Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Kocie miauczenie - co oznacza?

Wychowanie Miauczenie

Mowa kota to szeroki zakres komunikatów werbalnych i mowy ciała, które nawet dla wytrawnego kociarza potrafią być skomplikowane w interpretacji. Koty posiadają niezmiernie rozbudowany wachlarz odgłosów - mruczki mogą wydawać nawet sto różnych dźwięków. U psów, które uchodzą za stworzenia zdecydowanie łatwiejsze w zrozumieniu niż koty, zakres dźwięków jest znacznie bardziej okrojony - psiaki w swoim repertuarze mają zaledwie dziesięć różnych odgłosów. Co oznacza miauczenie kota i czemu tak trudno jest je zrozumieć? 

Miauczenie kota - jak to działa?

Nie jest tajemnicą dla nikogo, że koty miauczą. Wie to każde dziecko, w końcu miauczenie kota można przecież usłyszeć w filmach, kreskówkach, a gdy mamy kota w domu, jest to dźwięk, który potrafi towarzyszyć niemal każdej naszej czynności. Co jednak ciekawe, częstotliwości i tonacje miauczenia koty wykształciły w ostatnich dziesięciu tysiącach lat czyli w okresie udomowienia przez człowieka. Miauczenie kota skierowane jest właśnie do ich dwunożnych opiekunów i to głównie z nami koty domowe porozumiewają się w ten sposób. Ale czy to oznacza, że koty nie miauczą do siebie nawzajem? W komunikacji wewnątrzgatunkowej mruczki miauczą niemal wyłącznie, gdy są jeszcze kociętami. Miauczenie kota ma wtedy na celu zwrócenie uwagi matki. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat młodych kociąt znajdziesz w artykule Kociak w domu - dobry start z Husse. Gdy koty dorastają, kotka nie reaguje już na ich miauczenie, dlatego ten odgłos kota staje się wtedy zupełnie bezużyteczny, o ile kot nie ma do czynienia z człowiekiem.

Miauczenie zwraca uwagę człowieka

Szereg badań w zakresie miauczenia kota wykazał, że człowiek właściwie nie jest w stanie zignorować tego odgłosu. Okazuje się bowiem, że udomowione koty opracowały sobie szereg dźwięków i częstotliwości, które mają wywołać konkretną reakcję u człowieka. Częstotliwość miauczenia kota jest bardzo zbliżona do płaczu niemowlęcia, na który każdy człowiek ma genetycznie zakodowaną reakcję. Gdy tylko do naszego mózgu docierają fale dźwiękowe o tej lub zbliżonej częstotliwości, nie jesteśmy w stanie takiego dźwięku zignorować. 

Kocie miauczenie w komunikacji z człowiekiem

W obrębie własnego gatunku koty porozumiewają się niemal wyłącznie przy pomocy komunikacji niewerbalnej, w tym wizualnej i zapachowej. Oczywiście koty wykorzystują czasem także dźwięki, ale te nie odgrywają tak istotnej roli. Gdy jednak przychodzi moment, w którym trzeba porozumieć się z człowiekiem, okazuje się, że komunikacja wizualna i zapachowa nie jest tak skuteczna, jak w przypadku kotów. Człowiek nie do końca potrafi zinterpretować mowę ciała kota, choć każdy kociarz powinien zgłębiać jej tajniki, by lepiej zrozumieć swojego futrzaka. Miauczenie kota to odpowiedź ewolucji na nasze ograniczone możliwości interpretacji fundamentów kociej mowy.

Mniej lub bardziej gadatliwe rasy

O pewnych rasach kotów mówi się, że są bardziej gadatliwe od innych. Do bardziej komunikatywnych ras kotów z pewnością zaliczają się koty bengalskiesyjamskie, koty ras w typie rex, jawajskie czy balijskie. Za najmniej rozmowną rasę kotów uchodzi maine coon. Każdy kot jest jednak inny i nawet przedstawiciel jednej z najbardziej wygadanych ras może okazać się cichym i mało komunikatywnym zwierzakiem.


Co może oznaczać kocie miauczenie?

Nawet w przypadku takiego uproszczenia komunikacji, jakim miało być miauczenie kota okazuje się, że sprawa nie jest wcale tak prosta i jasna. Każdy, kto miał z kotem do czynienia dłużej, niż kilka godzin wie, że nie ma jednego, uniwersalnego miauczenia kota, które zawsze oznacza dokładnie to samo. Miauczenie kota to bogata paleta środków wyrazu, pełna ekspresji i dynamiki. Kocie miauczenie może być ledwie słyszalne i krótkie, lub bardzo donośne i przenikliwe. Zatem, czy w tym szaleństwie jest metoda?

Powitanie

Wracasz po 8 godzinach z pracy, a Twój kot czeka pod drzwiami mieszkania, gdy tylko usłyszy szczęk kluczy w zamku? Twój futrzasty przyjaciel, szczególnie jeśli jest to zwierzak przywiązany do Twojego towarzystwa, chce Cię radośnie powitać w domu. W dobie pracy zdalnej mruczki przyzwyczaiły się do długiego przebywania ze swoimi opiekunami z domu, niektóre z wielką niechęcią przywitają perspektywę nieobecności ich dwunożnego towarzysza.

Zwróć na mnie uwagę

Podstawową funkcją miauczenia kota jest zwrócenie na siebie uwagi opiekuna. Jeśli nasz kot miauczy, zwykle chce, by poświęcić mu trochę czasu i uwagi. Twój mruczek może być zwyczajnie znudzony i potrzebuje rozrywki lub ma ochotę na odrobinę pieszczot. Jeżeli kot nie jest jeszcze przyzwyczajony do Twojego cyklu dobowego, możesz usłyszeć miauczenie kota w nocy. Zamknięty w czterech ścianach zwierzak będzie się nudził, o ile nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki rozrywki. Dom kota musi być wyposażony w odpowiednie zabawki dla kota, akcesoria takie jak drapak dla kotakocie legowisko i właściwie zorganizowaną przestrzeń.

Smaczki na kocią nudę:

Aptit Tuńczyk - karma mokra uzupełniająca dla kota

Pyszny, świeży tuńczyk w sosie.
water_intake
Spożycie płynów
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 17.3%
Zawartość tłuszczu: 0.3%
Sprawdź

Treats - smakołyk dla kota z kurczakiem i łososiem

Smaczne i miękkie smakołyki opracowane w celu wspierania układu moczowego kotów.
chicken
Kurczak
cranberry
Żurawina
Białko: 19%
Zawartość tłuszczu: 5%
Sprawdź

Prośby, żądania, skargi

Głośne miauczenie kota może oznaczać, że Twój mruczek ma do Ciebie jakiś interes. Kocie miauczenie może być wtedy prośbą o napełnienie miski aromatyczną karmą dla kota (w zależności od preferencji mokrą albo suchą karmą dla kota) lub wodą, czy wołaniem o doprowadzenie kuwety do porządku. Oczywiście Twój kot może domagać się wielu rzeczy - może chce wejść do szafki, która skrywa jego ulubione kocie przekąski albo potrzebuje wsparcia w wydostaniu ulubionej piłki spod kanapy. Głośne miauczenie może być też skargą. Może automatyczny odkurzacz przesunął ulubiony drapak dla kota albo próbował zabrać kocią wędkę? Czasem kot może probować pokazać nam, gdzie dokładnie leży problem - jeśli kot miauczy sprawdź, czy nie próbuje też zaprowadzić Cię w konkretne miejsce, przykładowo do pustej miski.

Stres lub niepokój 

Koty cenią sobie rutynę. Może powtarzamy się już, jak zdarta płyta, bo taką informację znajdziecie niemal w każdym naszym kocim artykule, ale to dla kotów niezmiernie ważna kwestia. Stały harmonogram dnia zapewnia mruczkom poczucie bezpieczeństwa. Nawet najmniejsza zmiana w planie dnia czy otoczeniu może wyprowadzić kota z równowagi i skutkować zdenerwowaniem i stresem. Zestresowany kot może głośno wokalizować, więc jeśli Twój mruczek nie przepada za jazdą samochodem lub wizytami u weterynarza, możesz spodziewać się głośnych pretensji z jego strony.

Ruja u kotki

Jako, że kocie miauczenie to dźwięk, którego nie jesteśmy w stanie zignorować, są chwile, gdy odgłos kota staje się naprawdę uciążliwy. W trakcie, gdy kotka przechodzi ruję, nawołuje swojego potencjalnego partnera. Zawodzenie i płacz kotki w rui to dźwięk, który potrafi zaburzyć spokój w całym domu. Kotka miauczy wtedy głośno i żałośnie, niekiedy wręcz bezustannie. Miauczenie kota to wtedy nic innego, jak uciążliwość, zarówno dla domowników, jak i samej kotki, która jest wykończona fizycznie.

Choroba i ból

Wokalizacja u kotów może być pierwszym sygnałem, że kotu coś dolega. Gdy miauczenie kota staje się głośne i intensywne lub gdy kot zaczyna miauczeć dużo częściej, niż miał to do tej pory w zwyczaju warto sprawdzić, czy kotu nic nie dolega. Gdy kot miauczy w trakcie wizyty w kuwecie, może ma problem z oddawaniem moczu lub sprawia mu to ból? Jeśli odpowiedź brzmi "tak" - przeczytaj artykuł poświęcony chorobom układu moczowego u kotów. Miauczenie kota, które pojawia się po sytuacji, w której mogło dojść do urazu mechanicznego może być sygnałem, że kot faktycznie się zranił i potrzebuje pomocy lekarza. Bardzo często mruczki wydają niskie i gardłowe miauczenie tuż przed tym, gdy muszą zwrócić treści żołądkowe lub pozbyć się kuli włosowej. Z pomocą może przyjść nasza pasta odkłaczająca dla kotów

Starość

Z wiekiem kocie zmysły mogą tracić na ostrości. Głośne miauczenie kota powyżej 10. roku życia może być oznaką pogarszającego się zmysłu słuchu zwierzaka. Jeśli bowiem kot przestaje słyszeć swoje miauczenie, musi wydawać odgłosy głośniej, by mieć pewność, że jego opiekun go usłyszy. Jeśli starszy kot zaczyna miauczeć więcej i częściej może to być też oznaka kociej demencji. Problemy z pamięcią i orientacją w przestrzeni dotykają również starszych kotów. Koci senior może też miauczeć sam do siebie, choć tutaj nie jest łatwo wskazać konkretną przyczynę takiego zachowania.

Miauczenie = kocia komunikacja

Zatem co oznacza miauczenie kota? Kocie miauczenie to jedyna, w miarę skuteczna, forma komunikacji, która pomaga tym zwierzakom funkcjonować we wspólnej przestrzeni z człowiekiem. Miauczenie kota to nie zły nawyk, którego można oduczyć swojego zwierzaka. Głośne miauczenie kota to zwykle sygnał, że dzieje się coś złego albo przynajmniej istotnego, w czym kot potrzebuje naszej pomocy. Nigdy nie ignoruj miauczenia swojego kota, o ile nie masz absolutnej pewności, że Twój mruczek robi to wyłącznie dla zwrócenia na siebie uwagi.

Co, gdy miauczenie kota staje się uciążliwe?

Fakt, że miauczenia kota nie jesteśmy w stanie zignorować dzięki naszym genom, w połączeniu z kotem, który miauczy głośno, często i natarczywie nie daje najlepszej mieszanki. Co można zrobić, gdy odgłos kota drażni już uszy, a futrzak nie ma najmniejszego zamiaru przestać? Koty nie mają w zwyczaju miauczeć bez powodu. Niemal zawsze, gdy Twój futrzak wydaje z siebie jakieś dźwięki, ma to na celu poinformowanie Cię o czymś. Postaraj się znaleźć przyczynę kociego miauczenia, podejdź do tego spokojnie. Pod żadnym pozorem nie karć kota za miauczenie i nie podnoś na zwierzaka głosu. Kot nie miauczy, żeby zrobić Ci na złość lub wyprowadzić Cię z równowagi. Twój zwierzak ufa Ci, że pomożesz mu rozwiązać napotkany problem lub wesprzesz go, gdy jest zestresowany lub zirytowany.

Kocie bestsellery Husse:

94,00 zł

Exclusive Kattunge - karma sucha dla kociąt 2 kg

Zbilansowana dieta kociąt

92,00 zł

89,00 zł

94,00 zł

168,00 zł

156,00 zł

126,00 zł

136,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.