09.09.2022
Korat
Korat
Kot szczęścia z Tajlandii
W swojej ojczyźnie korat zyskał status skarbu dziedzictwa narodowego. Wybitne osobistości mogą otrzymać go w dowód uznania i szacunku. W Tajlandii jego wartość porównuje się do cennych klejnotów.
Rejon/kraj pochodzenia: |
Tajlandia |
Klasyfikacja FIFe: |
Kategoria III, Koty krótkowłose i somalijskie |
Temperament: |
troskliwy, przyjacielski, łagodny, rodzinny |
Kolor: |
srebrzysta, srebrzysto-niebieska, w każdym umaszczeniu włosy są jaśniejsze u podstawy |
Waga: |
4 - 6 kg |
Wysokość: |
30–33 cm |
Sierść: |
długowłosy |
Cechy charakterystyczne: |
4 serca rozmieszczone na ciele |
Długość życia: |
od 10 do 15 lat |
Kocięta korat
Korat to kot, który uwielbia przebywać w centrum uwagi. Potrzebuje dużo czułości i zainteresowania ze strony człowieka. Koraty to kocięta raczej strachliwe, które nawet przy długotrwałej socjalizacji będą źle znosić hałas lub zaczepki tak ze strony człowieka, jak i innych zwierząt. Męczony w ten sposób kot może nawet zaatakować, żeby odzyskać upragniony spokój. Oczywiście z kotem w podobnym wieku i dopasowanym charakterem korat dogada się bez trudu. Zobacz, na czym polega dokocenie kota. Koraty to niesamowicie ciekawskie koty, które szybko znudzą się w zamkniętym pomieszczeniu. Kociaka tej rasy warto przyzwyczajać do spędzania czasu na balkonie lub w specjalnej wolierze. Pozbawiony zajęcia i odpowiedniej stymulacji może nauczyć się otwierania drzwi i okien, żeby tylko dostać się do nowego miejsca.
Żywienie korat
Tajlandzki kot szczęścia potrafi być bardzo wybredny w kwestii jedzenia. Jeżeli zapach lub smak karmy nie przypadnie mu do gustu, nie podejdzie nawet do miski. Koratowi możesz oferować zarówno gotową mokrą karmę dla kotów lub suchą karmę dla kotów, domowe, gotowane posiłki lub barf. Do jedzenia możesz go zachęcić dodając do posiłku kilka kropel aromatycznego oleju z łososia lub mieszając jego karmę z przekąskami Aptit na bazie świeżego mięsa i smakowitego sosu. Przez pierwsze 12 miesięcy koniecznie podawaj kotu karmę dla kociąt, która zawiera komplet witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania młodego organizmu.
Aptit Kurczak - karma mokra uzupełniająca dla kota
Aptit Tuńczyk - karma mokra uzupełniająca dla kota
Opis rasy
Korat jest jedną z najstarszych ras kotów na świecie. Wśród tajlandczyków uznawany za dobry omen, kota niosącego szczęście. To bardzo przyjacielski i rodzinny kot, ciekawski i chętny do zabawy.
Historia
Pierwsze wzmianki o jednej z najstarszych kocich ras pojawiły się w XIV-wiecznych rękopisach. W Tajlandii określany ja Si-Sawat, czyli szczęśliwy kot. Czasem nazywany też “kotem o kolorze chmur przed burzą”. Korat pierwszy raz poza granicami Tajlandii pojawił się w roku 1896 na wystawie w Wielkiej Brytanii. Jednak dopiero w 1959 roku pojawia sę pierwsza hodowla koratów w USA. Jej założycielka, Jean Johnson, podczas pobytu w Syjamie straciła głowę dla kotów, które widziała noszone na rękach przez zagranicznych dyplomatów, urzędników państwowych lub innych, wysoko postawionych obywateli. Kolejne 6 lat poświęciła na próby zdobycia korata, niestety bezskuteczne. Gdy zupełnie już straciła nadzieję, po kolejnych 6 latach jej przyjaciółka z Syjamu poinformowała ją, że ma dla niej parę kotów tej rasy.
Wygląd
Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu korata z pewnością jest jego srebrzyste umaszczenie. Przez srebrzyste końcówki włosów kota jego sierść sprawia wrażenie mieniącej się, jakby obsypanej brokatem. Kolejną cechą charakterystyczną korata są 4 serca, które można znaleźć na jego ciele. W pierwsze serce układa się głowa z uszami kota, kolejne można dostrzec spoglądając na łeb kota z góry. Ciemna trufla nosowa także ma kształt serca, a ostatnie, czwarte serce można dostrzec na klatce piersiowej - tam część włosów kota rośnie w innym kierunku i to one układają się w charakterystyczny kształt. U korata końcówka ogona ma tendencje do zakrzywiania się, co uznawane jest za wadę na wystawach, ale wśród Tajów uchodzi za symbol szczęścia.
Zachowanie
Si-Sawat jest mruczkiem nieśmiałym, więc przy pierwszym kontakcie mogą zachowywać dystans. Gdy już przekonają się do człowieka mocno się przywiązują się i są bardzo czułe wobec opiekuna. W przeciwieństwie do innych ras orientalnych, choć lubi być w centrum uwagi, nie jest tak nachalny. Korat nie lubi samotności, potrzebuje sporo uwagi i rozrywek. Lubią ruch i chętnie się bawią. Bardzo cenią sobie spokój, nie lubią hałasu, więc mogą mieć problem z częstymi imprezami w domu lub szczekliwym psem. Dobrze dogadają się z innym, spokojnym kotem, ale kontakty ze zwierzakami nigdy nie zastąpią mu czasu spędzonego z człowiekiem.
Wymagania
Korat nie należy do ras popularnych w Polsce, przez co jest niewiele hodowli tej rasy. Czasem, gdy planujesz zakupić kociaka korata musisz liczyć się z tym, że może przyjść Ci czekać na dostępny miot.
Pielęgnacja
Sierść korata jest pozbawiona podszerstka, dzięki czemu jej pielęgnacja nie jest wymagająca, nawet jeśli kot ma długą sierść. Korat nie linieje dużo, więc wystarczy raz na dwa tygodnie dobrze go wyczesać. Dzięki temu martwe włosy nie trafiają do przewodu pokarmowego kota i nie tworzą się kule włosowe. Gdyby tak się jednak zdarzyło, użyj naszej pasty odkłaczającej Kattmalt. Żeby zadbać o uzębienie kota podawaj mu kocie przysmaki dentystyczne albo raz na jakiś czas normalny posiłek zastąp surowym mięsem. Regularnie skracaj też kotu pazury.