Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Dieta barf dla kota - co musisz wiedzieć?

Żywienie  Barf

Idea diety BARF jest bardzo prosta. Kot jako naturalny mięsożerca będzie czuł się najlepiej, jeśli będzie spożywał dietę, do której jego organizm jest najlepiej przystosowany. Dieta, która jest jak najbardziej zbliżona do naturalnego, kociego pokarmu, czyli dieta oparta o surowe mięso, ma zadbać o jak najlepsze samopoczucie mruczka, a tym samym dostarczyć mu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Czym dokładnie jest dieta BARF i czy warto zastąpić nią dotychczasowy pokarm kota?

Dieta barf dla kota - co to oznacza?

Dieta barf dla kota to nic innego, jak odpowiednio dostosowany do kociej biologii pokarm. Z języka angielskiego skrót BARF oznacza “Biologically appropriate raw food”, czyli odpowiedni biologicznie pokarm surowy. Dietę BARF stworzył australijski weterynarz Ian Billinghurst, który po latach leczenia dolegliwości pokarmowych psów i kotów, zaczął się zastanawiać, jak właściwie powinna wyglądać idealna dieta czworonogów. Koci układ pokarmowy jest znacznie krótszy od ludzkiego, a tym samym nie jest odpowiednio przystosowany do trawienia węglowodanów. Dlatego też najzdrowsza dieta dla mruczka powinna bazować na surowym mięsie, podrobach i kościach z dodatkiem warzyw i owoców, wzbogacona odpowiednimi suplementami, by dostarczyć kociemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Karma barf dla kota wydaje się zatem idealnym wyborem. 

Dieta barf dla kota - od czego zacząć?

Jeżeli do tej pory Twój kot jadł głównie karmę suchą pamiętaj, żeby wszelkie zmiany w diecie przeprowadzać stopniowo. By przygotować kota na wprowadzenie diety barf zacznij od wysoko mięsnej karmy mokrej i staraj się podawać jej jak najwięcej. Początkowo możesz karmę mokrą mieszać z suchą karmą dla kota, lub podawać ją wyłącznie w jednym posiłku w ciągu dnia. Kiedy już Twój mruczek przyzwyczai się do mokrej karmy możesz powoli zacząć przyzwyczajać kota do zmian w diecie. Zacznij od dodawania surowego mięsa do jednego posiłku dziennie. Na początku najlepiej sprawdzi się gotowane mięso drobiowe. Powoli zwiększaj zawartość mięsa w posiłku aż do momentu, gdzie cały posiłek będzie składał się wyłącznie z mięsa. Wtedy możesz zacząć skracać czas gotowania mięsa - docelowo kot powinien jeść w posiłku mięso, które jest wyłącznie sparzone wrzątkiem.

Karmy rekomendowane dla kotów:

Exclusive Sterilised - karma sucha, koty sterylizowane

Karma Exclusive Sterilised jest przeznaczona dla kotów sterylizowanych i kastrowanych. Ma niższą kaloryczność, aby zredukować ryzyko otyłości i obniżyć pH moczu w celu zachowania zdrowego układu moczowego.
energy_control
Kontrola energii
ph_low
Niskie pH
Białko: 29.5%
Zawartość tłuszczu: 9.5%
Sprawdź

4 Sorter - mokra karma dla kotów z dodatkiem tauryny 52x100g

Cztery smaki mięsnych kawałków w pysznym sosie.
taurine
Tauryna
balanced_nutrition
Zrównoważone odżywianie
Białko: 8.4%
Zawartość tłuszczu: 5.8%
Sprawdź

Barf dla kota - jak go przygotować?

Kiedy Twój kot jest już w pełni przyzwyczajony do spożywania posiłku opartego o mięso, możesz zacząć podawać kotu inne rodzaje surowego mięsa. W zależności od preferencji swojego kota, dostosuj formę, w jakiej podajesz mu mięso. Niektóre mruczki chętnie sięgną po kawałki mięsa, inne będą wolały mięso zmielone. Mieszaj surowe mięso dla kota z podrobami i sprawdź, jaka mieszanka sprawdza się u Twojego mruczka najlepiej. 

Kiedy już wiesz, że Twój kot lubi surowe mięso, zacznij przygotowywać posiłek zbliżony do typowego barf-u. Zmielone, surowe mięso dla kota możesz mieszać z rozmaitymi podrobami i suplementami - koniecznie dodaj do posiłku taurynę. Koniecznie zwróć uwagę na zachowanie odpowiednich proporcji. Dieta barf dla kota powinna w 90-95% składać się z mięsa i podrobów, gdzie 70-75% stanowi mięso a 20% podroby. Pozostałe 10% posiłku to dodatki, takie jak warzywa, owoce, jaja, olej rybny. Warzywa i owoce w mieszance nie powinny przekraczać 5%. W diecie barf najlepiej podawać zarówno zmielone mięso, jak i pokrojone na kawałki. W trakcie przeżuwania całych kawałków mięsa Twój kot może oczyścić swoje zęby z nadmiaru kamienia nazębnego.

Barf dla kota - jakie składniki muszą się w niej znaleźć?

Karma barf dla kota może początkowo wydawać się skomplikowana do przygotowania. Kiedy zaczynasz mieszać posiłki dla swojego kota samodzielnie musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów, od tego, jakie podajesz mięso, po to, czy zawartość witamin i minerałów w diecie nie przekracza dziennej normy. Zaleca się, by karma barf dla kota była zróżnicowana - powinna zawierać minimum 4 gatunki mięsa. 

Upewnij się, że podajesz dobrej jakości surowe mięso dla kota z zaufanego źródła. W surowym mięsie niewiadomego pochodzenia mogą znajdować się pasożyty i bakterie, które mogą być niebezpiecznie dla zdrowia Twojego mruczka. Nie podawaj kotu wieprzowiny ani dziczyzny z niepewnych źródeł. Monitoruj ilość podawanej w mieszance wątróbki - to bogate źródło witaminy A i jej za duża ilość może wywołać hiperwitaminozę. W diecie barf musisz zadbać o niezbędne dla kociego zdrowia witaminy D i E oraz taurynę. 

Do mieszanki warto dodać sproszkowane skorupki jaj lub suplement wapnia, podobnie jak drożdże browarnicze, które dostarczą witamin z grupy B. Do diety barf kota dodaj suplement żelaza lub bogatą w żelazo suszoną hemoglobinę. W diecie kota nie może zabraknąć też jodu, a dla zdrowej sierści i skóry do mieszanki możesz dodać olej rybny. Warzywa i owoce w mieszance barf dla kota możesz podawać surowe lub ugotowane i najlepiej zblendować je razem z mięsem.

Ile mieszanki barf powinien jeść kot?

Kaloryczność diety barf dla kota jest zupełnie inna od gotowych karm mokrych lub suchych. Dzienna porcja mieszanki barf dla kota powinna stanowić od 3% do 5% całkowitej masy ciała zwierzaka. Oczywiście dokładna ilość podawanej mieszanki jest zależna od wieku, masy ciała i poziomu aktywności zwierzaka. W sieci znajdziesz rozmaite kalkulatory barfowe, które podpowiedzą Ci, ile mieszanki powinien spożywać Twój kot. Dobową porcję diety możesz skonsultować ze swoim weterynarzem, który na podstawie wagi Twojego kota oraz jego ogólnego stanu zdrowia podpowie Ci, jaka porcja będzie optymalna dla Twojego czworonoga. Dobrze przygotowany barf dla kota nie musi być podawany z dodatkową porcją karmy suchej lub mokrej. 

Inne kocie smakołyki:

94,00 zł

89,00 zł

102,00 zł

63,00 zł

Exclusive Kattunge - karma sucha dla kociąt 2 kg

Zbilansowana dieta kociąt

92,00 zł

Exclusive Lyster Care - karma sucha, koty wychodzące 2kg

Wysokie potrzeby energetyczne

79,00 zł

168,00 zł

26,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.