Burmilla
Ma sierść jak szynszyla
Z jednej strony burmilla to wrażliwy i spokojny kot, a z drugiej rozbrykany i pełen energii mruczek. Uwielbia się bawić i spędzać czas z człowiekiem, jest też bardzo empatyczny - od razu wyczuje, gdy jego opiekun źle się poczuje.
Rejon/kraj pochodzenia: |
Wielka Brytania |
Klasyfikacja FIFe: |
Kategoria III, koty krótkowłose i somalijskie |
Temperament: |
niezależny, aktywny, ostrożny, inteligentny, towarzyski |
Kolor: |
czekoladowe, brązowe, czarne, niebieskie, podszerstek albo srebrny, albo złoty |
Waga: |
Kotki: 4 – 5 kg, kocury: 4 – 6 kg |
Wysokość: |
Kotki: 20 – 30 cm, kocury: 23 – 35 cm |
Sierść: |
krótkowłosy |
Cechy charakterystyczne: |
duży, solidnie zbudowany |
Długość życia: |
od 14 do 18 lat |
Kocięta burmilla
Kociętom burmilla nie potrzeba dużo czasu, by nawiązać bliską relację ze swoim opiekunem. Potrzebują dużo pieszczot i bliskości, dlatego przy odpowiedniej socjalizacji świetnie odnajdują się w domach z dziećmi. Podobnie, jak większość kotów, burmilla potrafi czasem podkreślić swoją niezależność i wybredność. Jeżeli często nie ma Cię w domu zadbaj o to, by kot burmilla miał jakieś towarzystwo. Podczas szkolenia kociąt rasy burmilla możesz wykorzystać empatyczność tej rasy - kot szybko wyczuje Twoje niezadowolenie lub rozczarowanie. Burmilla to rasa inteligentnych kotów i niewielkim nakładem pracy można nauczyć kota wielu sztuczek.
Żywienie kota burmilla
Srebrzysta sierść burmilli jest jedwabiście gładka i połyskująca. Nawet najmniejsze niedobory w diecie kota widać gołym okiem, gdyż sierść momentalnie traci swój połysk. Dieta burmilli musi przede wszystkim być bogata w białko zwierzęce oraz komplet witamin i minerałów, które dbają o zdrowie i dobre samopoczucie kota. By dodatkowo zadbać o skórę i sierść kota możesz urozmaicić posiłki zwierzaka olejem z łososia, który nie tylko dostarczy niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, ale dodatkowo poprawi aromatyczność suchej karmy dla kota. Olej możesz dodawać także do mokrej karmy dla kota. Przez pierwsze 12 miesięcy podawaj kotu karmę dla kociąt, która jest dostosowana do specyficznych potrzeb młodych kotów.
Exclusive Kattunge - zbilansowana karma sucha dla kociąt
Exclusive Digest - karma sucha dla kotów bezglutenowa
Opis rasy
Nazwa rasy to połączenie słów burmese (kot burmski) oraz chinchilla (szynszyla). Srebrzysta, cieniowana sierść kota burmilla do złudzenia przypomina sierść szynszyli.
Historia
Rasa powstała na skutek przypadkowej krzyżówki burmańskiej kotki z persem o szynszylowym umaszczeniu. Kocięta, które przyszły na świat, miały wyjątkowe, srebrzystoczarne umaszczenie. Miranda Bicford-Smith, brytyjska hodowczyni, zauroczona srebrnymi kociętami postanowiła powtórzyć eksperyment ze skojarzeniem kotki burmańskiej z kocurem perskim. Pierwsze kocięta rasy burmilla rodziły się w latach 1981-1982, natomiast rasa została zatwierdzona przez FIFe dopiero kilka lat póżniej, tj. w roku 1990.
Wygląd
Hodowcy dokładają wszelkich starań, by burmilla z wyglądu jak najbardziej przypominał swoich przodków, czyli koty burmskie. To koty o muskularnej, ale eleganckiej budowie o szczupłych kończynach i drobnych łapkach. Burmillę rozpoznać można po charakterystycznym, srebrzystym futrze oraz znaczeniu wokół nosa, oczu i pyszczka, które przypomina trochę literę “M”. Wokół oczu burmilla ma ciemniejszą otoczkę, która wygląda, jakby oko kota zostało podkreślone konturówką.
Zachowanie
Ta wyjątkowo towarzyska i przyjacielska rasa uwielbia towarzystwo człowieka, psów oraz kotów innych ras. Burmilla lubi towarzystwo dzieci, o ile zostały one pouczone, jak powinno się postępować z kotem. Ma ogromną potrzebę bliskości i może domagać się uwagi człowieka, chociaż nie jest raczej natrętny. Niezbyt dobrze radzi sobie z samotnością. Od swoich burmskich przodków burmilla otrzymała niezależność i wybredność. W puli genetycznej burmilli znalazły się też pożądane cechy persów, w tych ich spokój i opanowanie. Nie brak mu też energii i chęci do zabawy - burmilla pozostaje aktywnym kotem do zaawansowanego wieku.
Wymagania
Tak żywiołowy kot, jak burmilla potrzebuje opiekuna, który za nim nadąży. Dla osoby starszej burmilla może być zbyt dużym obciążeniem. Burmilla lubi patrzeć na świat z góry, dlatego konieczne będzie wstawienie wysokiego kociego drapaka lub zamontowanie wysokich, kocich półek. Zobacz, jak urządzić balkon dla kota oraz jak bawić się z kotem, by sprawiło mu to dużą radość.
Pielęgnacja
Lśniąca, srebrzysta sierść burmilli nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Sierść jest gęsta, więc kot dość mocno linieje, dlatego najlepiej wyczesywać go raz na dwa-trzy dni. Gęsta sierść burmilli może się filcować i kołtunić, dlatego regularne rozczesywanie to konieczność. Sprawdzaj stan zębów, uszu oraz oczu. Zwracaj też uwagę na długość pazurów i w razie potrzeby skracaj je.