Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Kiedy oddzielić kota od matki?

Kocięta  Wychowanie

Marzy Ci się kociak w domu i masz już nawet idealnego kandydata na oku? Nie zabieraj go zbyt wcześnie od matki! Więź z kocią matką ma gigantyczny wpływ na kształtowanie osobowości kota - zbyt wczesne odstawienie kociąt od matki w pewnym sensie upośledza ich rozwój, czego efekty można obserwować w dorosłym życiu takiego kota. Kiedy można oddzielić kota od matki i jak powinno się to zrobić? 

Rola kociej mamy w życiu kociąt

Zaraz po urodzeniu kocięta są zupełnie bezbronne i nieporadne. To matka dba o ich karmienie i higienę, zapewnia zdrową pracę jelit i ogrzewa je, dopóki kocięta nie są w stanie same regulować swojej ciepłoty ciała. Gdy jednak kocięta stają się już bardziej samodzielne, otwierają oczy i zaczynają stawiać pierwsze kroki w skomplikowanym, kocim świecie, mają matkę, na której mogą się wzorować i w ten sposób uczą się, jak się zachowywać. To kocia mama pokazuje kociętom, jak odnosić się do ludzi i zwierząt w ich najbliższym otoczeniu, jak komunikować się z innymi kotami, jak polować i radzić sobie ze zdobyczą.

Kontakt z rodzeństwem a rozwój kociąt

Na rozwój kociąt duży wpływ ma również rodzeństwo. To w gronie rodzinnym młode koty nabywają pierwszych doświadczeń w zakresie socjalizacji, uczą się, jak się bawić z innymi kotami, jakie zachowania są pożądane, a jakie nie. Stworzyliśmy krótki przewodnik Husse, który pomoże Ci zrozumieć zachowanie i zwyczaje kota. W trakcie zabawy i obserwacji swoich braci i sióstr kociak może nauczyć się, jak powinny wyglądać interakcje z innymi zwierzętami. Pozbawiony takich doświadczeń zwierzak może mieć problemy z socjalizacją i dokoceniem na późniejszych etapach swojego życia. 

W takim razie, kiedy można oddzielić kota od matki?

Czy istnieje dobry moment na oddzielenie kociąt od ich matki? Przede wszystkim nie może on nastąpić zbyt szybko. Przyjmuje się, że kocięta odstawia się od matki nie wcześniej, niż w 8. tygodniu życia. W tym czasie kocięta uczą się odpowiednich wzorców zachowań. Zaburzenie tego momentu rozwoju kota może sprawić, że zwierzak już nigdy nie opanuje podstawowych zachowań pożądanych i niepożądanych - po tym czasie może okazać się, że kot zwyczajnie nie jest w stanie już się ich nauczyć. Dlatego przyjmuje się, że najlepszy moment na odstawienie kociąt od matki przypada między 8. a 12. tygodniem życia. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, zostawmy kocięta w gnieździe do 12. tygodnia życia. Wtedy będziemy mieć pewność, że mamy do czynienia z kotem w pełni ukształtowanym i gotowym na rozpoczęcie nowego rozdziału swojego życia.

Konsekwencje zbyt wczesnego odstawienia kociąt

Pierwsze 8. tygodni życia kota to czas, w którym zwierzak uczy się fundamentalnych zasad funkcjonowania w społeczeństwie. To czas przeznaczony na opanowanie takich podstaw, jak zachowanie higieny, nawiązywanie relacji z człowiekiem i zwierzętami, podstaw komunikacji werbalnej i niewerbalnej i wielu innych, kluczowych w kocim życiu umiejętności. Nawet z najlepszymi chęciami człowiek nie będzie w stanie nauczyć kota tego, co kot wyniesie z gniazda od swojej kociej mamy. Dlatego nigdy, jeśli tylko kocia mama jest obecna i pozostanie z matką nie zagraża ich zdrowiu ani życiu, pozwólmy im nauczyć się bycia kotem od innego kota. To wiedza, której żaden człowiek nie przekaże kociętom.
Produkty rekomendowane dla kociąt:

Exclusive Kattunge - zbilansowana karma sucha dla kociąt

Karma Exclusive Kattunge jest polecana dla kociaków od momentu odstawienia do 12. miesiąca życia. Zawiera dużą ilość protein zwierzęcych i tłuszczu, dlatego wspiera zdrowy rozwój. Odpowiednia również dla kotek ciężarnych i karmiących.
growth_plus
Rozwój+
energy_plus
Wysoka zawartość energii
Białko: 34%
Zawartość tłuszczu: 21%
Sprawdź

Indikator - żwirek bentonitowy dla kota ze wskaźnikiem analizującym mocz 6L

Zbrylający żwirek dla kotów ze wskaźnikiem białka w moczu.
super_clumping
Świetnie zbryla
odour_control
Kontrola zapachu
Sprawdź

Jak ułatwić kotu opuszczenie gniazda?

Opuszczenie gniazda rodzinnego zawsze będzie się u kociąt wiązało ze stresem. Kot jest dosłownie wyrwany z bezpiecznego otoczenia, oddzielony od swojej rodziny i umieszczony w nowym, nieznanym mu miejscu. Jak można ułatwić kociakowi ten proces? Daj mu wcześniej się poznać! Możesz odwiedzać swojego przyszłego kota u hodowcy czy w schronisku, spędzać z nim czas i budować zaczątki Waszej więzi. Dobrym pomysłem może być również stopniowe zapoznanie z nowym domem, które zminimalizuje stres w dniu przeprowadzki. Jeśli hodowca czy obecny opiekun kota wyrazi na to zgodę, możesz zabrać go na kilka godzin w ciągu dnia do swojego domu, a na wieczór odstawić go do jego rodziny.

Zabierz kawałek gniazda do nowego domu

W dniu planowanej przeprowadzki do nowego domu zapytaj hodowcę lub schronisko, czy możesz zabrać z gniazda drobną rzecz, która będzie kociakowi przypominała zapach domu - to może być kocie legowiskokocyk dla kota lub zabawka. Przedmiot przesiąknięty zapachem kociego domu pomoże maluchowi zminimalizować stres w tym trudnym dniu. Znajome feromony ułatwią zaaklimatyzowanie się w nowej przestrzeni małemu, 8-tygodniowemu kociakowi, ale również większym kociakom, które znacznie później opuszczają gniazdo rodzinne.

Czego spodziewać się po świeżo odstawionym od matki kociaku?

Wyrwanie kota z jego grona rodzinnego i wprowadzenie zwierzaka do nowego domu to niezmiernie trudny moment w życiu czworonoga. Mruczek musi radzić sobie wtedy z ogromnym stresem, dlatego nie oczekuj, że Twój nowy członek rodziny od razu przejdzie do socjalizacji. W pierwszym dniu kota w nowym domu możesz mieć w ogóle problem, żeby zwierzaka odnaleźć. Zestresowany kociak najprawdopodobniej schowa się pod jakimś meblem i tam spędzi swoje pierwsze chwile.

Daj kotu czas i przestrzeń

Pod żadnym pozorem nie staraj się na siłę wyciągać kota i zachęcać go do wchodzenia w interakcje z innymi użytkownikami. Przygotuj mu spokojne miejsce, w którym może się zaszyć - wstaw legowisko dla kota do szafy albo ukryj je w ciemnym i cichym zakątku. Nie martw się też, jeśli kociak pierwszego dnia w ogóle nie będzie zainteresowany jedzeniem - w chwilach intensywnego stresu zwierzaki zupełnie zapominają o tym, że muszą jeść. Kociak, który nie je jeden dzień to jeszcze nie powód do zmartwień, ale jeśli taki stan się utrzymuje dłużej niż 24 godziny, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. Pamiętaj, by dobrać dla niego wartościową suchą karmę dla kota lub mokrą karmę dla kota, by zapewnić mu same odżywcze składniki. 

Niezbędnik dla kota:

32,00 zł

4 Sorter - mokra karma dla kotów z dodatkiem tauryny 52x100g

Cztery smaki mięsnych kawałków w pysznym sosie.

209,00 zł

89,00 zł

94,00 zł

Drapak dla kota w kształcie pętli

Złuszczanie pazurów

149,00 zł

79,00 zł

Tuna Recipe - mus dla kota z dzikim tuńczykiem 12x30 g

Z dodatkiem suszonego bonito

74,00 zł

26,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.