Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak i gdzie głaskać kota żeby sprawić mu przyjemność?

Opieka  Głaskanie

Koty to gigantyczne pieszczochy. O tym nie trzeba już mówić nikomu. Ale koty to też niesamowicie wybredne stworzenia. Nawet w temacie głaskania koty mają swoje preferencje. Sesja pieszczot i okazywania miłości szybko może przerodzić się w krwawą masakrę, jak zaczniesz głaskać mruczka tam, gdzie akurat nie lubi. Jak głaskać kota, żeby nie mieć wiecznie podrapanych rąk?

Czemu koty lubią głaskanie?

Żeby zrozumieć, czemu koty lubią głaskanie, najlepiej wrócić do wczesnego etapu życia naszego mruczka, czyli jego dzieciństwa. Od pierwszych dni życia kociaka matka dba o ich higienę, dokładnie wylizując młode. Wylizywanie pełni jednak nie tylko funkcję higieniczną - to proces, w którym między matką a kociakiem nawiązuje się więź, a u młodych kotów buduje się poczucie bezpieczeństwa. Wylizywanie spełnia dokładnie takie same funkcje u kotów dorosłych - jeśli w domu masz dwa koty, możesz zaobserwować, że w ten sposób zacieśniają łączące ich więzi.

Głaskanie, a kocie feromony

Kocie uwielbienie głaskania ma też związek z feromonami, którymi kot się otacza w swojej bezpiecznej przestrzeni. Głaskanie sprzyja bowiem wzajemnej wymianie zapachów. Kocie feromony i zapachy grają ogromną rolę w życiu społecznym, to dzięki nim zwierzęta mogą się rozpoznawać, odnaleźć w swoim otoczeniu i poczuć się bezpiecznie.

Uważaj, pułapka!

Twój kot leży na kanapie do góry brzuchem i wygląda jakby tylko czekał, aż go po nim pogłaszczesz? Uważaj, czasem to pułapka. Jeśli kot jest w nastroju do zabaw i psot, gdy podejdziesz go pogłaskać może złapać Cię przednimi łapkami i zacząć kopać tylnymi. Zamiast wtedy głaskać kota, sięgnij po jego ulubioną zabawkę i zaoferuj swojemu zwierzakowi sesję polowania na wędkę lub uganiania się za ulubioną zabawką z kocimiętką.

Schemat głaskania kota - tu wolno, a tutaj nie

Na ciele kota są miejsca, w których mruczek uwielbia być głaskany, oraz obszary, z którymi lepiej obchodzić się ostrożnie. Na ogół koty uwielbiają głaskanie po głowie, policzkach i brodzie oraz u nasady ogona. Z kolei na liście miejsc, w których koty nie lubią być dotykane są tylne łapy i biodra, ogon oraz brzuch. Ale czy ten schemat głaskania kota działa w przypadku każdego mruczka? Nie do końca. Owszem, praktycznie każdy kot doceni głaskanie po policzkach i po brodzie - tam znajdują się gruczoły wydzielające feromony, dzięki którym kot rozprzestrzenia swoje chemiczne sygnały zapachowe. Czy koty nigdy nie lubią być głaskane po brzuchu?
Kocie drapaki od Husse:

Drapak dla kota w kształcie pętli

Przyjazny dla środowiska drapak dla kota wykonany z tektury falistej z recyklingu.
scratching_board
Drapak
biodegradable
Biodegradowalne
Sprawdź

Krusa - drapak dla kota w kształcie fali

Przyjazny dla środowiska drapak dla kota wykonany z tektury falistej z recyklingu.
scratching_board
Drapak
biodegradable
Biodegradowalne
Sprawdź

Jak głaskać kota - teraz możesz, a teraz nie

Koty nie przepadają za bliskością, gdy się im ją narzuca. Mruczek czuje się wtedy osaczony i nie do końca rozumie, że chcemy okazać mu miłość. Kota najlepiej głaskać wtedy, gdy sam zacznie domagać się uwagi. Wtedy masz pewność, że zwierzak powita głaskanie z radością i donośnym mruczeniem. Gdy kot zaczyna się od Ciebie oddalać nie zmuszaj go do kontaktu. Skóra kota jest bardzo wrażliwa, dlatego czasem bodźców jest dla zwierzaka zwyczajnie za dużo.

Z włosem, czy pod włos?

Głaskanie kota pod włos w języku polskim doczekało się nawet własnego powiedzenia. Ale czy faktycznie koty drażni, gdy nie głaszczemy ich z włosem? Niektórym kotom ani trochę nie przeszkadza, czy pogłaszczesz je pod włos, z kolei inne mruczki w ogóle tego nie tolerują. Jeśli nie wiesz, czy Twojemu kotu przeszkadza głaskanie pod włos, możesz spróbować delikatnie pogłaskać w drugą stronę.

Kota można głaskać podczas jedzenia

Choć dla psów jedzenie i odpoczynek to rzeczy święte, których nie wolno im zakłócać głaskaniem, u kotów jest wręcz odwrotnie. W przypadku mruczków, które nie mają apetytu lub nie potrafią przekonać się do nowego jedzenia, głaskanie może pomóc zachęcić zwierzaka do spożycia posiłku. Jeżeli wprowadzasz kotu nową suchą karmę dla kota albo pierwszy raz oferujesz mu inną mokrą karmę dla kota a mruczek nie jest nią zainteresowany, możesz spróbować głaskania przy miseczce, by nowy rodzaj pokarmu kojarzył mu się z czymś przyjemnym. 

Co robić, gdy kot gryzie podczas głaskania?

Gryzienie jest elementem kociego okazywania czułości oraz częścią zabawy. Podgryzania koty uczą się już od swojej mamy, która podczas mycia lekko skubie kocięta zębami. Podczas głaskania koty nigdy nie gryzą mocno, to raczej delikatne szczypanie zębami. Zwykle towarzyszy mu lekkie wbijanie pazurów, czasem miauczenie i mrużenie oczu. Choć nie jest to do końca przyjemne, nigdy nie odrzucaj takiego zachowania, to w kocim języku wielki komplement.

Naucz się, jak głaskać kota

Dla każdego kota głaskanie to sprawa indywidualna i różne mruczki mogą mieć inne preferencje odnośnie głaskania. Jako opiekun kota szybko nauczysz się, co Twój mruczek lubi najbardziej. Na początku doskonale sprawdza się odrobina rezerwy i delikatność. Zawsze obserwuj też kocie sygnały, czyli to, co dzieje się z ogonem i uszami zwierzaka. To nimi kot daje nam znać, że ma już dość pieszczot i jeśli nie zareagujemy na nie w odpowiednim czasie, musimy się liczyć z tym, że kot może uderzyć nas łapą.

Other products that will help your dog lose weight:

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.