14.06.2021
Jak pozbyć się pcheł u kota? Domowe sposoby na pchły u kota
Jak pozbyć się pcheł u kota? Domowe sposoby na pchły u kota
Zdrowie Pchły
Koty to stworzenia, które bardzo dbają o swoją higienę. Pojawienie się jakichkolwiek pasożytów w ogromnym stopniu obniża komfort życia pupila, a w przypadku kotów może nawet utrudniać im dbanie o własną higienę. Dowiedz się, jak pozbyć się pcheł u kota.
Po czym rozpoznać, że kot ma pchły?
Wyczesywanie kota pomaga sprawdzić obecność pcheł
Najłatwiej będzie Ci znaleźć pchły podczas czesania kota. W gęstej sierści może być trudno dostrzec drobne, kilkumilimetrowe pasożyty, jednak między zębami grzebienia wypatrzysz je bez trudu. Na skórze i w sierści Twojego kota mogą być obecne zarówno larwy, osobniki dorosłe, jak i odchody pcheł. Jaja i larwy pcheł są na tyle małe, że trudno zauważyć je gołym okiem. Te są najlepiej widoczne pod szkłem mikroskopu. Dorosłe osobniki pcheł osiągają rozmiary między 2mm, a 4mm i są zwykle ciemne w kolorze, najczęściej brązowe lub niemal czarne. Odchody pcheł to małe, ciemnobrązowe drobinki, które najłatwiej zidentyfikować przy pomocy wilgotnego wacika. Ułożone na wilgotnym waciku odchody powinny zabarwić go na rdzawoczerwony kolor.
Jak kot może zarazić się pchłami?
Pchłami zarażają się najczęściej koty wychodzące, które mają regularny kontakt ze światem zewnętrznym, jednak nie jest to reguła. Popularnymi siedliskami pcheł są oczywiście często uczęszczane przez zwierzęta miejsca i to tam właśnie mogą zaatakować Twojego kota. Jednak nawet jeżeli Twój kot nie wychodzi, nie jest całkowicie bezpieczny. Do inwazji pcheł może dojść nawet u mruczków, które nie wystawiają nosa poza krawędź kanapy. Często odwiedzają Was goście ze swoimi czworonogami? Pasożyty mogą przywędrować razem z nimi. Pchły możesz także przynieść do domu na ubraniu lub butach. Właśnie dlatego, nawet jeśli masz w domu niewychodzącego kota, dla pewności lepiej zabezpieczyć go przeciw pchłom. Popularne środki odrobaczające często chronią mruczki także przeciw pasożytom zewnętrznym, w tym przeciw pchłom i kleszczom. Natomiast jeśli Twój kot regularnie wychodzi na spacery poza dom, do jego obroży z adresówką koniecznie dodaj specjalną obrożę, która będzie odstraszać pasożyty, w czasie gdy Twój zwierzak będzie bawił się na zewnątrz.
Jakie zagrożenie stanowią dla kota pchły?
Pchły u kota to nie tylko pasożyty, które wywołują silny świąd i dyskomfort. Duże niebezpieczeństwo dla zdrowia kota stwarza alergiczne pchle zapalenie skóry. Jest to reakcja alergiczna na ślinę pcheł. U kota cierpiącego na tę przypadłość pojawiają się silnie swędzące zmiany skórne, a sama skóra zwierzaka może być sucha i spękana. Kot może nadmiernie się wylizywać, co może skutkować utratą fragmentów skóry, a ostatecznie nawet bakteryjnym zakażeniem skóry. Duża liczebność pcheł u kociąt oraz kotów starszych może doprowadzić nawet do anemii na skutek znacznej utraty krwi z organizmu. Pchły są też nosicielami pośrednimi tasiemca - pasożyty zjadają znalezione w skórze zwierzaka jaja tasiemca. W trakcie wylizywania futra kot może połknąć pchłę - nosiciela i w ten sposób zarazić się pasożytami wewnętrznymi. Dlatego w przypadku infestacji pcheł zaleca się profilaktyczne odrobaczenie kota.
Kattmalt - pasta słodowa odkłaczająca dla kotów
Laxolja - olej z łososia poprawiający skórę i sierść
Jak pozbyć się pcheł u kota?
Pchły zalęgają się w otoczeniu kota
Chociaż pchły żerują na kotach i żywią się ich krwią, to nie muszą przebywać na skórze pupila bezustannie. Pasożyty często bytują w środowisku kota, a na samego zwierzaka wskakują tylko wtedy, kiedy muszą się pożywić. Jeżeli Twój kot ma pchły nie ma wątpliwości, że pasożyty przebywają też w jego otoczeniu. Dlatego, by skutecznie wyeliminować infestację pcheł należy usunąć pchły, ich larwy i jajka ze wszystkich przedmiotów kota, a w szczególności legowisk, drapaków oraz mebli, na których zwierzak przebywa najczęściej. By pozbyć się pasożytów z otoczenia możesz zastosować specjalny proszek. Taki środek na pchły dla kota stosuje się w miejscach, w których kot najczęściej przebywa, by w bezpieczny sposób je zdezynfekować. Dziennie pchły składają od 20 do 50 jaj. Nawet jeśli uda Ci się wyeliminować wszystkie dorosłe pasożyty, które żerują na Twoim pupilu, nie można wykluczyć nawrotu inwazji, kiedy z poukrywanych w zakamarkach Twojego domu jaj wyklują się pchły. Dlatego kota warto chronić przeciw pchłom przez cały rok.
Kocięta i pchły, czyli jak pozbyć się pcheł u małego kota?
Czy domowe sposoby na pchły u kota są skuteczne?
Właściciele kotów często, zanim sięgną po profesjonalne preparaty przeciw pchłom, szukają pomysłów, jak pozbyć się pcheł u kota domowymi sposobami. Niestety samodzielnie przygotowane płyny lub stosowanie konkretnych olejków eterycznych nie rozwiązuje problemu na stałe, może co najwyżej tymczasowo odstraszać pasożyty. Olejek lawendowy lub cedrowy rozpylony na kocie posłanie może pomóc w odstraszaniu natrętnych pasożytów, a podawanie kotu specjalnych drożdży jako suplementu w diecie zniechęci pchły do wskakiwania na skórę futrzaka. Żadna z powyższych metod nie może być jednak stosowana jako alternatywa dla zaleconych przez weterynarza preparatów przeciw pchłom, które jako jedyne są w stanie skutecznie zwalczyć inwazję pcheł u kota. Nie zapominaj też, że koty mają bardzo wrażliwy węch, dlatego silnie pachnące lawendą lub cedrem posłanie może pójść u Twojego mruczka w odstawkę.
Oczyszczanie otoczenia z pcheł
Jeśli chcesz pozbyć się jaj oraz larw pcheł z otoczenia, pomoże Ci w tym częste odkurzanie. Meble możesz potraktować rolką do czyszczenia ubrań, która zbierze te pasożyty, z którymi nie poradził sobie odkurzacz. Na pchły w swoim otoczeniu możesz zastawić też domową pułapkę w postaci talerza z ciepłą wodą i mydłem. Pchły lubią ciepło, więc będą lgnąć do talerza, a następnie utopią się w mydlinach. W walce z pasożytami w domu pomóc może też ziemia okrzemkowa - należy ją rozsypać w problematycznych miejscach i po kilku godzinach wciągnąć odkurzaczem razem z martwymi pasożytami.