Kurylski bobtail
Koty o unikalnych ogonach
Ogon kurylskiego bobtaila to unikatowa część ciała. Każdy kot ma inaczej wykształcony ogon i znalezienie dwóch osobników o takim samym ogonie jest praktycznie niemożliwe.
Rejon/kraj pochodzenia: |
Wyspy Kurylskie |
Klasyfikacja FIFe: |
Kategoria III, koty krótkowłose i somalijskie |
Temperament: |
aktywny, lojalny, inteligentny, przyjacielski |
Kolor: |
dopuszczalne niemal wszystkie kolory, za wyjątkiem płowego, liliowego, cynamonowego, czekoladowego |
Waga: |
Kotki: 4 – 6 kg, kocury: 4,5 – 7,5 kg |
Wysokość: |
Kotki: 20 – 30 cm, kocury: 23 – 35 cm |
Sierść: |
krótko- lub półdługowłosy |
Cechy charakterystyczne: |
ogon jak u królika |
Długość życia: |
od 14 do 20 lat |
Kocięta kurylski bobtail
Nie bez powodu koty tej rasy nazywa się żartobliwie “małymi kurylskimi pieskami”. Kurylski bobtail to rasa kotów bardzo łagodnych i lojalnych dla swojego opiekuna. Zwykle wybierają jednego człowieka, którego obdarzają szczególnym uczuciem i to z nim osiągną najwięcej podczas szkolenia. Lubią uczyć się sztuczek i nowych umiejętności, potrzebują sporo ruchu, żeby spożytkować swoją energię. Sprawdź proste sztuczki, których możesz nauczyć swojego kota. Chętnie się wspinają i skaczą na wysokościach, dlatego od najmłodszych lat dobrze przyzwyczajać kota do poruszania się po drapakach dla kota, inaczej możesz znaleźć go nawet na zasłonach czy firanach.
Żywienie - kurylski bobtail
Kurylskiemu bobtailowi nie brakuje energii do biegania i skakania po wysokościach, chętnie zapoluje na gryzonie lub mniejsze zwierzęta albo będzie łowić ryby w stawie czy rzece. Żeby jednak kurylski bobtail mógł spędzać dzień aktywnie potrzebna mu wysokoenergetyczna dieta z dużą zawartością białka zwierzęcego. Bobtaile nie są wybredne, dlatego w ich misce może pojawić się zarówno mokra karma dla kota, jak i sucha karma dla kota lub posiłki przygotowane w domu. Od czasu do czasu standardowy posiłek bobtaila możesz zamienić na barf lub karmić go wyłącznie surową dietą uzupełnioną o odpowiednie witaminy i minerały. W pierwszych miesiącach pamiętaj o karmie dla kociąt.
Exclusive Digest - karma sucha dla kotów bezglutenowa
Opus Lynx - karma sucha bezzbożowa dla kotów
Opis rasy
Kurylski bobtail to połączenie wierności i skłonności do nauki charakterystycznej dla psa z łagodnością i gracją kota. Dzięki swojej delikatności dogaduje się zarówno z dziećmi, jak i psami. Przeczytaj więcej o układzie kot z psem w domu.
Historia
Początek historii bobtaila nie był wyjątkowo imponujący ani ciekawy. Chociaż korzenie rasy sięgają jakieś 200 lat wstecz, rasa zyskała popularność dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Tatiana Boczarowa-Michajłowa na wystawę kotów w Moskwie przywiozła dziwne mruczki z małej wyspy na Kurylach. Co ciekawa, Tatiana koty przywiozła jako ciekawostkę i to na wystawach zaczęła szukać odpowiedzi, cóż to za rasa. Kotom przyjrzała się Selected Feline Federation i zauważyła, że koty noszą cechy japońskich bobtaili, manksów ale również kotów syberyjskich. Właśnie przez te różnice postanowiono uznać kota za oddzielną rasę, a nazwano ją od miejsca jej znalezienia. Tatiana Baczarowa-Michajłowa przez lata wracała na Wyspy Kurylskie, na których pozyskiwała koty do dalszej hodowli.
Wygląd
Ogon bobtaila to coś, co przyciąga do tego kota jego wielbicieli. Ogon każdego bobtaila jest inaczej zbudowany, przez co nie sposób znaleźć dwóch kotów o takim samym ogonie. Najczęściej ogon kurylskiego bobtaila przypomina pomponik, którego długość nie powinna przekraczać 13 cm. Wśród unikatowo ukształtowanych ogonów bobtaila wyróżnia się jednak 4 podstawowe typy, które grupuje się ze względu na długość, budowę struktury kostnej i kształt ogona. Przez ten krótki ogonek oraz dłuższe, tylne łapki mówi się, że kurylski bobtail wygląda jak mały domowy ryś.
Zachowanie
Kurylski bobtail jest doskonałym kotem rodzinnym, a dzikiego rysia przypomina wyłącznie z wyglądu. Jest kotem cichym, delikatnym, nieagresywnym. Mocno przywiązuje się do człowieka i nie przepada za samotnością. Świetnie dogaduje się z innymi zwierzakami i odnajdzie się w domu z kotami oraz psami. Zobacz, na czym polega dokocenie kota. Bobtail lubi pływać i wychodzi mu to świetnie, warto jednak nadzorować go podczas pierwszych wypraw nad jezioro. Jest bardzo skoczny i lubi wspinaczki, do których potrzebuje odpowiednio wysokich drapaków dla kotów lub półek.
Wymagania
Nie bez powodu mówi się o bobtailu, że jest małym kurylskim pieskiem. Bobtail jak mało który kot potrafi znaleźć wspólny język z psami, najlepiej będą do nich jednak pasować łagodne psy. Bobtail nie odczuwa respektu nawet przed kilkukrotnie większym od siebie psem.
Pielęgnacja
Bobtail występuje w dwóch odmianach - krótko- i długowłosej. Pielęgnacja krótkowłosego kurylskiego bobtaila nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna. Wystarczy raz na jakiś czas dokładnie wyszczotkować kota. W przypadku długowłosego bobtaila konieczne jest codzienne czesanie. Koniecznie sprawdzaj stan uszu, oczu i zębów, a jeśli pazury są zbyt długie skróć je odpowiednimi cążkami.