Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak reanimować kota? Resuscytacja kota w paru krokach

 Zdrowie Pierwsza pomoc

Nawet jeśli dbasz o swojego pupila najlepiej, jak potrafisz, nigdy nie jesteś w stanie uchronić go przed losowymi wypadkami. Jeżeli masz w domu kota wychodzącego, na Twojego mruczka czyhają rozmaite zagrożenia, których nie jesteś w stanie kontrolować. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność i w razie czego wiedzieć, jak reanimować kota, jeśli coś przytrafi się Twojemu pupilowi lub będziesz świadkiem wypadku. 

Pierwsza pomoc dla kota - co musisz wiedzieć

Pamiętaj, że podstawową zasadą pierwszej pomocy jest nie wyrządzanie zwierzakowi gorszej krzywdy. Jeżeli nie wiesz, jak poprawnie udzielić pierwszej pomocy, możesz kotu bardziej zaszkodzić, jak pomóc. To nie oznacza jednak, że nie możesz nic zrobić bez odpowiedniego kursu reanimacji kota. Gdy udzielasz zwierzakowi pierwszej pomocy, Twoim celem jest utrzymanie przy życiu zwierzaka dopóki nie otrzyma fachowej pomocy. Co możesz zrobić w pierwszej kolejności? Usuń bezpośrednie zagrożenie życia zwierzaka i postaraj się zapobiec pogorszeniu jego stanu zdrowia. Jeśli kot jest ranny, ale nadal się porusza, spróbuj go zabezpieczyć, by nie zrobił sobie jeszcze większej krzywdy. Jeśli kot jest nieprzytomny i nie oddycha, konieczne będzie sztuczne oddychanie.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Nie panikuj, postaraj się być tak opanowany, jak to tylko możliwe. Koty doskonale wyczuwają nasz nastrój - Twój niepokój udzieli się zwierzakowi i trudniej będzie Ci go uspokoić. Przy udzielaniu kotu pierwszej pomocy nie zapominaj też o własnym bezpieczeństwie. Jeśli jesteś świadkiem wypadku, w którym ucierpiał kot dziko żyjący, cierpiący zwierzak może okazać się agresywny.

Zadzwoń do weterynarza

Niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii lub dowolną kliniką weterynaryjną. Dokładnie poinformuj lekarza, co się wydarzyło. Weterynarz udzieli Ci porad, jak udzielić zwierzakowi pierwszej pomocy oraz jak bezpiecznie przetransportować go do kliniki, gdzie kot otrzyma fachową pomoc.

Smakołyki dla kotów:

Katt Kycklingfilé - przekąska dla kota z kurczakiem 80 g

Pieczone i zdrowe przekąski z piersi kurczaka.
high_quality_protein
Wysoka zawartość białka
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 48.0%
Zawartość tłuszczu: 2.0%
Sprawdź

Tuna Recipe - mus dla kota z dzikim tuńczykiem 12x30 g

Smaczny mus z dzikim tuńczykiem i suszonym bonito w bulionie
water_intake
Spożycie płynów
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 8.48%
Zawartość tłuszczu: 1.38%
Sprawdź

Pierwsza pomoc u kota - zasada ABCD

Gdy jesteś świadkiem wypadku lub znalazłeś się w pobliżu kota, który potrzebuje pomocy, zastosuj zasadę ABCD. To schemat, który wyznacza kolejność działań, dzięki którym możemy ocenić stan zwierzaka:

A, czyli airways

Zacznij od oceny drożności dróg oddechowych. Jeśli masz do czynienia z nieświadomym zwierzakiem, otwórz mu pysk, łapiąc za spodnią część żuchwy i wierzchnią szczęki. Obejrzyj wnętrze pyska i sprawdź, czy nie ma w nim żadnego ciała obcego, krwi bądź innych płynów. Jeżeli napotkasz w pysku jakąkolwiek blokadę, koniecznie ją usuń - wyjmij ciało obce, a krew bądź ślinę odsącz gazą, chustką lub kawałkiem ubrania. Oczywiście tego typu zabiegi wykonujemy u kotów nieświadomych - ze względów bezpieczeństwa nie próbuj wkładać dłoni do pyska dzikiego kota.

B, czyli breathing

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, czy zwierzak oddycha. Możesz spróbować przyłożyć coś do nosa zwierzaka - może to być wierzch dłoni, lusterko, ekran telefonu lub źdźbło trawy. Kontrolę oddechu możesz przeprowadzić na podstawie obserwacji ruchów klatki piersiowej.

C, czyli circulation

Tętno kota najłatwiej sprawdzić poprzez przyłożenie dłoni do klatki piersiowej kota na wysokości łokcia. Żeby dodatkowo ułatwić sobie ocenę krążenia, przyłóż wygiętą dłoń do wewnętrznej strony uda na wysokości kolana - cztery palce ułóż po stronie wewnętrznej uda, kciuk ułóż na zewnątrz.

D, czyli disability

Oceń stan neurologiczny oraz fizyczny kota. Sprawdź reakcję na bodźce zewnętrzne, szczególnie dźwięk, oraz dotyk w okolicy kończyn oraz grzbietu. Szczególnie, jeśli sprawdzasz stan kota, którego nie znasz, nie dotykaj go w okolicach pyska.

Reanimacja kota - jak poprawnie ją wykonać? 

Jeżeli u reanimowanego kota dojdzie do utraty przytomności i zatrzymania oddechu lub krążenia, musisz wiedzieć, jak wykonać sztuczne oddychanie u kota. To podstawa udzielania pierwszej pomocy zwierzakowi i jego wykonanie w ogromnym stopniu zwiększa szanse kota na przeżycie. Ułóż kota na prawym boku i obejmij dłonią jego klatkę piersiową, tak by cztery palce leżały na żebrach z prawej strony, środek dłoni na brzuchu a kciuk na żebrach z lewej strony. Dłoń powinna spoczywać tuż nad sercem, dokładnie w dolnej jednej trzeciej klatki piersiowej, pomiędzy czwartą a szóstą przestrzenią międzyżebrową. Resuscytacja kota powinna przebiegać z częstotliwością 100 do 120 uciśnięć na minutę. Po każdym uciśnięciu pozwól na całkowite rozprężenie klatki piersiowej. Podczas uciskania należy wykonać u kota wdechy z częstotliwością 10 wdechów na minutę. By poprawnie wykonać u kota sztuczne oddychanie chwyć pyszczek kota oburącz, palcami szczelnie zamknij pysk zwierzaka i wykonuj wdechy przez nos.

Inne produkty dla kotów:

Antistress - roślinny preparat uspokajający dla psa i kota

Skoncentrowana formuła roślinna

114,00 zł

Drapak dla kota w kształcie pętli

Złuszczanie pazurów

149,00 zł

93,00 zł

Exclusive Kattunge - karma sucha dla kociąt 2 kg

Zbilansowana dieta kociąt

92,00 zł

Exclusive Lyster Care - karma sucha, koty wychodzące 2kg

Wysokie potrzeby energetyczne

79,00 zł

94,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.