Orientalny krótkowłosy
Brat kota syjamskiego
Budowa ciała kota orientalnego krótkowłosego jest identyczna, jak jego brata, kota syjamskiego. Syjama od orientalnego krótkowłosego różni jedynie umaszczenie.
Rejon/kraj pochodzenia: |
Wielka Brytania |
Klasyfikacja FIFe: |
Kategoria IV – koty syjamskie i orientalne |
Temperament: |
towarzyski, inteligentny, ciekawski, przyjazny, skory do zabawy |
Kolor: |
dopuszczalne wszystkie kolory |
Waga: |
Kotki: 2 – 5 kg, kocury: 3 – 6 kg |
Wysokość: |
około 30 cm |
Sierść: |
krótkowłosy |
Cechy charakterystyczne: |
zbudowany jak syjam |
Długość życia: |
od 12 do 17 lat |
Kocięta rasy orientalny krótkowłosy
Kocięta orientalne krótkowłose mocno zżywają się ze swoim opiekunem. Zazwyczaj wybierają w rodzinie jednego człowieka, którego obdarzają silniejszym uczuciem i to z nim będą najchętniej współpracować. To kociak o silnym charakterze, choć nie tak dominujący, jak kot syjamski. Trzeba jednak pamiętać, że braki w wychowaniu mogą prowadzić do sytuacji, w których kot orientalny może próbować podporządkowywać sobie domowników. Z reguły orientalny krótkowłosy nie przejawia skłonności niszczycielskich, musi jednak mieć jakieś zajęcie. Uwielbia się wspinać, dlatego warto zainwestować w wysoki koci drapak lub słupek, w którym ukryjemy kocie przysmaki.
Żywienie kota orientalny krótkowłosy
Bez względu na rasę, kot jest zwierzęciem mięsożernym, dlatego jego dieta powinna w głównej mierze składać się z wysokiej jakości białka zwierzęcego. U kotów tej rasy doskonale sprawdzają się bezzbożowe karmy dla kotów, wysokomięsna mokra karma dla kota lub dieta barf dla kota. Pamiętaj, że kot orientalny krótkowłosy należy do zwierząt aktywnych, dlatego jego dieta musi dostarczać mu właściwą porcję energii. Orientalny krótkowłosy ma szybką przemianę materii, dlatego może potrzebować większej porcji suchej karmy dla kota, niż inne mruczki. Pierwsze 12 miesięcy w życiu kota to kluczowy moment dla jego rozwoju. Odpowiednio zbilansowana karma dla kociąt będzie wspierać zdrowy rozwój Twojego mruczka.
Exclusive Kattunge - zbilansowana karma sucha dla kociąt
Exclusive Lyster Care - karma sucha, koty wychodzące
Opis rasy
Znudzony kot orientalny krótkowłosy to pomysłowy łobuz. Sam znajdzie sobie zajęcie, z którego opiekun raczej nie będzie zadowolony. Jest niezmiernie ciekawski, przez co otwarte drzwi lub niezabezpieczone okna mogą skutkować ucieczką na zewnątrz. Zobacz, jak zabezpieczyć okna przed kotem.
Historia
Historia rasy orientalny krótkowłosy zaczyna się w hodowlach kotów syjamskich, z którymi orienty są blisko spokrewnione. Od czasu do czasu w hodowli syjamów pojawiały się koty o umaszczeniu odbiegającym od wzorcowego dla rasy. W latach 20. XX wieku nietypowe umaszczenia kotów uznawano za błąd hodowlany i dopiero dekadę później hodowcy podjęli próbę osiągnięcia w hodowli innego umaszczenia, jak colorpoint. Koty syjamskie zaczęto krzyżować z innymi rasami, w tym rosyjskimi niebieskimi, abisyńskimi czy brytyjskimi krótkowłosymi oraz kotami domowymi. W efekcie krzyżówek udało się osiągnąć ponad 30 nowych umaszczeń kotów. Na początku planowano wyróżnić na podstawie umaszczenia kilka odrębnych ras, ale ostatecznie kolorowi potomkowie kotów syjamskich otrzymali jedną, wspólną nazwę - kot orientalny krótkowłosy. Starania o oficjalne uznanie rasy rozpoczęły się tuż po II wojnie światowej, jednak FIFe wpisała rasę do rejestru w roku 1972.
Wygląd
Podobnie, jak kot syjamski, orientalny krótkowłosy jest kotem pełnym wdzięku. smukłym i eleganckim. U orientów brak ciemnych znaczeń na łapach i ogonie, jak w przypadku kotów syjamskich. Do tego kolor oczu może być inny, niż wzorcowy niebieski u syjama. Skośne oczy orientalnego krótkowłosego mogą być zielone lub dwukolorowe. Orienty są kotami bardzo giętkimi, mają charakterystyczne głowy w kształcie klina zwieńczone pokaźnymi, szpiczastymi uszami.
Zachowanie
Koty orientalne krótkowłose, podobnie jak syjamy, są pełne energii, lubią się wspinać, biegać i bawić. To bardzo wesołe i towarzyskie koty, są z nich świetni towarzysze zabaw z dziećmi. Przywiązują się do człowieka i potrzebują dużo uwagi, której będą domagać się głośnym miauczeniem. Nie są to koty tak dominujące, jak syjamskie, mimo wszystko mogą podejmować próby przejęcia kontroli w domu. Osoba starsza lub mniej aktywna może mieć problem, żeby nadążyć za tak energicznym mruczkiem, jak orientalny krótkowłosy.
Wymagania
Mocno przywiązany do człowieka orientalny krótkowłosy nie przepada za samotnością. To zwierzak, który doskonale dogaduje się z innymi kotami lub psami, dlatego jeżeli często nie ma Cię w domu, zadbaj o czworonożne towarzystwo dla swojego orienta.
Pielęgnacja
Orientalny krótkowłosy nie potrzebuje wielogodzinnych sesji pielęgnacyjnych, ale z pewnością doceni taką formę spędzania czasu z opiekunem. Kota orientalnego wystarczy wyczesać raz na tydzień lub dwa, a w okresie linienia zwiększyć częstotliwość czesania, by szybciej pozbyć się martwych włosów. Gdy pazury kota robią się za długie, skróć je specjalnymi cążkami. Regularnie kontroluj też higienę uszu, jamy ustnej oraz okolic oczu kota.