Choroby układu moczowego u kotów - czemu to tak częsty problem?
Problemy z układem moczowym
Dzikie koty nigdy nie przyzwyczaiły się do picia wody z naturalnie występujących zbiorników wodnych. Te drapieżniki swoją dzienną porcję płynów przyjmowały zwykle razem z upolowanym posiłkiem. Choć kot domowy przeszedł długą drogę i od kota dzikiego dzielą go lata nowych doświadczeń, w wielu przypadkach nadal przypomina swojego przodka. Picie wody stojącej wciąż nie jest atrakcyjne dla kotów domowych, dlatego często mogą występować u nich problemy z układem moczowym. Co oznacza wysokie pH moczu u kota i jak radzić sobie z problemami z układem moczowym?
Kot musi się zainteresować wodą
Mało który kot lubi pić wodę z miski. Choć znajdą się jej koci amatorzy, większość kotów chętniej skorzysta z kranu, wody w zlewie lub specjalnej fontanny. Jednak nawet z pomocą rozmaitych gadżetów, niektóre koty wciąż spożywają zbyt mało wody. Jak zadbać o właściwe nawodnienie orgnizmu swojego kota?
Mokra vs sucha karma
Mokra karma dla kota to najlepszy wybór dla Twojego kota. Z wilgotnością na poziomie ok. 80% mokre karmy dostarczają im znacznie więcej płynów niż porównywalna porcja karmy suchej. Oczywiście, nie zapominajmy, że nie zawsze uda nam się dbać o mruczka tak, jakbyśmy tego chcieli. Jeśli Twój pupil woli karmę suchą dla kota, możesz oczywiście próbować namówić go do jedzenia karmy mokrej, choć może to być długi i frustrujący proces.
Jak przekonać kota do mokrej karmy?
Zmiana kociej diety nigdy nie zachodzi z dnia na dzień. Każdą nową karmę czy formułę należy wprowadzać stopniowo, początkowo mieszając ją z dotychczasowym pożywieniem pupila. W ten sposób układ trawienny kota może przyzwyczaić się do innego składu karmy, co pozwoli Ci uniknąć rozmaitych problemów z trawieniem. Suchą karmę swojego kota możesz mieszać z karmą mokrą lub mokrymi przekąskami dla kota, które poprawią jej smak i zwiększą ilość spożywanych przez kota płynów. Z czasem możesz stopniowo zwiększać ilość mokrej karmy tak, by ostatecznie posiłek kota składał się wyłącznie z niej.
Dieta dla kota z problemami z układem moczowym - jak obniżyć pH moczu u kota?
Układ moczowy kota jest bardzo wrażliwy i szczególnie narażony na rozmaite infekcje i choroby. Częstym problemem kotów są też kamienie nerkowe. Odpowiednio dobrana dieta - karma dla kotów z chorobami układu moczowego - pomoże utrzymać układ moczowy kota we właściwej kondycji. Karma przeznaczona dla kotów o wrażliwym układzie moczowym pomoże obniżyć współczynnik pH moczu kota.
Exclusive Urinary - karma sucha, na układ moczowy kota
Indikator - żwirek bentonitowy dla kota ze wskaźnikiem analizującym mocz
Jak sprawdzić, czy kot ma problemy z układem moczowym?
Koty to zwierzaki o bardzo wysokim progu bólu, dlatego mogą w ogóle nie dawać po sobie poznać, że dzieje się coś złego. W przypadku problemów z układem moczowym możesz jednak zauważyć, że kot miauczy w trakcie wizyty w kuwecie, załatwia się poza nią, lub często do niej wchodzi i z niej wychodzi. Najszybszym sposobem na sprawdzenie, czy nasz mruczek ma problemy z układem moczowym jest rzecz jasna badanie moczu. Zebranie próbki kociego moczu to jednak nie takie proste zadanie, ale jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że Twój kot może mieć problemy z układem moczowym, możesz skorzystać ze żwirku ze wskaźnikiem białka w moczu.