Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Spacery z kotem - jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?

Nauka   Spacer

Dla jednych spacery z kotem to bezpieczny sposób na obcowanie z naturą, dla innych nienaturalna, komiczna sytuacja. Wychodzenie z kotem na spacer nie dla każdego jest czymś normalnym i widok kota na smyczy skutkuje różnymi, ciekawymi reakcjami. Czy warto wyprowadzać kota na spacer i od czego zacząć naukę? 

Spacery z kotem - po co i dla kogo?

Czy wychodzenie z kotem na spacer jest mruczkowi niezbędne do szczęścia? Czy spacer z kotem na smyczy to wyłącznie atrakcja dla opiekunów kotów, którzy chcą swojego mruczka zabierać wszędzie tam, gdzie idą sami? Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy warto wyprowadzać kota na spacer. Nie dla każdego kota spacery na smyczy będą idealną formą spędzenia wolnego czasu i spędzenia czasu na łonie natury. Niektóre koty są dosyć strachliwe, potrafi je przerazić ich własne odbicie w lustrze lub cień na balkonie. Dla takiego kota obcowanie z odgłosami świata zewnętrznego i rozmaitymi nieznanymi zapachami może okazać się zbyt dużą dawką wrażeń na raz. Z kolei jeśli Twój kot to nieustraszony odkrywca, możesz śmiało uczyć go chodzenia na smyczy.

Wychodzenie z kotem na spacer to nie taka prosta sprawa

Zapomnij, że już pierwszego dnia po zakupie szelek i smyczy zabierzesz kota na pierwszy spacer. Szkolenie kociąt w celu przygotowania ich do chodzenia na smyczy może zająć kilka dni lub nawet tygodni. Kot musi mieć czas, żeby oswoić się z noszeniem szelek, chodzeniem na smyczy i wszelkimi bodźcami, które czekają na zwierzaka po wyjściu z domu. Żeby zacząć wychodzić z kotem na spacer przyda Ci się duża doza cierpliwości i garstka smacznych przysmaków dla kota, którymi nagrodzisz jego postępy. Jeśli wolisz, możesz użyć również suchej karmy dla kota lub mokrej karmy dla kota. Jak nauczyć kota chodzić na smyczy i czy warto wyprowadzać kota na spacer?

Co daje kotu spacer?

Kwestia, czy wyprowadzać kota na spacer, wciąż pozostaje sporna. Spacer to dla kota dodatkowa porcja ruchu oraz atrakcji w ciągu dnia. Z jednej strony opiekunowie kotów chcą oferować swoim czworonogom bogate, pełne stymulujących bodźców życie, ale w bezpiecznym i kontrolowanym otoczeniu. Spacery z kotem są pośrednim rozwiązaniem między puszczaniem kotem samopas na zewnątrz, a trzymaniem zwierzaka wyłącznie w domu. Ale czy kot potrzebuje spaceru? Jeżeli nasz mruczek wychowywany jest wyłącznie w domu, nigdy nie zatęskni za światem zewnętrznym, gdyż nie wie nawet, co tam na niego czeka. Nie zapominaj też, że przy okazji eksploracji świata zewnętrznego kot ma okazję zetknąć się z rozmaitymi bakteriami, wirusami i pasożytami - koniecznie zadbaj o komplet szczepień ochronnych i nie zapominaj o ochronie przeciw pasożytom.

Kiedy najlepiej ćwiczyć wychodzenie z kotem na spacer?

Nie ma idealnego momentu na uczenie kota chodzenia na spacery, ale pamiętaj, że szkolenie kociąt jest zwykle o wiele łatwiejsze, niż próby nauczenia nowych umiejętności kota dorosłego czy seniora. Oczywiście przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji możesz zacząć chodzić na spacer z kotem na smyczy, nawet jeśli Twój pupil ma 14 lat.
Kocie smaczki przydatne podczas nauki:

Treats - smakołyk dla kota z kurczakiem i łososiem

Smaczne i miękkie smakołyki opracowane w celu wspierania układu moczowego kotów.
chicken
Kurczak
cranberry
Żurawina
Białko: 19%
Zawartość tłuszczu: 5%
Sprawdź

Katt Kycklingfilé - przekąska dla kota z kurczakiem

Pieczone i zdrowe przekąski z piersi kurczaka.
high_quality_protein
Wysoka zawartość białka
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 48.0%
Zawartość tłuszczu: 2.0%
Sprawdź

Czy wyprowadzać kota na spacer w obroży?

Kiedy wychodzisz z kotem na spacer załóż swojemu mruczkowi szelki. Szelki dla kota bardziej równomiernie rozkładają nacisk na ciało kota, w sytuacji, gdy zwierzak gwałtownie szarpnie smycz. Obroża może o wiele łatwiej zsunąć się kotu przez głowę, dlatego nie jest idealnym rozwiązaniem na spacery. Obrożę możesz kociakowi założyć dodatkowo razem z szelkami - w takim wypadku dołącz do niej adresówkę, na wypadek gdyby kot się od Ciebie oddalił. Pamiętaj żeby smycz przypinać do szelek, nigdy do obroży.

Jak nauczyć kota chodzić na szelkach?

Zanim w ogóle zdecydujesz się na wychodzenie na spacery z kotem i naukę chodzenia na smyczy, pozwól zwierzakowi na samo zapoznanie się ze smyczą i szelkami. Nie pozwalaj kotu traktować szelek czy smyczy, jak zabawki, ale daj mu czas na dokładne obwąchanie ich. Kiedy zapach szelek nie będzie już niczym obcym, zacznij przyzwyczajać kota do ich zakładania i noszenia. Na samym początku kot z pewnością będzie czuł się dziwnie. Niektóre mruczki po założeniu szelek dosłownie zastygają w miejscu albo przewracają się i zapominają, jak się chodzi. Czy jest jakiś sprawdzony sposób, jak nauczyć kota chodzić na szelkach? Jeżeli tak właśnie wyglądają u Ciebie początki procesu oswajania z szelkami, nie zniechęcaj się, a do ruchu w szelkach zachęć kota ulubioną zabawką albo kocim przysmakiem.

Ćwicz spacer z kotem na smyczy

Kiedy etap przyzwyczajania do noszenia szelek masz już za sobą, możesz zasymulować spacer z kotem na smyczy w domu. Czy jest jakiś sprawdzony sposób, jak nauczyć kota chodzić na smyczy? Wychodzenie z kotem na spacer może być o tyle trudne, że kotu nie będzie łatwo przyzwyczaić się do ograniczenia w postaci smyczy. Jeżeli w parku lub pośród traw na osiedlu kociak dostrzeże coś interesującego, chętnie rzuci się w pościg. Żeby uniknąć sytuacji, gdzie kot mocno szarpnie się na smyczy, spacery na smyczy ćwicz początkowo w zamkniętej przestrzeni.

Pierwsze spacery z kotem na zewnątrz

Szelki i smycz nie robią już na Twoim kocie wrażenia? Stopniowo zacznij zabierać kota na wyprawy na zewnątrz. Pamiętaj, że pierwszy spacer z kotem na smyczy nie będzie długą wyprawą na drugi koniec miasta. Prawdopodobnie już kilka minut dostarczy Twojemu kociakowi tylu wrażeń, że będzie spał przez ładnych kilka godzin po powrocie do domu. Niewykluczone, że Twój kociak bardzo się czegoś wystraszy i będzie chciał niemal od razu wrócić do domu. Nie zmuszaj go do pozostawania na zewnątrz. Postaraj się kota uspokoić, mów do niego łagodnym głosem, ale jeśli cały czas kieruje się w stronę domu, zakończ spacer i spróbuj ponownie później.

Najlepsze miejsca na spacery z kotem

Z kotem na spacer wybierz się do spokojnego i bezpiecznego miejsca. Nie zabieraj kota na ruchliwą ulicę czy do zatłoczonego parku - przez zbyt wiele bodźców kot nie będzie mógł poczuć się bezpieczne i swobodnie. Znajdź mało uczęszczane przez ludzi, a szczególnie psy, miejsce, najlepiej odizolowane i z dala od ulic. Najlepiej sprawdzi się spokojny zakątek otoczony krzewami lub drzewami, wśród których kot może się ukryć, gdy odczuje taką potrzebę. Jeżeli ćwiczysz wychodzenie z kotem na spacer w swoim ogrodzie, możesz specjalnie wydzielić do tego celu mniejszą jego część.

Sucha i mokra karma Husse dla kota:

Exclusive Kattunge - karma sucha dla kociąt 2 kg

Zbilansowana dieta kociąt

92,00 zł

4 Sorter - mokra karma dla kotów z dodatkiem tauryny 52x100g

Cztery smaki mięsnych kawałków w pysznym sosie.

209,00 zł

94,00 zł

94,00 zł

93,00 zł

89,00 zł

Exclusive Urinary - karma sucha dla kotów 2 kg

Wsparcie układu moczowego

86,00 zł

102,00 zł

249,00 zł

136,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.