Opis rasy
W Niemczech koty jamniki popularnie nazywa się również kotami kangurami. Często można spotkać munchkina siedzącego na tylnych łapkach, z przednimi uniesionymi w powietrzu. W takiej pozycji munchkiny bardzo często obserwują, co dzieje się dookoła nich.
Historia
Munchkin to stosunkowo młoda rasa, której historia rozpoczęła się w Luizjanie w roku 1983. To właśnie wtedy Sandra Hochendel znalazła dwie bezdomne, ciężarne kotki o krótkich łapach. Sandra, jako fanka Czarnoksiężnica z Krainy Oz, pieszczotliwie zaczęła określać koty o tak nietypowej budowie jako munchkiny. Czarna kotka Blackberry urodziła 4 koty, z czego dwa posiadały krótkie łapki, a drugie 2 były zupełnie normalnej budowy. Jedna z krótkonogich kotek z tego miotu, nazwana Toulouse, trafiła później do przyjaciółki Sandry. Po krótkim czasie w okolicy zaczęło pojawiać się coraz więcej kotów o krótkich łapach, czyli potomstwa wychodzącej, niewykastrowanej Toulouse. Niestety decyzja o wypuszczaniu wykastrowanej kotki szybko okazała się złym pomysłem - przez wzgląd na swoją specyficzną budowę ciała, munchkiny średnio radziły sobie żyjąc w dziczy.
Wygląd
Munchkiny to niewielkie koty, ich masa ciała powinna mieścić się w granicach od 2 do 4 kg. Rekordzistą w zakresie rozmiaru był munchkin z Kalifornii. Kotka przy wzroście 13,5 cm została uznana za najmniejszego kota świata. Oczywiście nic tak nie wyróżnia munchkina, jak jego krótkie łapki. Kończyny powinny być proste, nie mogą być skierowane ani do wewnątrz, ani na zewnątrz, a tylne odnóża powinny być trochę dłuższe od przednich. Różnica długości łap sprawia, że koty mają lekko wygięte plecy, jednak wygięcie kręgosłupa nie może być zbyt mocne (wtedy najprawdopodobniej występuje u kota lordoza).