Ile trwa sterylizacja kotki?
Sterylizacja kotki chirurgowi zajmuje około godziny. W lecznicy weterynaryjnej kot spędzi jednak dobrych kilka godzin, więc przygotuj się, że w tym dniu musisz mieć trochę więcej wolnego czasu. Weterynarz wypuszcza kota do domu dopiero po pełnym wybudzeniu z narkozy, dodatkowo dochodzi jeszcze czas przygotowania kota przed zabiegiem. W praktyce, od momentu zostawienia kotki w lecznicy, do chwili jej odebrania, może minąć kilka ładnych godzin - weterynarz poinformuje Cię telefonicznie, kiedy możesz odebrać swojego kota po zabiegu.
Nietypowe zachowanie kotki po sterylizacji - na co się przygotować?
Dopiero kilka godzin po zabiegu możesz zabrać sterylizowaną kotkę do domu. Lekarz weterynarii musi bowiem dopilnować, by proces wybudzania kota z narkozy przebiegł prawidłowo i dopiero po pełnym wybudzeniu zwierzaka lekarz wypuści pacjenta do domu. Kiedy będziesz już z kotką w domu, zapewnij jej ciepło. Po zabiegu temperatura ciała kota spada, warto dołożyć wtedy dodatkowe koce do posłania, ciepły termofor lub elektryczną poduszkę. Legowisko umieść w spokojnym i cichym miejscu, koniecznie na podłodze. Zachowanie kotki po sterylizacji może być dziwne, kot może się zataczać, tracić równowagę, przewracać. Przypilnuj kotkę i w miarę możliwości ogranicz jej wszelkie aktywności, a szczególnie skakanie - to może być wyjątkowo bolesne i prowadzić do przepukliny. Przygotuj się, że w kolejnych dniach po sterylizacji kotka może donośnie miauczeć, szczególnie jeśli wykona zbyt gwałtowny ruch, który sprawi jej ból. Po operacji zwierzak może być obolały i odczuwać znaczny dyskomfort.
Kotka po sterylizacji wróci do domu w specjalnym fartuszku. Taki kubraczek dla kota po sterylizacji uniemożliwia kotce lizanie gojącej się rany lub gryzienie jej. Bez fartuszka kotka mogła by próbować wyrywać szwy, dlatego ważne jest, by ubranko dla kota po sterylizacji było prawidłowo założone. Fartuszek najlepiej zostawić do usunięcia szwów - można go zdejmować, jeśli stale ma się kotkę pod nadzorem, ale zwierzak może nosić go właściwie cały czas. Sprawdzaj jednak ranę pooperacyjną i monitoruj, jak się goi - rana nie powinna być obrzęknięta ani wydzielać nieprzyjemnego zapachu.