Czy koty mogą pić mleko? Fakty i mity
Żywienie Mleko
Wizerunek kota pijącego mleko jest niezmiernie popularny w kreskówkach oraz rozmaitych filmach. Nic dziwnego, że wielu początkujących właścicieli kotów jest przekonanych, że mleko to ulubiony napój mruczków. A jak jest naprawdę? Czy koty powinni pić mleko, a jeśli tak, to jakie mleko dla kota będzie najlepsze? Zebraliśmy popularne fakty i mity o kotach i mleku w ich diecie.
Mleko dla kota - czy to dobry pomysł?
Oczywiście gdy koty są jeszcze małe bardzo chętnie piją mleko swojej matki. Odstawione zbyt wcześnie mruczki powinny otrzymywać specjalne mleko dla kociąt zanim przyzwyczają się do spożywania mokrej karmy. Ale jak jest w przypadku dorosłych kotów? Czy koty powinny pić mleko? Czy potrzebują go w swojej diecie? Kiedy u kotów kończy się okres wzrostu i rozwoju nie potrzebują już zawartych w mleku matki minerałów, które wspomagają ich rozwój. Dlatego też dodatek mleka w diecie Twojego kota nie jest konieczny, gdyż wszystkie niezbędne składniki odżywcze Twój kot pobiera ze swoich posiłków. Mleko dla kota może być dla Twojego mruczka smacznym dodatkiem do diety, o ile wybierzesz odpowiedni rodzaj i nie będziesz podawać go zbyt dużo.
Czy koty powinny pić mleko?
Mleko dla kota to dodatek do zdrowej i zbilansowanej diety opartej na suchej karmie dla kota oraz mokrej karmie dla kota. Mleko możesz podawać swojemu mruczkowi jako przysmak, jednak nigdy nie powinno ono zastępować regularnego posiłku. Jeżeli Twój kociak pije mało wody, mlekiem możesz zachęcić go do spożywania więcej płynów w ciągu dnia. Nie zapominaj jednak, że nawet specjalne mleko dla kota nie jest wolne od kalorii - koniecznie zwróć uwagę na to, ile mleka podajesz w ciągu dnia, żeby nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania energetycznego Twojego kota.
4 Sorter - mokra karma dla kotów z dodatkiem tauryny 52x100g
Dlaczego koty nie mogą pić mleka?
Z wiekiem koty przestają trawić laktozę, co oznacza, że regularnie podawane mleko krowie, owcze, kozie, a nawet roślinne może powodować rozmaite problemy trawienne, w tym wymioty i biegunkę. Biegunka u kotów, które nie piją za dużo wody, to najprostsza droga do odwodnienia organizmu. Choć Twój kot nie potrzebuje mleka w swojej diecie, nie oznacza to, że musisz z niego zupełnie zrezygnować. Ważne jest jednak, by mleko dla kota było odpowiednio dostosowane do jego potrzeb żywieniowych.
Na jakie mleko dla kota się zdecydować?
Mleko dla kota to rarytas, który wiele mruczków z radością powita w swojej diecie. W sklepach zoologicznych znajdziesz specjalne mleko dla kota, które nie wywoła problemów trawiennych u Twojego czworonożnego przyjaciela. Nigdy nie podawaj swojemu kotu mleka zwierzęcego czyli krowiego, owczego i koziego. Koty nie trawią zawartej w nich laktozy. Zrezygnuj też z podawania mleka roślinnego, a szczególnie sojowego. Koci organizm nie produkuje enzymów umożliwiających trawienie izoflawonów i flawonoidów występujących w soi. Podawana w dużych ilościach soja może wpływać na podwyższenie poziomu cukru we krwi, a w ostateczności doprowadzić nawet do uszkodzenia tarczycy. Dodatkowo mleko sojowe zawiera sporo kalorii, co u kotów mniej aktywnych może przyczynić się do przybierania na wadze, a nawet otyłości.
Czy koty mogą pić mleko bez laktozy?
Laktoza nie jest jedynym składnikiem mleka, który może być szkodliwy dla kociego organizmu. Mleko bez laktozy dla kota dalej nie jest idealnym rozwiązaniem. W mleku bez laktozy znajduje się białko, którego koci organizm nie jest w stanie strawić, a konkretnie kazeina. Podobnie jak laktoza, kazeina może prowadzić do szeregu problemów trawiennych, w tym wymiotów, biegunki, a nawet alergii pokarmowych. Choć podawane w małych ilościach mleko bez laktozy nie powinno kotu szkodzić, nadal nie jest to idealna alternatywa dla mruczków, które lubią czasem napić się mleka. Mleko bez laktozy to także kaloryczny napój, który u mniej aktywnych fizycznie kotów może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Jeżeli chcesz podawać mruczkowi mleko regularnie, koniecznie wybierz specjalne mleko dla kota, w którego składzie nie znajdziesz składników niestrawnych dla kociego organizmu.