24.05.2021
Otyły kot - jak karmić kota z nadwagą?
Otyły kot - jak karmić kota z nadwagą?
Żywienie Nadwaga
Nadwaga i otyłość u kota to najczęściej efekt błędów żywieniowych oraz niewystarczającej dawki aktywności fizycznej. Tryb życia zwierzaka w ogromnej mierze uzależniony jest od opiekunów kotów - zwierzak, którego nie zachęcimy do ruchu, sam raczej nie zdecyduje się na tę formę spędzania wolnego czasu, jeśli będzie miał do wyboru drzemkę w wygodnym posłaniu. Już nadwaga u kota może znacznie obniżać komfort życia czworonoga, z tą jednak znacznie łatwiej walczyć niż z otyłością. Otyłość u kota może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Jak wygląda kot z nadwagą, a kiedy kot jest już otyły?
Skąd bierze się otyłość u kota?
Nadmierne kilogramy u kota mogą być wynikiem kilku różnych czynników. Monotonny tryb życia, w którym kot nie ma wielu okazji do aktywności fizycznej może skutkować odkładaniem się kilogramów u mruczka. U kotów, które ukończyły 7. rok życia metabolizm odrobinę zwalnia, co dodatkowo zwiększa ryzyko przybierania na wadze. Problem nadwagi i otyłości pojawia się najczęściej u kotów po zabiegu kastracji bądź sterylizacji. U kotów z nieaktywnym układem rozrodczym spada zapotrzebowanie energetyczne, jednak rośnie apetyt. Otyłość częściej dotyka kocurów, choć nie jest to reguła. Rasą najbardziej podatną na wystąpienie otyłości są krótkowłose koty europejskie. Nadwaga i otyłość u kota może wynikać z problemów zdrowotnych, które dotykają Twojego kota. Niedoczynność tarczycy, choroby trzustki bądź cukrzyca znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości.
Otyłość u kota - co to oznacza?
O nadwadze i otyłości u czworonogów mówimy w każdym przypadku, kiedy optymalna masa ciała zwierzaka przekracza wzorcową wartość. Gdy optymalna masa ciała zwierzaka przekroczona jest o wartość od 1% do 30% jest to już kot z nadwagą. Natomiast w przypadkach, gdzie wzorcowa masa ciała kota jest przekroczona o ponad 30% mówimy już o otyłości. U kota otyłego będziesz mieć problem z wyczuciem żeber oraz kręgosłupa podczas głaskania mruczka. Aparycja otyłego kota również będzie różnić się od kota o optymalnej masie ciała. Linia brzucha będzie wisieć niżej, tym samym optycznie skracając kończyny, odcinek jamy brzusznej na grzbiecie kota może być wyraźnie szerszy, niż klatka piersiowa. Otyłość u kota w znacznym stopniu wpływa na komfort życia zwierzaka. Nadwaga u kota znacznie ogranicza ruchliwość Twojego mruczka.
Exclusive Light - karma sucha dla kotów otyłych
Exclusive Sterilised - karma sucha, koty sterylizowane
Otyły kot i najczęstsze problemy zdrowotne
Nadwaga u kota nie wpływa wyłącznie na komfort życia Twojego czworonożnego przyjaciela. Utrzymanie optymalnej masy ciała u zwierzaka ułatwia dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie pupila. Otyły kot staje się mniej ruchliwy, przez co jeszcze trudniej pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Otyłość u kota może skutkować poważnymi problemami ze stawami. Nadmierna masa ciała powoduje przeciążenie stawów, które z czasem może prowadzić do wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. Koty z nadwagą i otyłością znacznie częściej cierpią na cukrzycę - szacuje się, że nawet 90% kotów otyłych cierpi na tę przypadłość. Otyły kot może zmagać się z chorobami układu moczowego oraz chorobami jelita grubego, w obu przypadkach te przypadłości są konsekwencją obniżonej aktywności fizycznej. U kotów cierpiących na nadwagę i otyłość mogą występować również problemy skórne. Przez utrudnioną ruchliwość otyły kot nie jest w stanie odpowiednio zadbać o swoją higienę. Nadwaga i otyłość u kota mogą wpływać również na nerwowość. Kot z nadwagą jest znacznie bardziej podatny na stres, gdyż jego mniejsze możliwości ruchowe nie pozwalają szybko reagować na czynniki stresowe.
Jak karmić kota z nadwagą?
U kotów z nadwagą i otyłością konieczne są zmiany w diecie. Błędy żywieniowe są jedną z najczęstszych przyczyn odkładania się nadmiarowych kilogramów u kota. Zacznij od zmiany sposobu karmienia swojego kota. Otyły kot nie może być karmiony do woli - to zwiększa ryzyko podjadania. Ustal stałe pory posiłków i nie przekraczaj rekomendowanej dziennej porcji mokrej karmy dla kota. Zalecane dawki karmy możesz znaleźć na opakowaniu karmy, a jeśli chcesz mieć pewność, że podajesz kotu odpowiednią porcję, skonsultuj się z weterynarzem. Lekarz weterynarii pomoże Ci dobrać właściwą dawkę suchej karmy dla kota na podstawie wagi oraz trybu życia zwierzaka. Samo jedzenie również odgrywa istotną rolę w odchudzaniu kota otyłego. Postaw na formuły dla kotów cierpiących na otyłość. To karmy o obniżonej zawartości tłuszczu, w których znajdziesz więcej błonnika. Błonnik zapewnia kotu poczucie sytości na dłużej. W karmie dla kota z nadwagą możesz znaleźć dodatek l-karnityny, która przyspiesza proces spalania tłuszczu. Koniecznie zwróć uwagę na przysmaki jakie podajesz swojemu kotu. Smakołyki dla kota potrafią być bardzo kaloryczne i niezdrowe. Otyły kot powinien dostawać przysmaki o obniżonej zawartości tłuszczu i z możliwie jak najzdrowszym składem.