Syjamski
Smukły, elegancki i bardzo gadatliwy.
Kot syjamski to najstarsza udomowiona rasa znana z bycia najbardziej komunikatywną wśród wszystkich kotów.
Rejon/kraj pochodzenia: |
Tajlandia, Chiny |
Klasyfikacja FIFe: |
Kategoria IV – koty syjamskie, orientalne, tajskie, peterbaldy |
Temperament: |
komunikatywny, czuły, inteligentny, aktywny, towarzyski |
Kolor: |
szary point, niebieski point, liliowy point, czekoladowy point |
Waga: |
3 - 5 kg |
Wysokość: |
27 - 31 cm |
Sierść: |
długowłosy |
Cechy charakterystyczne: |
ciemne znaczenie, oczy w kształcie migdała, trójkątna głowa, duże uszy |
Długość życia: |
od 8 do 15 lat |
Kocięta kota syjamskiego
Kocięta kota syjamskiego są aktywne i pełne energii. Bardzo lubią zabawę w niemal każdej formie - zawsze znajdź trochę czasu każdego dnia na zabawę ze swoim kociakiem. Zabawa z kociakiem zapewnia mu jego dzienną dawkę aktywności fizycznej oraz jest wspaniałą okazją do zacieśnienia relacji ze zwierzakiem. Zawsze pamiętaj, że jeśli chcesz nauczyć swojego kociaka jakichś zasad lub granic zastosuj pochwały i nagrody - w przypadku kociąt to najskuteczniejsza metoda nauki. W swoim pierwszym roku życia kocięta przechodzą przez fazę dynamicznego wzrostu, dlatego odpowiednio zbilansowana dieta na bazie naturalnych składników jest niezbędna dla zdrowia i właściwego rozwoju Twojego kociaka. Sucha karma Exclusive Kattunge zapewni kociętom wszystkie potrzebne składniki odżywcze oraz suplementy, takie jak tauryna, która wspomaga zdrowie oczu oraz serca, witaminy A oraz E dla wzmocnienia odporności Twojego kociaka oraz kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, które wpływają pozytywnie na zdrowie skóry oraz futra.
Odżywianie kota syjamskiego
Najlepsza dieta dla kotów syjamskich powinna być zbilansowana, zróżnicowana i bogata we wszystkie składniki. Połączenie mokrej karmy dla kota oraz suchej karmy dla kota opartej na wysokiej jakości naturalnych składnikach sprawdzi się doskonale u kotów syjamskich. Ta rasa znana jest z posiadania delikatnych żołądków, więc każda dieta opracowana specjalnie dla kotów z wrażliwym układem trawiennym sprawdzi się w ich przypadku. Zarówno sucha karma Opus Lynx oraz sucha karma Exclusive Digest będą idealnym wyborem dla kota syjamskiego. Dietę swojego kota syjamskiego możesz urozmaicić mokrą karmą Exclusive Aptit z naturalnymi i świeżymi składnikami, którą możesz serwować pomiędzy posiłkami lub dodać do karmy suchej dla poprawienia jej smakowitości. Koty syjamskie bardzo dbają o swoją czystość i większą część dnia mogą spędzić na myciu swojej sierści, przez co kule włosowe u tej rasy mogą pojawiać się częściej niż u innych kotów. U tej rasy warto stosować naturalną słodową pastę odkłaczającą Kattmalt, która obniża ryzyko tworzenia się kul włosowych w przewodzie pokarmowym kota.
Exclusive Kattunge - zbilansowana karma sucha dla kociąt
Opus Lynx - karma sucha bezzbożowa dla kotów
Opis rasy
Koty syjamskie to rasa średniej wielkości kotów, które przez swój wydłużony tors oraz długie łapy sprawiają wrażenie bardzo smukłych i wysokich. Jedną z cech rozpoznawczych kotów syjamskich jest ich ciemniejsze znaczenie pyszczka, uszu i łap, które są ciemniejsze w kolorze niż reszta ich ciała.
Historia
Kot syjamski jest uznawany za najstarszą kocią rasę. Pierwszy opis oraz ilustracje kotów tej rasy znajdują się w manuskrypcie “Tamra Maew”, którego powstanie datuje się między XIV a XVIII wiekiem. Pomimo swojej długiej historii, rasa tych kotów zawitała do Europy dopiero w wieku XIX, kiedy koty syjamskie zostały zaprezentowane na wystawie w Pałacu Kryształowym w Londynie. Pierwszy kot syjamski przybył do Stanów Zjednoczonych jako prezent dla żony prezydenta Rutherforda Hayesa od konsula USA w Bangkoku. Kot syjamski to naturalna rasa, której charakterystyczne znaczenie sierści było efektem mutacji genetycznej. Dzisiejsze koty syjamskie mogą występować w wielu wersjach kolorystycznych.
Wygląd
Wydłużony tors, długie łapy oraz wąska, trójkątna głowa kota syjamskiego sprawia, że koty tej rasy wyglądają na bardzo smukłe. Koty syjamskie mają wąską kufę oraz ogon, który wyraźnie zwęża się biczowato na końcu. Ciemniejsze znaczenie sierści sprawia, że koty syjamskie wyglądają bardzo elegancko. Ta rasa ma pyszczki, uszy, łapy oraz ogon, które są wyraźnie ciemniejsze niż reszta ich sierści. Koty syjamskie mają lekko skośne oczy w kształcie migdałów o intensywnym niebieskim kolorze. Duże i szerokie uszy podkreślają trójkątny kształt głowy. Mają proporcjonalnie zbudowane ciała - linia ramion kotów syjamskich jest tej samej szerokości co biodra.
Zachowanie
Koty syjamskie są bardzo czułe i uwielbiają się tulić. Są to koty bardzo towarzyskie i najczęściej przywiązują się do jednej konkretnej osoby. U niektórych kotów syjamskich może występować lęk separacyjny lub depresja, kiedy zostają same na dłużej. Z tego powodu koty syjamskie najczęściej są kupowane w parach, żeby lepiej znosiły rozłąkę z człowiekiem. Ta rasa kotów będzie z radością towarzyszyć Ci we wszystkich czynnościach w ciągu dnia. Koty syjamskie są aktywne, pełne energii i lubią wszelkie aktywności fizyczne. Koty syjamskie są też bardzo gadatliwe i będą głośno domagać się uwagi. Koty tej rasy pozostają aktywne przez niemal całe dorosłe życie, przez co mówi się, że bardziej przypominają psy jak koty.
Wymagania
Ta kocia rasa potrafi być bardziej wymagająca i towarzyska niż inne. Koty syjamskie uwielbiają towarzystwo i nie czują się komfortowo jako samotnicy - takie koty mogą cierpieć na lęki separacyjne, a nawet depresję. Duże dawki czułości sprawią, że Twój kot syjamski będzie szczęśliwy i w swojej najlepszej kondycji psychicznej. Jako jedna z bardziej inteligentnych ras koty syjamskie potrzebują wyzwań stymulujących umysł. Dodatkowo koty syjamskie potrzebują odpowiedniej dawki ruchu - będą z radością uganiać się za swoimi zabawkami lub wspinać po drapaku.
Pielęgnacja
Krótka, przylegająca do ciała sierść syjamczyków nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Cotygodniowe wyczesywanie w zupełności wystarczy, by pozbyć się martwych włosów oraz rozprowadzić naturalne oleje po całej sierści. Koty syjamskie doskonale radzą sobie z utrzymaniem swojego futra w czystości, więc kąpiel potrzebna jest wyłącznie, jeśli zdołają się mocniej ubrudzić. Pamiętaj, żeby regularnie obcinać pazury swojego kota.