29.09.2021
Bernardyn
Bernardyn
Wielki pies o wielkim sercu
Bernardyn to duży pies z grupy molosów w typie górskim. Hodowany pierwotnie jako pies lawinowy, obecnie to zbyt duży i masywny czworonóg do pełnienia tej roli. Psy tej rasy zalicza się do największych i najcięższych psich towarzyszy.
Region/kraj pochodzenia: |
Szwajcaria |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa II, sekcja 2.2, molosowate |
Charakter: |
przyjacielski, żywiołowy, delikatny, opanowany, uważny |
Umaszczenie: |
rudy i biały, rdzawy, brązowy |
Waga: |
od 60 do ponad 100 kg |
Wzrost: |
pies: 70–90 cm, suka: 65–80 cm |
Długość życia: |
od 8 do 10 lat |
Szczenięta bernardyna
Bernardyn to rasa inteligentnych psów, zatem ich szkolenie nie powinno sprawiać wielu trudności. Ze względu na gabaryty dorosłych przedstawicieli tej rasy, konieczne jest przeprowadzenie wczesnej socjalizacji, dzięki której pies wypracuje odpowiednie wzorce zachowań względem innych ludzi oraz zwierząt. Szczenięta bernardyna mogą wykazywać pewną niezależność, jednak zwykle chętnie współpracują ze swoimi opiekunami. Kluczem do udanego szkolenia szczeniąt bernardyna jest nawiązanie bliskiej więzi z czworonogiem. Kiedy pies ufa swojemu właścicielowi znacznie chętniej wykonuje polecenia. Podczas szkolenia szczeniąt bernardyna bądź konsekwentny, ale łagodny. Od samego początku ucz pupila chodzenia na smyczy i reaguj na wszelkie próby ciągnięcia - przy małym szczeniaku nie będzie to jeszcze tak duży kłopot, jednak przy masie dorosłego bernardyna może okazać się to niezmiernie kłopotliwe. Bernardyn to pies zaliczany do grona ras olbrzymich, zatem już od najmłodszych lat potrzebuje karmy dla szczeniąt, która wspomoże zdrowy wzrost i rozwój jego stawów. Sucha karma dla szczeniąt Valp Maxi będzie doskonałą karmą bytową dla Twojego szczeniaka.
Żywienie bernardyna
Dorosłe bernardyny mogą ważyć nawet ponad 100 kg i w przypadku tak dużej rasy psa konieczne jest utrzymanie optymalnej masy ciała pupila. Przestrzegaj rekomendowanej dziennej porcji suchej karmy dla psa i podawaj posiłki swojemu bernardynowi o stałych porach. Bernardyny to rasa psów podatna na skręt żołądka, dlatego posiłki powinny zawsze spożywać w spokoju, a po jedzeniu nie zaleca się żadnego wysiłku fizycznego. Jeżeli skręt żołądka jest często występującym problemem u Twojego pupila możesz zamienić jego standardową miskę na specjalną miskę spowalniającą jedzenie. Naczynie ze specjalnymi rowkami wymaga od Twojego psa zmniejszenia tempa zjadania posiłku oraz nie pozwala na połykanie dużych porcji karmy na raz. Jako przedstawiciel olbrzymiej rasy psów bernardyn potrzebuje diety, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz wesprze zdrowie jego stawów. Dodatek glukozaminy i chondroityny w diecie psów ras olbrzymich wpływa na prawidłowe funkcjonowanie stawów zarówno u psów dorosłych, jak i w wypadku karmy dla szczeniąt.
Valp Maxi - karma sucha dla szczeniąt ras dużych 15 kg
Opis rasy
Często mówi się, że serce bernardyny mają tak samo wielkie, jak resztę swojego ciała. Psy tej rasy, pomimo swoich wielkich gabarytów, potrafią być niezmiernie delikatne i spokojne. To świetni towarzysze i psy rodzinne.
Historia
Geneza rasy jest ściśle związana ze schroniskiem usytuowanym w Wielkiej Przełęczy św. Bernarda, które mieści się na granicy Włoch i Szwajcarii. Mnisi zamieszkujący schronisko hodowali psy ratownicze w typie bernardyna już od XVII wieku. Jako psy lawinowe bernardyny uratowały masę ludzkich żyć, a jednym z najgłośniejszych przypadków był bernardyn imieniem Barry. Pies żył w latach 1800-1812 i według znanej na całym świecie historii miał uratować 40 osób zasypanych lawiną. Choć opowieść o wyczynach Barry’ego rozsławiła rasę psów na cały świat, to sama historia, podobnie jak pochodzenie rasy, nie jest potwierdzona. Na przestrzeni lat typ rasy ulegał zmianom i dawne psy lawinowe stały się zbyt ciężkie i masywne, by nadal pełnić tę rolę.
Wygląd
Poza rozmiarem bernardyna łatwo rozróżnić po jego charakterystycznym umaszczeniu. Sierść bernardyna jest zwykle trójkolorowa z przewagą brązu i miedzi, oraz białym brzuchem, klatką piersiową, łapami, a także elementami kufy. Bernardyny mają masywne czaszki, szeroką kufę z wyraźnie zaznaczonymi faflami i trójkątne uszy zwisające po bokach głowy. Bernardyn ma głęboką klatkę piersiową, masywne łapy oraz długi, mocno owłosiony ogon.
Zachowanie
Bernardyny słyną ze swojego przyjacielskiego nastawienia i łagodności. Mimo swoich gabarytów są rewelacyjnymi psami rodzinnymi, gdyż potrafią delikatnie obchodzić się z dziećmi. Nie bagatelizuj jednak siły tego łagodnego olbrzyma - przy zabawach i pieszczotach zawsze zachowaj dozę ostrożności i pilnuj swoich najmłodszych. To bardzo spokojne i opanowane psy, których nie da się łatwo wyprowadzić z równowagi. O bernardynach mówi się, że są bardzo wrażliwe i towarzyskie - nie lubią przebywać w oddaleniu od swoich opiekunów, dlatego choć doskonale sprawdzają się jako psy stróżujące, nie powinny mieszkać w budzie ani kojcu.
Wymagania
Jako przedstawiciel rasy olbrzymiej bernardyn potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do życia. Pies tego gabarytu nie nadaje się jako pupil do mieszkania w bloku. By zapewnić temu gigantowi odpowiednią dawkę ruchu, zabieraj pupila na długie spacery.
Pielęgnacja
Regularnie szczotkuj swojego bernardyna odpowiednimi akcesoriami do pielęgnacji sierści i sprawdzaj higienę oczu, by jak najszybciej rozpoznać ewentualne zmiany chorobowe. Bernardyny produkują dużo śliny, dlatego przygotuj się na częste jej sprzątanie oraz możliwe ślady na meblach, dywanach, podłogach. Po długich spacerach nie zapomnij o pielęgnacji poduszek psich łap - możesz nałożyć na nie odpowiedni balsam pielęgnacyjny dla psich łap, który je nawilży.