York chocolate
Czekoladowy kot
Odcień głębokiej czekolady u kota pojawia się z wiekiem. Początkowo kocięta są jaśniejsze i mogą nawet być nakrapiane lub pręgowane. Znaczenia zanikają zwykle do 10. miesiąca życia. U dorosłych kotów znaczenia są niedopuszczalne.
Rejon/kraj pochodzenia: |
Stany Zjednoczone |
Klasyfikacja FIFe: |
Kategoria IV – Koty syjamskie i orientalne |
Temperament: |
przyjazny, lojalny, chętny do zabawy |
Kolor: |
czekoladowy, ciemnoczekoladowy, liliowy |
Waga: |
Kotki: 4 – 5 kg, kocury: 6 – 8 kg |
Wysokość: |
30 – 35 cm |
Sierść: |
pół długowłosy |
Cechy charakterystyczne: |
czekoladowa sierść |
Długość życia: |
od 13 do 15 lat |
Kocięta rasy york chocolate
Czekoladowy kot z Nowego Yorku to inteligentny kot, który szybko uczy się podstawowych umiejętności czy komend. Sprawdź, jakich sztuczek możesz nauczyć kota. Jest towarzyski, ale nie do przesady, a wobec obcych może być nieco nieśmiały. Uwielbia towarzyszyć swojemu opiekunowi, ale jest też stosunkowo niezależnym kotem, który bez trudu znajdzie sobie jakieś zajęcie. Warto poświęcić w młodości trochę czasu na socjalizację. Z reguły york nie jest zachwycony, gdy na jego terenie pojawia się inny zwierzak, ale z odpowiednią socjalizacją powinien szybko nawiązywać przyjacielskie relacje z psami czy kotami.
Żywienie kota york chocolate
Aktywny fizycznie kot potrzebuje karmy, która dostarczy mu odpowiedniej dawki energii. Ale kaloryczność diety to nie wszystko. Koty są mięsożercami z krwi i kości, dlatego w ich diecie nie może brakować białka zwierzęcego. Ważne, żeby w posiłku kota znalazły się też witaminy oraz minerały, które dbają o zdrowie zwierzaka. Pamiętaj, że każdy mruczek jest inny, dlatego suchą karmę dla kota lub mokrą karmę dla kota należy dostosować do poziomu aktywności fizycznej, indywidualnych preferencji, stanu zdrowia czy choćby wieku zwierzaka. W pierwszych 12. miesiącach życia kot potrzebuje szczególnego wsparcia, również ze strony diety. Dlatego pierwszy rok życia to moment, w którym mruczek powinien dostawać karmę dla kociąt.
Exclusive Kattunge - zbilansowana karma sucha dla kociąt
Exclusive Lyster Care - karma sucha, koty wychodzące
Opis rasy
York chocolate nigdy nie została oficjalnie uznana przez największe organizacje felinologiczne. Rasa nigdy nie zdobyła wielkiej popularności, a o jej dwóch, znanych hodowlach słuch zaginął w roku 2015. W żródłach felinologicznych wzmianki o czekoladowym kocie pojawiały się jeszcze w 2016 roku, ale od tamtej pory zapadła zupełna cisza. Nie wiadomo więc, czy rasa york chocolate nadal istnieje.
Historia
Na farmie Janet Chiefari w stanie Nowy Jork, w latach 80. w miocie pojawiły się kocięta o pięknym, czekoladowym umaszczeniu. Co ciekawe, kocięta były potomstwem zwyczajnych kotów domowych. Ich ojcem był długowłosy czarny kot, a matką długowłosa, ale czarno-biała kotka. Czekoladowy gen najprawdopodobniej pochodził od syjamskich przodków rodziców pierwszych kociąt york chocolate. Geny silnych, farmerskich kotów zapewniły kotom york chocolate dobre zdrowie i odporność na choroby. York chocolate zyskał pewną popularność poza swoją ojczyzną, w tym między innymi w Kanadzie, Włoszech czy Niemczech.
Wygląd
Półdługa, miękka sierść w kolorze ciemnej czekolady wyróżnia koty york chocolate na tle innych mruczków. Mają imponujący, puszysty ogon, a ich umaszczenie może przybierać różne odcienie ciemnej czekolady po kolor liliowy. Łapki czekoladowego yorka są zaokrąglone i włochate, głowa ma lekko wypukłe czoło, a oczy w kształcie migdałów zwykle są w kolorze złotym lub zielonym. U kociąt do 10. miesiąca życia na sierści można zauważyć jaśniejsze pręgi, które całkowicie zanikają u dorosłych kotów.
Zachowanie
Czekoladowe yorki to koty towarzyskie i przyjacielskie. Choć do obcych mogą odnosić się z rezerwą, gdy tylko przekonają sie do człowieka, szybko zaczynają się z nim bawić i okazywać czułość. Chocolate yorki chętnie spędzają czas ze swoim opiekunem, są żywiołowe i zawsze chętne do zabawy. Lubią, kiedy opiekun okazuje im czułość - z chęcią leżą na kolanach, dają się głaskać, przytulać, a nawet nosić na rękach.
Wymagania
York lubi zabawę i jeśli opiekuna często nie ma w domu, potrzebna mu przestrzeń, w której będzie mógł się bawić. W domu przydadzą się drapaki dla kota, półki, słupki i zabawki, które zapewnią kotu rozrywkę na wiele godzin. York jest kotem niezależnym, dlatego jeśli tylko zapewnimy mu dostęp do narzędzi, to sam umiejętnie je wykorzysta, by zaplanować sobie aktywności.
Pielęgnacja
Chociaż york chocolate ma półdługie futerko, jego pielęgnacja nie jest wcale kłopotliwa. Poza okresem linienia wystarczy szczotkować kota raz na tydzień, gdyż york gubi niewiele sierści, jak na kota o dłuższym włosiu. W okresie wiosennego linienia czekoladowy york będzie jednak gubił znaczną ilość podszerstka, wtedy też warto wyczesywać go codziennie, żeby minimalizować ilość sierści zbierającej się na domowych tekstyliach. Poza czesaniem warto raz na jakiś czas skrócić kotu pazury i regularnie kontrolować higienę uszu, oczu oraz jamy ustnej.