Jak przygotować kota do zabiegu?
Umów się na wizytę u weterynarza i powiedz, że planujesz wykastrować lub wysterylizować swojego kota. Weterynarz zbada Twojego mruczka i po takim badaniu, jeśli uzna, że Twój kot jest zdrowy, wyznaczy termin zabiegu. Przed zabiegiem kastracji oraz sterylizacji kot musi być poddany głodówce. U młodszych kotów wystarczy 6 godzinna przerwa od ostatniego posiłku, u starszych osobników powinno to być nawet 12 godzin.
Ile trwa kastracja kota?
Kastracja kota nie jest skomplikowanym zabiegiem i u kocurów przebiega nawet szybciej, niż u kotek. Kastrowanie kota zajmuje wprawnemu weterynarzowi kilkanaście minut do godziny i gdy tylko kot wybudzi się z narkozy, może zostać zabrany do domu.
Jak zadbać o kota po zabiegu?
Gdy tylko wrócisz ze swoim kotem do domu zadbaj o komfortowe warunki na czas jego rekonwalescencji. Przede wszystkim kot po zabiegu kastracji oraz sterylizacji musi mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę. Do legowiska możesz włożyć termofor owinięty w koc albo podgrzewaną poduszkę elektryczną, które pomogą ogrzać kota i zapobiegną hipotermii po zabiegu. Legowisko kota ułóż na podłodze, a kuwetę ustaw w pobliżu. Jeszcze kilka godzin po zabiegu kot może nie mieć apetytu lub mieć trudności z przełykaniem karmy. Zapewnij zwierzakowi dostęp do wody, a jeśli widzisz, że bez trudu przyjmuje płyny, możesz spróbować podać również mokrą karmę.
Zachowanie kota po kastracji i sterylizacji, szczególnie w ciągu pierwszej doby po zabiegu, może wydawać się dziwne albo budzić niepokój. Przez pierwsze 24 godziny organizm kota metabolizuje pozostałości narkozy, przez co zwierzak może być ospały i mieć problemy z koordynacją ruchową. Postaraj się zorganizować wszystko tak, by kot nie musiał wskakiwać na wyższe kondygnacje czy meble. Przy problemach z zachowaniem równowagi może skończyć się to naprawdę bolesnym upadkiem. Kastracja kota jest mniej skomplikowanym zabiegiem w przypadku kocurów, rany goją się znacznie szybciej i nie wymagają nawet opatrunku. Ważne jednak, by każdego dnia kontrolować, jak rana się goi, dezynfekować ją i pamiętać o wizycie kontrolnej w lecznicy, podczas której weterynarz skontroluje, czy kot goi się prawidłowo.