Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jakie rośliny są trujące dla kota?

Żywienie  Rośliny trujące

Uwielbiasz otaczać się zielenią i roślinnością, ale masz w domu kota i boisz się o swoje rośliny? Mruczek i kwiaty niestety zwykle nie są dobrym połączeniem - wiele popularnych roślin doniczkowych jest trujących dla kotów. Czy w takim razie mając kota w domu musisz kompletnie zrezygnować z kwiatów w swoim otoczeniu? Na jakie rośliny trzeba uważać? 

Czemu trujące rośliny dla kota to tak duży problem?

Stojąca na parapecie roślinka w eleganckiej doniczce jest atrakcyjna nie tylko dla nas. Choć człowiek doceni głównie aspekt wizualny, zielona roślinka w doniczce interesuje kota pod kilkoma różnymi względami. Przede wszystkim, kota przyciąga zielony kolor liści, który kojarzy się im z trawą. Źdźbła trawy są dla kotów świetnym sposobem na oczyszczenie układu pokarmowego lub zniwelowanie problemów trawiennych - żołądek kota nie jest w stanie strawić źdźbła, które przechodzi nienaruszone przez układ pokarmowy lub jest zwracane wraz z treścią żołądkową, gdy wystarczająco podrażni ściany organu.

Mechanizmy obronne roślin

Toksyczność roślin jest jednym z ich mechanizmów ochronnych. Substancje chemiczne zawarte w ich strukturze mają chronić rośliny w naturze właśnie przed zjedzeniem. Szkodliwa substancja w roślinach staje się zagrożeniem, gdy wnika do organizmu zwierzaka. Nie musisz rezygnować z pięknej monstery deliciosy (niestety trującej dla kotów), o ile tylko ustawisz ją w miejscu niedostępnym dla Twojego kota. Niestety koty nie są wyposażone w żaden mechanizm obronny, który pozwoliłby im odróżnić trującą roślinę od tej, bezpiecznej do spożycia. Dlatego to właśnie opiekunowie mruczków muszą zadbać o to, by szkodliwa roślinność nie trafiła do pyszczka nieświadomego kociaka. Zadbaj o to, by w zamian Twój mruczek zajął się przysmakami dla kota, które skoncentrują jego uwagę.

Czemu rośliny mogą zaszkodzić kotu?

Poziom toksyczności roślin doniczkowych może być różny i nie każdy zjedzony przez mruczka liść będzie skutkował wymiotami. Pamiętaj jednak, że pośród popularnych domowych roślin znajdują się takie, których spożycie może skończyć się dla kota śmiercią, zatem zanim wstawisz jakąkolwiek roślinę do domu lub postawisz ją nieopodal miski z mokrą karmą dla kota, dowiedz się, które z nich stwarzają zagrożenie dla Twojego futrzaka.

Działanie roślin trujących na koty

Rośliny niebezpieczne dla kota szkodzą mruczkowi na kilka sposobów. Część toksyn zawartych w roślinach ma działanie nefrotoksyczne czyli niszczące nerki; inna grupa szkodliwych substancji będzie miała działanie hepatotoksyczne czyli niszczące wątrobę, co skutkuje jej niewydolnością. Bardzo niebezpieczne dla domowych kotów są rośliny zawierające substancje kardiotoksyczne, które wyniszczają kocie serce (pośród roślin zawierających takie substancje znajduje się znane i lubiane awokado). Kwiaty szkodliwe dla kota mogą zawierać neurotoksyny, które będą siać spustoszenie w układzie nerwowym, ale znajdą się też takie zawierające toksyczne dla krwi hematotoksyny. Trujące rośliny dla kota, które zawierają ototoksyny będą natomiast uszkadzać struktury w obrębie ucha kota.

Po czym poznać, że kot zjadł trujące rośliny?

Zwróć uwagę na to, jak Twój kot zachowuje się po zjedzeniu rośliny. Koty najczęściej cierpią w samotności, dlatego jeśli kot będzie odczuwał ból po spożyciu trującej rośliny, może być wycofany i szukać ustronnego miejsca, w którym może odpocząć. Sprawdź, czy nie zaszył się w swoim legowisku dla kota. Zatrucie może sprawiać, że kot będzie apatyczny, straci apetyt i nie będzie chciał pić wody, co może tylko pogorszyć jego stan.
Smakołyki, którym nie oprze się żaden kot:

Tuna Recipe - mus dla kota z dzikim tuńczykiem

Smaczny mus z dzikim tuńczykiem i suszonym bonito w bulionie
water_intake
Spożycie płynów
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 8.48%
Zawartość tłuszczu: 1.38%
Sprawdź

Treats - smakołyk dla kota z kurczakiem i łososiem

Smaczne i miękkie smakołyki opracowane w celu wspierania układu moczowego kotów.
chicken
Kurczak
cranberry
Żurawina
Białko: 19%
Zawartość tłuszczu: 5%
Sprawdź

Jakie kwiaty są trujące dla kota?

Od ilości i rodzaju zawartej w roślinie substancji zależy to, jak bardzo szkodliwe jest jej działanie na organizm zwierzaka. Rośliny o bardzo silnej toksyczności nie powinny w ogóle znajdować się w otoczeniu kota, a jeśli koniecznie chcesz mieć je w domu, kot nie może mieć do nich żadnego dostępu. Drapak dla kota będzie doskonałym zajęciem dla Twojego mruczka i odciągnie uwagę od roślin.


Silnie toksyczne rośliny trujące dla kota

Silną toksycznością charakteryzują się: azalia, kliwia, lilie, oleander. Spożycie każdej z tych roślin jest zagrożeniem życia kota. Azalia i oleander mogą prowadzić do zaburzenia rytmu i nieprawidłowej pracy serca. Lilie, poza biegunką i wymiotami, mają szkodliwy wpływ na pracę nerek i mogą prowadzić do ich niewydolności. Gdyby Twój kot kiedykolwiek spożył lilie, nie czekaj, tylko od razu zabierz go na kontrolę do weterynarza. Objawy zatrucia mogą pojawiać się dopiero po 24 godzinach. Spożyta przez kota kliwia będzie podrażniać błony śluzowe, może wywołać krwawienie układu pokarmowego, uszkodzenie nerek oraz wątroby.
Tragiczne w skutkach może okazać się zjedzenie przez kota monstery lub innych filodendronów oraz cyklamenu (w obu przypadkach życiu kota zagraża spożycie dużej ilości rośliny). Spożyta w niewielkich ilościach monstera może prowadzić do trudności z oddychaniem i przełykaniem, ślinotoku, skurczy mięśni, a odrobina cyklamenu może wywołać biegunkę i wymioty oraz ślinotok.
Na liście silnie toksycznych roślin dla kota znajduje się aloes, alokazja, bluszcz, fikusy, skrzydłokwiat i papryczki roczne. Spożycie powyższych roślin może wywołać podrażnienia pyszczka, skóry i jamy ustnej. Aloes działa drażniąco na jelita, może wywołać silne wymioty, senność, trudności w poruszaniu się, a przy większym spożyciu nawet drgawki.


Umiarkowanie i mało trujące kwiaty dla kota

Umiarkowanie trujące rośliny dla kota to: aglaonema, anturium, diffenbachia, dracena, epipremnum, kalanchoe i kroton. Mogą powodować podrażnienie pyszczka, ślinotok, wymioty, działać drażniąco na błony śluzowe, wywoływać podrażnienie żołądka, biegunkę i prowadzić do braku apetytu. Niebezpieczne może być spożycie kalanchoe - ten sukulent może powodować trudności w oddychaniu, konwulsje, a nawet paraliż.
Rośliny, takie jak ciboras, cykas czy szeflera zaliczają się do grupy o małej toksyczności, które głównie wywołują u kotów wymioty, biegunkę, choć mogą podrażnić też skórę, a cykas stwarza zagrożenie uszkodzenia centralnego układu nerwowego.
Uważaj, czym dekorujesz dom na święta. Popularna gwiazda betlejemska, znana inaczej pod nazwą poinsecja, po spożyciu może wywołać u Twojego mruczka podrażnienie śluzówek, ślinotok, biegunkę i wymioty, a kontakt z mlecznym sokiem rośliny może działać drażniąco na skórę kota.

Czy sztuczne rośliny mogą być niebezpieczne dla kota? 

Okazuje się, że dla ciekawskiego kota nawet sztuczne rośliny mogą być bardzo niebezpieczne. Skuszone zielonym kolorem plastikowych listów, koty mogą próbować podgryzać dekoracyjne rośliny czy choinki. Tutaj podstawowym problemem będą kawałki plastiku, które kot może połknąć, ale równie dużym zagrożeniem mogą okazać się barwniki i zawarte w plastiku związki chemiczne. Dobrym rozwiązaniem będzie schowanie kilku przekąsek dla kota w jego zabawkach, co zachęci go do zabawy w odpowiednim i bezpiecznym dla niego miejscu. 

Co robić, jak mruczek zje kwiaty trujące dla kota? 

Podejrzewasz, że Twój futrzak mógł po zjedzeniu kociej karmy przekąsić trochę liści roślin doniczkowych? Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek z opisanych objawów, nie zwlekaj, tylko zabierz kota do weterynarza. Jeśli nie masz pewności, jaką roślinę mógł zjeść Twój kot, podaj weterynarzowi listę wszystkich roślin, do jakich Twój mruczek mógł mieć dostęp. Nigdy nie zwlekaj z konsultacją z weterynarzem, gdy wiesz, że Twój kot podgryzał jakąś z domowych roślin. Toksyny w nich zawarte mogą działać bardzo szybko i siać ogromne spustoszenia w organizmie kota.

Inne produkty, którymi z pewnością zajmie się Twój mruczek:

79,00 zł

Drapak dla kota w kształcie pętli

Złuszczanie pazurów

149,00 zł

26,00 zł

Legowisko filcowe dla kota

Łatwo zdejmiesz górną część

159,00 zł

89,00 zł

94,00 zł

4 Sorter - mokra karma dla kotów z dodatkiem tauryny 52x100g

Cztery smaki mięsnych kawałków w pysznym sosie.

209,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.