Akita
Największy psi indywidualista
Akita to największa z japońskich ras, a przy okazji najbardziej niezależny psi samotnik. Akity nie przepadają za towarzystwem obcych ludzi i zwierząt.
Rejon/kraj pochodzenia: |
Japonia |
Klasyfikacja FCI: |
Grupa IX, sekcja 7, angielskie spaniele miniaturowe |
Charakter: |
inteligentny, spokojny, oddany, niezależny, uparty |
Umaszczenie: |
sezamowy, czerwonopłowy, biały, widoczne urajiro, tj. białe znaczenia na sierści |
Waga: |
pies: 35 - 45 kg, suka: 25 - 35 kg |
Wzrost: |
pies 66 - 71 cm, suka: 61 - 66 cm
|
Długość życia: |
od 10 do 12 lat |
Szczenięta rasy akita
Akita to psy inteligentne, choć bardzo niezależne i uparte. Często wykazują skłonność do dominacji, dlatego w szkoleniu potrzebny im konsekwentny nauczyciel. Akita to psy bardzo wrażliwe - potrzebują trochę zrozumienia i wyrozumiałości. Najlepiej radzą sobie w nauce, gdy z nauczycielem łączy je silna więź. To psy aktywne i chętne do pracy, dlatego chętnie będą uczyć się sztuczek i dodatkowych umiejętności. Szczenięta rasy akita najlepiej radzą sobie w nauce, gdy pojawia się odpowiednia motywacja. Na trening przygotuj garść psich przysmaków Bravo - nie kruszą się, więc możesz śmiało wrzucić je do kieszeni. Akita potrafi zachowywać się agresywnie względem obcych i innych zwierząt. Szczenięta rasy akita należy socjalizować tak wcześnie, jak to tylko możliwe, by pomóc wypracować im dobre nawyki w kontaktach z ludźmi i zwierzętami. Oprócz smaczków nagrodą dla psa może być kilka kulek karmy dla szczeniąt.
Żywienie psów rasy akita
Akita zyskały sławę wybrednych psów i dobór odpowiedniej karmy to czasem nie lada wyzwanie. Psy tej rasy mogą kręcić nosem, jeśli podasz im suchą karmę dla psa z kurczakiem lub innym popularnym źródłem białka zwierzęcego. Akita ucieszy się z karmy na bazie jagnięciny lub ryb. Duże rasy psów są podatne na występowanie problemów ze stawami, dlatego warto szukać diety bogatej w glukozaminę i chondroitynę czyli najlepiej wybrać karmę dla ras dużych dorosłych lub karmę dla szczeniąt ras dużych. Dla akity możesz wybrać Digest Giant dla psów ras dużych i olbrzymich, lub podawać mu tłoczoną na zimno karmę Lyster wzbogaconą suplementami z glukozaminą i chondroityną.
Valp Maxi - karma sucha dla szczeniąt ras dużych 15 kg
Lyster - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z łososiem 12 kg
Opis rasy
Akita to największa, japońska rasa psów. Pierwotnie hodowany jako pies myśliwski, obecnie Akita pełni głównie rolę psa rodzinnego.
Historia
Historia akity w jej rodzinnej Japonii mogła rozpocząć się nawet pięć tysięcy lat temu. Wskazują na to ich podobizny na naczyniach z gliny i dzwonach z brązu pochodzących z tego okresu. Genetyka molekularna wskazuje psy ras Akita, chow chow, Shiba i Shar pei jako jednych z najbliższych krewnych dzikich wilków. Rasa została odkryta w regionie Japonii zwanym Akit, skąd też wzięła się nazwa rasy. W Japonii Akita urosła do statusu pomnika kultury i do roku 1945 jej wywóz poza granice kraju był surowo zabroniony. Po II wojnie światowej populacja akity ucierpiała i w efekcie krzyżowania z innymi rasami wykształciły się dwa oddzielne jej rodzaje: Akita amerykańska i Akita japońska.
Wygląd
Choć Akita według klasyfikacji FCI należy do grupy drobnych szpiców, jest pokaźnych rozmiarów psem, którego dorosłe osobniki osiągają ponad 70 cm wysokości w kłębie. Akita jest psem o muskularnej budowie i podobnym do szpiców, podwiniętym do góry ogonem, opadającym na grzbiet. Najbardziej cenione za swoje charakterystyczne, trójkątne uszy, pionową bruzdę na czole i umaszczenie urajiro, czyli białe znaczenia po bokach kufy, na policzkach, szyi, piersi, tułowiu i ogonie oraz po wewnętrznej stronie kończyn przednich i tylnych. Sierść Akita ma szorstką i twardą, podszytą miękkim i gęstym podszerstkiem.
Zachowanie
Akita to pies, który lubi samotność. To indywidualista, który choć ceni sobie towarzystwo swojej ludzkiej rodziny, zwykle nie przepada za innymi czworonożnymi osobnikami. Akita lubi spokój i swoją rutynę; w nowym otoczeniu lub sytuacjach, których nie mogą przewidzieć, mogą się stresować i odczuwać silny dyskomfort. W domu zwykle spokojny i opanowany, na łonie natury uwielbia biegać i się bawić. Akita nie lubi ślepo podporządkowywać się woli człowieka, szczególnie jeśli nie widzi sensu w wykonywaniu zadania.
Wymagania
Akita nie należy do najłatwiejszych do wychowania psów. To raczej czworonóg, który wymaga doświadczonego opiekuna, dużo uwagi, konsekwencji i cierpliwości. Akita potrzebuje rozległego procesu socjalizacji i wyrozumiałego, acz stanowczego nauczyciela.
Pielęgnacja
Dwa razy do roku, tj. wiosną i jesienią, akita obficie linieje. Gubi wtedy włosy partiami - utrata podszerstka zaczyna się na portkach, następnie przechodzi na nogi, tułów, szyję a na końcu ogon. W sezonie linienia najlepiej czesać akitę codziennie, ale ważne, by robić to delikatnie, żeby nie podrażnić wrażliwej skóry pupila. Do wyczesywania akity najlepiej sprawdzi się szczotka pudlówka z metalowymi kolcami. Poza sezonem linienia akitę wystarczy wyczesać raz na 1 do 2 tygodni. Akity nie należy kąpać zbyt często - można w ten sposób doprowadzić do przesuszenia skóry, którą akita i tak ma wrażliwą. Najlepiej kąpać psa, gdy widocznie się zabrudzi lub zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Warto dokładnie przejrzeć i wybrać właściwe akcesoria do pielęgnacji sierści akity.
Ile kosztuje akita?
Cena szczeniaka akita to kwota od 2500 do 3500 zł. Jeśli hodowla jest zarejestrowana w FCI, ceny szczeniąt mogą sięgać nawet 4500 zł.