Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Kiedy powinno się kastrować kota?

Zdrowie  Kastracja

Kastracja kota nie jest zabiegiem skomplikowanym, a zwierzak już w kilka godzin po zabiegu wraca do domu. Kastrowanie kota pozwala zapobiec rozwinięciu się u zwierzaka wielu niepożądanych nawyków, a nawet chorób, jest też pośrednim i skutecznym sposobem na walkę z bezdomnością wśród kotów. Kiedy powinna zostać przeprowadzona kastracja kota i jak przygotować do niej zwierzaka? 

Czym jest kastracja kota? 

U kocurów i kotek wykonuje się dwa zabiegi ubezpłodnienia - sterylizację i kastrację. Jaka właściwie jest między nimi różnica? Sterylizacja to zabieg całkowicie odwracalny, w którym usuwa się jajniki u samic, a u samców podwiązuje nasieniowody. W procedurze nie są usuwane natomiast gonady, czyli nie wycina się u kotki macicy, a u kocurów nie usuwa się jąder. W takim razie, na czym polega kastracja kota? Kastracja kota jest już zabiegiem nieodwracalnym, w którym trwale usuwa się jądra. Kot po kastracji nie odczuwa potrzeby znaczenia terenu moczem, zabieg ogranicza też produkcję hormonów płciowych, co w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko rozwinięcia się nowotworów u kota.

Jak zmienia się zachowanie kota po kastracji? 

Choć charakter kota po kastracji nie ulega drastycznym zmianom da się zauważyć, że zachowanie zwierzaka po zabiegu jest odrobinę inne. Gdzie pojawiają się główne różnice w kocich nawykach? Przede wszystkim u kocurów po kastracji wycisza się ich instynkt terytorialny i znika chęć znaczenia swojego otoczenia (dywanów, mebli, ścian) moczem. Pupil nie znika też na wiele dni i nie traktuje każdego napotkanego kocura jako potencjalnego wroga, z którym musi zawalczyć o uwielbienie partnerki. Często mówi się, że kastrowane kocury stają się bardziej potulne, spokojniejsze, niż zwierzaki przed zabiegiem.

Czy kastrowanie kota może zaszkodzić zwierzakowi?

O zabiegu kastracji kotów krąży wiele mitów, które powstrzymują niektórych opiekunów mruczków przed poddaniem zabiegowi swojego zwierzaka. Często opiekunom kotów wydaje się, że kastracja sprawia iż kot staje się od razu otyły. Owszem, zabieg kastracji wpływa na zmianę zapotrzebowania energetycznego u zwierząt. Apetyt kastrowanego kota pozostaje taki sam, choć zwierzak potrzebuje znacznie mniej kalorii w swojej diecie. Bez zmian pokarmu i kontroli podawanych porcji, w pierwszych 4 miesiącach po sterylizacji kot może znacznie przybrać na wadze. Można spotkać się również z opinią, że koty wykastrowane przestają polować. Zabieg kastracji wpływa na instynkt terytorialny kocurów - zwierzęta nie odczuwają już potrzeby znaczenia terenu. Procedura w żaden sposób nie wpływa jednak na instynkt łowiecki, a to ten odpowiedzialny jest za chęć polowania u kotów. Faktem jest, że koty kastrowane nie przejawiają jednak agresji. Czy w takim razie nasz zwierzak będzie zupełnie bezbronny i szybko padnie ofiarą okolicznych kocurów? Dla niewykastrowanych kocurów kot poddany sterylizacji bądź kastracji staje się zupełnie niewidoczny. Kastrowany kot nie jest bowiem żadną konkurencją w walce o względy kotek, dlatego podczas wycieczek po okolicy może być nawet bardziej bezpieczny, niż przed kastracją.

Kiedy kastrować kota?

Podobnie, jak w przypadku kotek, kastracja kota powinna zostać wykonana możliwie jak najwcześniej. Koty nie muszą przed zabiegiem osiągać dojrzałości płciowej - kastracja kota w żaden sposób nie zaburza rozwoju zwierzaka ani tempa całego procesu. W jakim wieku kastracja kota powinna zostać przeprowadzona? Najlepiej wykonać zabieg u zwierzaka, u którego nie rozpoczął się jeszcze proces dojrzewania. Kocur, u którego zaczyna buzować testosteron będzie wykonywał już pierwsze próby znakowania terenu, do czego może bardzo szybko się przyzwyczaić. Kastrację kota najlepiej przeprowadzić w okresie od trzeciego do piątego miesiąca życia zwierzaka.

Kiedy kastracja kota nie powinna być wykonywana?

Nie tyle sam zabieg kastracji, co znieczulenie i narkoza stosowane podczas operacji są sporym obciążeniem dla kociego organizmu. Dlatego zabieg najlepiej wykonywać jak najwcześniej, na młodym i silnym organizmie. Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu są wszelkie choroby wątroby i nerek, niewydolność krążeniowo-oddechowa, choroby zakaźne czy jakiekolwiek problemy z krzepliwością krwi. Zanim weterynarz zdecyduje się wykonać zabieg kastracji na kocie, podda go oczywiście szczegółowym badaniom i dopiero, gdy kot okaże się zdrowy, lekarz wyznaczy termin zabiegu.
Rekomendowana karma po zabiegu kastracji:

Exclusive Sterilised - karma sucha, koty sterylizowane

Karma Exclusive Sterilised jest przeznaczona dla kotów sterylizowanych i kastrowanych. Ma niższą kaloryczność, aby zredukować ryzyko otyłości i obniżyć pH moczu w celu zachowania zdrowego układu moczowego.
energy_control
Kontrola energii
ph_low
Niskie pH
Białko: 29.5%
Zawartość tłuszczu: 9.5%
Sprawdź

Sterilised - mięsne kawałki z królikiem dla kota sterylizowanego

Mięsne kawałki z królikiem w sosie dla kotów sterylizowanych.
taurine
Tauryna
no_colourants
Bez dodatku barwników i sztucznych aromatów
Białko: 7.3%
Zawartość tłuszczu: 4.0%
Sprawdź

Jak przygotować kota do zabiegu?

Umów się na wizytę u weterynarza i powiedz, że planujesz wykastrować lub wysterylizować swojego kota. Weterynarz zbada Twojego mruczka i po takim badaniu, jeśli uzna, że Twój kot jest zdrowy, wyznaczy termin zabiegu. Przed zabiegiem kastracji oraz sterylizacji kot musi być poddany głodówce. U młodszych kotów wystarczy 6 godzinna przerwa od ostatniego posiłku, u starszych osobników powinno to być nawet 12 godzin.

Ile trwa kastracja kota?

Kastracja kota nie jest skomplikowanym zabiegiem i u kocurów przebiega nawet szybciej, niż u kotek. Kastrowanie kota zajmuje wprawnemu weterynarzowi kilkanaście minut do godziny i gdy tylko kot wybudzi się z narkozy, może zostać zabrany do domu.

Jak zadbać o kota po zabiegu?

Gdy tylko wrócisz ze swoim kotem do domu zadbaj o komfortowe warunki na czas jego rekonwalescencji. Przede wszystkim kot po zabiegu kastracji oraz sterylizacji musi mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę. Do legowiska możesz włożyć termofor owinięty w koc albo podgrzewaną poduszkę elektryczną, które pomogą ogrzać kota i zapobiegną hipotermii po zabiegu. Legowisko kota ułóż na podłodze, a kuwetę ustaw w pobliżu. Jeszcze kilka godzin po zabiegu kot może nie mieć apetytu lub mieć trudności z przełykaniem karmy. Zapewnij zwierzakowi dostęp do wody, a jeśli widzisz, że bez trudu przyjmuje płyny, możesz spróbować podać również mokrą karmę.
Zachowanie kota po kastracji i sterylizacji, szczególnie w ciągu pierwszej doby po zabiegu, może wydawać się dziwne albo budzić niepokój. Przez pierwsze 24 godziny organizm kota metabolizuje pozostałości narkozy, przez co zwierzak może być ospały i mieć problemy z koordynacją ruchową. Postaraj się zorganizować wszystko tak, by kot nie musiał wskakiwać na wyższe kondygnacje czy meble. Przy problemach z zachowaniem równowagi może skończyć się to naprawdę bolesnym upadkiem. Kastracja kota jest mniej skomplikowanym zabiegiem w przypadku kocurów, rany goją się znacznie szybciej i nie wymagają nawet opatrunku. Ważne jednak, by każdego dnia kontrolować, jak rana się goi, dezynfekować ją i pamiętać o wizycie kontrolnej w lecznicy, podczas której weterynarz skontroluje, czy kot goi się prawidłowo.

Ile kosztuje kastracja kota?

Kastracja kota to mniej skomplikowany zabieg chirurgiczny, niż w przypadku kotek, dlatego też cena zabiegu wykonanego na kocurze zwykle jest trochę niższa. Za zabieg przeprowadzany u kotki (w zależności od lecznicy) zapłacisz od 150 do 300 złotych. A ile kosztuje kastracja kota? Zabieg przeprowadzany u kocura to wydatek rzędu 100 — 150 złotych.

Czy mogą wystąpić powikłania po kastracji kota?

Kastracja kota to bezpieczny i rutynowy zabieg, jednak nawet w takim przypadku mogą wystąpić czasem powikłania po zabiegu. Przede wszystkim po kastracji Twój kot może odczuwać ból, co da się wyeliminować poprzez podawanie środków przeciwbólowych. Okolice gojącej się rany mogą być zasinione lub obrzęknięte - w takim wypadku najlepiej skonsultować się z weterynarzem, bo być może konieczne będzie podanie dodatkowych leków. Niedostateczna dbałość o higienę rany i jej okolic może doprowadzić do rozwoju zakażenia, które będzie wymagało podania antybiotyku. Nawet w przypadku wykonania kompleksowych badań podczas kwalifikacji kota do zabiegu może okazać się, że dojdzie u kota do ostrej niewydolności nerek. Zwiększone ryzyko powikłań występuje przede wszystkim u ras predysponowanych do problemów nefrologicznych oraz u kotów starszych. Nie zapomnij zadbać o dopasowaną suchą karmę dla kota lub mokrą karmę dla kota, by mruczek miał wszystko to, co najlepsze.

Kocie produkty i akcesoria:

Tuna Recipe - mus dla kota z dzikim tuńczykiem 12x30 g

Z dodatkiem suszonego bonito

74,00 zł

168,00 zł

15,00 zł

Drapak dla kota w kształcie pętli

Złuszczanie pazurów

149,00 zł

79,00 zł

Legowisko filcowe dla kota

Łatwo zdejmiesz górną część

159,00 zł

32,00 zł

79,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.