Jakie kwiaty są trujące dla kota?
Od ilości i rodzaju zawartej w roślinie substancji zależy to, jak bardzo szkodliwe jest jej działanie na organizm zwierzaka. Rośliny o bardzo silnej toksyczności nie powinny w ogóle znajdować się w otoczeniu kota, a jeśli koniecznie chcesz mieć je w domu, kot nie może mieć do nich żadnego dostępu.
Drapak dla kota będzie doskonałym zajęciem dla Twojego mruczka i odciągnie uwagę od roślin.
Silnie toksyczne rośliny trujące dla kota
Silną toksycznością charakteryzują się: azalia, kliwia, lilie, oleander. Spożycie każdej z tych roślin jest zagrożeniem życia kota. Azalia i oleander mogą prowadzić do zaburzenia rytmu i nieprawidłowej pracy serca. Lilie, poza biegunką i wymiotami, mają szkodliwy wpływ na pracę nerek i mogą prowadzić do ich niewydolności. Gdyby Twój kot kiedykolwiek spożył lilie, nie czekaj, tylko od razu zabierz go na kontrolę do weterynarza. Objawy zatrucia mogą pojawiać się dopiero po 24 godzinach. Spożyta przez kota kliwia będzie podrażniać błony śluzowe, może wywołać krwawienie układu pokarmowego, uszkodzenie nerek oraz wątroby.
Tragiczne w skutkach może okazać się zjedzenie przez kota monstery lub innych filodendronów oraz cyklamenu (w obu przypadkach życiu kota zagraża spożycie dużej ilości rośliny). Spożyta w niewielkich ilościach monstera może prowadzić do trudności z oddychaniem i przełykaniem, ślinotoku, skurczy mięśni, a odrobina cyklamenu może wywołać biegunkę i wymioty oraz ślinotok.
Na liście silnie toksycznych roślin dla kota znajduje się aloes, alokazja, bluszcz, fikusy, skrzydłokwiat i papryczki roczne. Spożycie powyższych roślin może wywołać podrażnienia pyszczka, skóry i jamy ustnej. Aloes działa drażniąco na jelita, może wywołać silne wymioty, senność, trudności w poruszaniu się, a przy większym spożyciu nawet drgawki.
Umiarkowanie i mało trujące kwiaty dla kota
Umiarkowanie trujące rośliny dla kota to: aglaonema, anturium, diffenbachia, dracena, epipremnum, kalanchoe i kroton. Mogą powodować podrażnienie pyszczka, ślinotok, wymioty, działać drażniąco na błony śluzowe, wywoływać podrażnienie żołądka, biegunkę i prowadzić do braku apetytu. Niebezpieczne może być spożycie kalanchoe - ten sukulent może powodować trudności w oddychaniu, konwulsje, a nawet paraliż.
Rośliny, takie jak ciboras, cykas czy szeflera zaliczają się do grupy o małej toksyczności, które głównie wywołują u kotów wymioty, biegunkę, choć mogą podrażnić też skórę, a cykas stwarza zagrożenie uszkodzenia centralnego układu nerwowego.
Uważaj, czym dekorujesz dom na święta. Popularna gwiazda betlejemska, znana inaczej pod nazwą poinsecja, po spożyciu może wywołać u Twojego mruczka podrażnienie śluzówek, ślinotok, biegunkę i wymioty, a kontakt z mlecznym sokiem rośliny może działać drażniąco na skórę kota.