwymi końmi. Początkowo rasa była najbardziej popularna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, skąd trafiły ostatecznie do Szwajcarii. Tam też spodobały się mieszkańcom na tyle, że Szwajcaria wystąpiła o oficjalne uznanie rasy przez FCI i psy otrzymały swój przydomek “szwajcarski” w nazwie. Rasa jest na tyle popularna za oceanem, że można spotkać ją pod nazwą “biały owczarek amerykańsko-kanadyjski”. Pierwszy owczarek szwajcarski został zarejestrowany w Polsce w 2003 roku.
Jak wygląda owczarek szwajcarski?
Z wyglądu owczarek szwajcarski bardzo przypomina swojego kuzyna, owczarka niemieckiego. Jak sama nazwa wskazuje, biały owczarek szwajcarski ma umaszczenie w kolorze bieli i jest to jedyny wariant dopuszczalny we wzorcu rasy. Owczarek szwajcarski to mocny i umięśniony pies średniej wielkości. Uszy ma stojące, trójkątne i idealnie proste, a oczy w kształcie migdałów, lekko skośne. Owczarek szwajcarski występuje w dwóch odmianach - z długą lub półdługą sierścią. W obu przypadkach sierść może być lekko falista, natomiast osobniki długowłose mają wyraźną grzywę na szyi.
Zachowanie
Owczarki szwajcarskie to psy bardzo lojalne i posłuszne, które uwielbiają spędzać czas ze swoimi właścicielami. Zwykle ze swoim opiekunem tworzy silną i bliską więź, czasem przywiązuje się do tego stopnia, że mogą wystąpić problemy z lękiem separacyjnym. Biały owczarek szwajcarski to bardzo zrównoważony i łagodny pies, który jest doskonałym towarzyszem rodziny. To niezmiernie przyjazne czworonogi, które bez trudu nawiązują relacje z dorosłymi, dziećmi, psami lub innymi zwierzętami domowymi.
Wymagania
Owczarek szwajcarski to pies aktywny fizycznie, który wymaga dużej dawki ruchu za dnia. Bardzo chętnie bierze udział w rozmaitych sportach i aktywnościach ze swoim opiekunem, uwielbia przebywać na łonie natury. Na spacery za miastem możesz wybierać się z dłuższą smyczą, która zapewni psu więcej swobody. Obroże i szelki z kolorowych materiałów mogą pozostawiać odbarwienia na białej sierści, szczególnie po długich spacerach. Postaw na te wykonane ze skóry lub w jasnym, neutralnym kolorze.
Pielęgnacja
Choć mogłoby się wydawać, że biała sierść owczarka szwajcarskiego będzie przyciągać brud, jak magnes, przedstawiciele tej rasy nie brudzą się przesadnie szybko. Owczarka szwajcarskiego najlepiej kąpać wtedy, kiedy pies rzeczywiście tego potrzebuje - na sierści wyraźnie widać zabrudzenia lub pies nieprzyjemnie pachnie. Półdługa i długa sierść szwajcara wymaga regularnego wyczesywania, które pozwoli zapobiec kołtunom.
Ile kosztuje owczarek szwajcarski?
Owczarek szwajcarski nie należy do nader popularnych ras psów i nie każda hodowla jest zarejestrowana w FCI. Cena szczeniaka z hodowli zarejestrowanej zaczyna się zwykle od 3000 zł.