Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak oswoić kota? Czy można udomowić dzikiego kota?

Wychowanie Oswojenie kota

Widujesz w swojej okolicy dziko żyjącego kota, którego chcesz oswoić? Masz w planach adopcję kota ze schroniska lub fundacji i chcesz wiedzieć jak oswoić kota? Z mruczkiem w domu nudnych dni będziesz miał tyle, co kot napłakał, dlatego zanim w ogóle wprowadzisz zwierzaka do domu, dowiedz się, z czym wiąże się oswajanie kota i jak się do tego przygotować. 

Czy oswajanie kota jest trudne?

To, jakiego kota wybierzesz będzie miało ogromny wpływ na przebieg procesu oswajania zwierzaka. Nie da się właściwie ocenić, czy samo oswajanie kota to trudny proces, czy nie. To kwestia bardzo indywidualna, na którą wpływ będzie miało wiele czynników. Chcesz adoptować ze schroniska kociaka, który właśnie został odstawiony od matki? Świetnie, nauczysz go wszystkiego od podstaw. Wpadł Ci w oko dorosły kociak, który siedział na najwyższej półce drapaka? Przygotuj się na kilka wyzwań.

Każdy kot jest inny

Zarówno wiek kota, płeć zwierzaka, jego dotychczasowe warunki mieszkalne, wyniesione z domu czy schroniska nawyki, nieprzyjemne doświadczenia i stan jego zdrowia będą miały wpływ na to, jak Twój czworonożny przyjaciel będzie zachowywał się w nowym domu. Pamiętaj o tym, zanim wybierzesz kota, którego chcesz adoptować. Kot to typowy indywidualista, który w przeciwieństwie do psa, nie zrobi niczego wyłącznie dla satysfakcji swojego opiekuna.

Oswajanie dzikiego kota - z czym to się wiąże?

W przypadku dzikiego kota cały proces oswajania może być trudniejszy i z pewnością będzie wymagał więcej czasu, niż w przypadku kota, który już miał swój dom lub od urodzenia mieszkał w schronisku czy fundacji. Dziki, wolno żyjący kot to typowy drapieżnik - to zwierzak o silnie rozwiniętym instynkcie łownym i doskonałych umiejętnościach przetrwania. Taki zwierzak raczej nie miał okazji nawiązania przyjaznych relacji z człowiekiem i najprawdopodobniej będzie uciekał lub próbował odstraszać ludzi syczeniem. Zatem jak oswoić dzikiego kota, jeśli ten nawet nie pozwala się do siebie zbliżyć? Zacznij od solidnego fundamentu czyli budowania zaufania. Daj kotu przestrzeń, której potrzebuje i nie podchodź do niego bliżej, jeśli zaczyna na Ciebie syczeć. Pamiętaj też o swoim bezpieczeństwie - ostrymi pazurami i zębami kot może wyrządzić Ci sporą krzywdę.

Jak złapać dzikiego kota?

Nie próbuj robić niczego na siłę i podejdź do zadania z realnymi oczekiwaniami. W przypadku dziko żyjącego kota, którego obserwujesz w swojej okolicy już od dłuższego czasu z pewnością możesz zapomnieć o tym, że już pierwszego dnia zabierzesz kota do domu. O ile nie masz zorganizowanej specjalnej klatki do odławiania, zacznij od stopniowego przyzwyczajania kota do swojej obecności. Spróbuj podawać mu jedzenie, przygotuj odpowiednie legowisko dla kota albo chociaż pudełko, w którym będzie mógł się schować i poczuć się odrobinę bardziej bezpiecznie. Jeśli kot jest już mniej wystraszony i agresywny, a Ty nie dysponujesz specjalną klatką, możesz spróbować złapać kota do transportera. Wystarczy, że do środka schowasz przysmaki dla kota lub karmę suchą dla kota i poczekasz, aż wejdzie do środka. Wtedy ostrożnie zamknij drzwiczki i zabierz kota do domu.
Smakołyki pomocne przy oswojeniu kota:

Aptit Tuńczyk - karma mokra uzupełniająca dla kota

Pyszny, świeży tuńczyk w sosie.
water_intake
Spożycie płynów
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 17.3%
Zawartość tłuszczu: 0.3%
Sprawdź

Katt Kycklingfilé - przekąska dla kota z kurczakiem

Pieczone i zdrowe przekąski z piersi kurczaka.
high_quality_protein
Wysoka zawartość białka
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 48.0%
Zawartość tłuszczu: 2.0%
Sprawdź

Jak oswoić kota - podstawowe zasady

Zacznij od przygotowania się na przyjęcie do domu kota. Pierwsze chwile w nowym domu to dla kota ogromny stres, dlatego bądź wyrozumiały i daj zwierzakowi tyle czasu i przestrzeni, ile tylko potrzebuje. Procesu oswajania nie da się przyspieszyć - nie zmusisz ani nie przekonasz kota, żeby poczuł się swobodnie w nowym lokum, to on musi poczuć się bezpiecznie i u siebie. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby oswajanie kota przebiegło bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak oswoić kota w nowym domu?

Oswajanie kota w nowym domu będzie od Ciebie wymagało dużo cierpliwości. Przede wszystkim, jeśli w Twoim domu mieszka już inny kot lub pies, zadbaj o jego bezpieczeństwo. Dziki kot może być agresywny w stosunku do innych zwierząt, gdyż może je kojarzyć z zagrożeniem. Dlatego początkowo odizoluj zwierzaki i pozwól nowemu lokatorowi oswoić się z przestrzenią.

Zapewnij kotu bezpieczną przestrzeń

Żeby nowy koci lokator poczuł się swobodnie, musi mieć pewność, że ma swoją własną przestrzeń. Twój nowy kot potrzebuje bezpiecznego otoczenia, takiej swojej prywatnej przestrzeni, w której może się schować, gdy nie będzie miał ochoty na towarzystwo. Idealna, bezpieczna przestrzeń dla nowego kota to spokojne i ciche pomieszczenie w domu, najlepiej mało uczęszczane, jeśli kot będzie chciał się odizolować. W takim miejscu Twój mruczek musi mieć miski z jedzeniem i wodą, kocie legowisko, kuwetę, drapak dla kota i kilka swoich zabawek.

Zadbaj o komfort

Przeprowadzka do nowego domu to stresujący moment dla kotów. To zwierzaki, które przywiązują się do swojej rutyny i nie lubią nawet drobnych zmian, a co dopiero wywrócenia całego życia do góry nogami. Oswajanie dzikiego kota w nowym domu może być niezmiernie trudne i powodować stres lub agresję u zwierzaka. Żeby cały proces przebiegł łatwiej i kot odczuwał mniejszy dyskomfort, możesz rozpylić w mieszkaniu specjalne kocie feromony, które działają uspokajająco. Ten specyficzny zapach znajdziesz również w naszych drapakach dla kota.

Nie narzucaj się kotu 

Wprowadzanie nowego zwierzaka do domu może być bardzo ekscytującym, ale i frustrującym momentem. Chcesz zapoznać się bliżej z nowym przyjacielem, pogłaskać go, pobawić się, niestety on uparcie chowa się pod kanapę lub za szafkę. Oswajanie dzikiego kota może być o tyle trudne, że zestresowany kot może na Ciebie syczeć lub próbować Cię zadrapać. Taki kot nie ma złych zamiarów, czuje się po prostu zagrożony i broni się w jedyny sposób, jaki potrafi. Kot, który do tej pory żył na wolności lub mógł mieć w przeszłości nieprzyjemne doświadczenia nie obdarzy zaufaniem pierwszego, napotkanego człowieka, nawet jeśli ten człowiek da mu dach nad głową i miskę z dobrą karmą dla kota. Nawet najbardziej aromatyczna i smakowita mokra karma dla kota może nie przekonać zwierzaka do zbliżenia się do Ciebie. Bądź cierpliwy i wytrwały i nie denerwuj się na kota, gdy ten nie chce podejść. Żeby ułatwić kotu powiązanie Ciebie z czymś przyjemnym, miej pod ręką apetyczne przysmaki dla kota, którymi możesz próbować poczęstować nowego przyjaciela.

Zachowaj spokój 

Pamiętaj, żeby nigdy na niepożądane zachowanie kota nie reagować złością lub krzykiem. Nawet jeżeli kot w trakcie oswajania podrapie Cię lub ugryzie, nie podnoś na zwierzaka głosu. Kot nie potrafi zrozumieć, że nasza złość jest konsekwencją jego zachowania. Podnoszeniem głosu na zwierzaka możemy sprawić, że kot będzie się nas bał i o wiele trudniej będzie z nim zbudować relację. Oswajanie dzikiego kota nie jest łatwe i z pewnością nie zobaczysz zachwycających efektów po kilku dniach. Przyjaźń z kotem zawiązujemy jednak na długie lata, dlatego bądź wytrwały i spokojny, miej pod ręką pyszne smakołyki dla kota, a z biegiem czasu Twój dziki czworonóg przemieni się w rasowego przytulaka.

Na poprawę kociego samopoczucia:

89,00 zł

94,00 zł

168,00 zł

156,00 zł

136,00 zł

136,00 zł

93,00 zł

Exclusive Urinary - karma sucha dla kotów 2 kg

Wsparcie układu moczowego

86,00 zł

79,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.