Bengalski
Aktywny i pełen energii, wielbiciel wysokości i wody.
Kot bengalski to udomowiona rasa kotów, które wyglądem przypominają swoich dzikich kuzynów. Cętkowana sierść kota bengalskiego do złudzenia przypomina lamparcie futerko.
Rejon/kraj pochodzenia: |
USA |
Klasyfikacja FIFe: |
Kategoria III – koty krótkowłose i somalijskie |
Temperament: |
aktywny, zwinny, ostrożny, zdystansowany |
Kolor: |
brązowy tabby, szary tabby, czarno-srebrny tabby, szary lynx point |
Waga: |
4 - 8 kg |
Wysokość: |
35 - 40 cm |
Sierść: |
krótkowłosy |
Cechy charakterystyczne: |
cętkowana sierść, smukła budowa |
Długość życia: |
od 12 do 16 lat |
Kocięta kota bengalskiego
Koty bengalskie mogą potrzebować więcej czasu na oswojenie się ze swoim nowym otoczeniem. Zachowaj cierpliwość i pozwól, by to Twój kociak wyznaczył tempo, w jakim zechce zapoznać się z nowym domem. Gdy już kociak kota bengalskiego poczuje się komfortowo w nowej sytuacji stanie się energiczny i skory do zabawy. Koty bengalskie uważane są za jedną z bardziej inteligentnych ras, zatem nauka zasad nie powinna sprawiać większej trudności. Trening pozytywnego wzmocnienia zawsze działa najlepiej u kociąt - zaopatrz się w przysmaki, które powinny być nagrodą za właściwe zachowanie kota w domu. Zarówno przekąska dla kota z kurczakiem Kycklingfile jak i mus z dzikim tuńczykiem Tuna Recipe to doskonałe i smakowite nagrody dla kociaka bengalskiego. Kocięta przechodzą przez fazę dynamicznego rozwoju między 2. a 6. miesiącem życia. Zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta zadba o zdrowy rozwój Twojego kociaka. Kociętom kota bengalskiego podawaj pożywienie stworzone dla kociąt, takie jak karma Exclusive Kattunge. Po ukończeniu roku możesz podawać karmę dla kotów dorosłych. Zmieniając dietę swojego kota pamiętaj o stopniowym wprowadzaniu nowej karmy.
Żywienie kota bengalskiego
Koty bengalskie to prawdopodobnie najbardziej aktywna rasa kotów. To koty żywiołowe i zwinne, dlatego też potrzebują diety, która spełni ich wszystkie potrzeby żywieniowe. Świetnie sprawdzają się u nich mokre karmy dla kotów albo dieta barf. Tutaj warto zaznaczyć, że oparta głównie na mięsie dieta przodków kota bengalskiego do dziś wpływa na preferencje żywieniowe tej rasy. Formuły o wysokiej zawartości glutenu oraz ziaren mogą powodować problemy z trawieniem. Bezzbożowa i bezglutenowa sucha karma dla kota bogata w białko będzie najlepszym wyborem dla kota bengalskiego. Karma Opus Lynx to karma na bazie ziemniaków i kurczaka o wysokiej zawartości tłuszczu, białka i niskiej zawartości węglowodanów, zainspirowana dietą dzikich rysi.
Exclusive Kattunge - zbilansowana karma sucha dla kociąt
Opus Lynx - karma sucha bezzbożowa dla kotów
Opis rasy
Koty bengalskie to rasa średnich rozmiarów, która wyglądem przypomina swoich dzikich kocich kuzynów. Koty bengalskie są smukłe, umięśnione i silne, najłatwiej rozpoznać je po ich cętkowanej sierści.
Historia
Koty bengalskie swoją nazwę zawdzięczają dziko żyjącym kotom bengalskim, z którymi były pierwotnie krzyżowane. Pierwsze próby skrzyżowania dzikich kotów bengalskim z kotem domowym miały miejsce w Belgii, niestety nie przyniosły one żadnych efektów - hodowcy porzucali pracę nad rasą zwykle po pierwszym lub drugim pokoleniu. Wiele lat później, Jean Mill, właścicielka hodowli z Arizony wymarzyła sobie domowego kota o umaszczeniu typowym dla dzikich kotów bengalskich. Po wielu próbach Mill osiągnęła swój cel: udało się stworzyć kota o cętkowanej sierści, pyszczku o dzikim wyrazie, a tym samym delikatnym usposobieniu. W przypadku ras hybrydowych, które powstają z krzyżówek kota domowego z dzikim, za rasę udomowioną uznaje się rasy od czwartej generacji wzwyż.
Wygląd
Kota bengalskiego uznaje się za średnią lub dużą rasę kotów - dorosłe osobniki mogą ważyć do 8kg. Koty bengalskie są muskularne ale smukłe i mają silne, średniej długości łapy. Głowa kota bengalskiego jest dłuższa niż szersza, a ich uszy są średnie lub małe, zwykle osadzone wysoko po bokach. Oczy mają duże, w kształcie niemal idealnie okrągłe. Rasa najbardziej znana jest jednak ze swojego futra. Sierść kota bengalskiego jest średniej długości, delikatna, niemal jedwabista. W pełnym słońcu sierść kota bengalskiego może sprawiać wrażenie mieniącej się, jakby była obsypana złotem. Charakterystyczne cętkowane umaszczenie może występować w wielu wariantach - cętki mogą być owalne, półksiężycowe lub przypominające odcisk łapy.
Zachowanie
Wywodzące się od dzikich kotów, koty bengalskie są bardzo aktywne, zwinne i pełne energii. Koty tej rasy potrzebują dużo ruchu w każdej możliwej formie - zabawy, aportowania, wspinaczek a nawet pływania. Niewystarczająca ilość ruchu u kotów bengalskich może prowadzić do niepożądanych a nawet destrukcyjnych zachowań. Ta rasa to koty o wyjątkowo zwinnych łapkach, które bez trudu ściągną z każdej półki lub stołu Twoje rzeczy osobiste. Jako wielbiciele wody, koty bengalskie mogą wolny czas poświęcić na wyławianie rybek z akwarium, oczka wodnego lub stawu - jeśli je posiadasz, koniecznie zabezpiecz je przed swoim kotem. Zamiłowanie kotów bengalskich do wody może objawiać się tym, że chętnie będą towarzyszyć Ci przy kąpieli lub pod prysznicem.
Wymagania
Koty bengalskie są bardzo aktywne i inteligentne, przez co potrzebują zwiększonej dawki aktywności fizycznej oraz treningu umysłu. To zapewni im najlepszą formę na długie lata. Ta rasa uwielbia wspinaczki, dlatego wysoki, wielopoziomowy drapak to niezbędne wyposażenie dla kota bengalskiego. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawki i labirynty, które zmuszą Twojego kota to ćwiczeń umysłowych.
Pielęgnacja
Krótka sierść kota bengalskiego nie wymaga wzmożonej pielęgnacji. Cotygodniowe czesanie w zupełności wystarczy do wyczesania martwych włosów podszerstka, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko formowania się kul włosowych w przewodzie pokarmowym Twojego kota. Podczas okresu linienia, szczególnie wiosną oraz zimą, najlepiej wyczesywać kota codziennie. Aby wspierać ten proces warto również podawać kotu pastę słodową odkłaczającą dla kotów - Kattmalt. Pamiętaj, aby również regularnie przycinać pazury swojego kota, żeby nie wczepiały się w meble lub Twoje ubrania.