Jak wychować kota? Poradnik
Kociak Zabawa i nauka
Wychowanie kota to długi i wieloetapowy proces, na który składa się kilka różnych czynników. Szkolenie kota obejmuje wszystkie podstawowe umiejętności, które Twój zwierzak musi opanować, a także wypracowanie właściwego zachowania w stosunku do zwierząt oraz ludzi. Wychowanie małego kota zacznij tak szybko, jak to tylko możliwe - pierwsze szkolenie kota możesz zacząć zaraz po przyprowadzeniu zwierzaka do nowego domu.
Rozwój fizyczny kociąt
Etap 1 - Kocię
Pierwszy etap obejmuje okres od urodzenia do 6. miesiąca życia kota. To czas, na określenie, czy kociak rozwija się poprawnie i nie wystąpiły żadne wady wrodzone. Pierwsze sześć miesięcy życia kota to czas, kiedy konieczne są podstawowe szczepienia na popularne choroby zakaźne kotów. To też niezmiernie ważny etap psychicznego rozwoju Twojego kociaka, kiedy mruczek uczy się niezbędnych umiejętności, poznaje panujące w nowym domu zasady, uczy się funkcjonowania w gronie ludzi lub pośród innych zwierząt.
Etap 2 - Młody kot
Młodym kotem określa się wszystkie mruczki od 7. miesiąca życia do 2 lat. To moment życia, kiedy koty są najbardziej aktywne fizycznie, a tym samym najbardziej podatne na wszelkie urazy. W przypadku kotów wychodzących możesz mieć do czynienia ze śladami po bójkach z innymi, okolicznymi kotami, ale nawet młody kot niewychodzący na tym etapie rozwoju może zrobić sobie krzywdę w czterech ścianach. Pilnuj swojego mruczka i nie zapomnij o szczepieniach, gdyż młode koty są najbardziej narażone na zarażenie rozmaitymi chorobami zakaźnymi. Rekomendowana dla kotów na tym etapie życia dieta to Exclusive Kattunge.
Etap 3 - Dorosły
Etap dorosłego kota obejmuje okres życia kota od 3. do 7. roku. To czas, kiedy kot jest już w pełni dojrzały fizycznie (nawet w przypadku przedstawicieli takich ras, jak Maine Coon, gdzie pełną dojrzałość fizyczną koty osiągają zwykle około 3. roku życia). W dorosłym życiu mogą powoli rozwijać się rozmaite problemy zdrowotne, z którymi Twój kot będzie borykał się na dalszych etapach swojego życia. To moment, kiedy szczególną uwagę trzeba zwrócić na higienę jamy ustnej oraz stan uzębienia kota. Zaniedbanie zębów i jamy ustnej może prowadzić do rozmaitych problemów z dziąsłami i zębami. To też moment życia, kiedy u kotów najczęściej rozwija się otyłość. Wysterylizowane i wykastrowane koty stają się mniej aktywne, a ich apetyt nie maleje. Dlatego na tym etapie życia zwróć szczególną uwagę na poziom aktywności swojego kota i staraj się zachęcać go do ruchu, szczególnie jeśli masz do czynienia z kotem niewychodzącym. Takim kotom najlepiej podawać specjalistyczną karmę dla kotów sterylizowanych i kastrowanych.
Etap 4 - Dojrzały
Kot dojrzały, to kot w wieku od 7 do 10 lat. To ten etap życia kota, kiedy mogą rozwinąć się typowe dla kocich seniorów problemy ze zdrowiem. U kotów dojrzałych mogą pojawiać się pierwsze objawy problemów z tarczycą, choroba nerek, cukrzyca, nowotwory. Regularne kontrole weterynaryjne są niezbędne na tym etapie życia - w ten sposób najszybciej zdiagnozujesz swojego kota i możesz niezwłocznie rozpocząć leczenie. Dojrzałe koty, choć nadal wyglądają młodo, nie są już tak aktywne fizycznie i chętnie do zabawy, jak młodsze mruczki. Dlatego też często u kotów dojrzałych występuje problem z otyłością. Kontroluj ilość spożywanej przez kota karmy, koniecznie przestrzegaj rekomendowanych dziennych porcji karmy i pamiętaj, że nawet dojrzały i leniwy kot potrzebuje odrobiny aktywności fizycznej w ciągu dnia. W wypadku takich kotów najlepiej podawać karmę dla kotów z nadwagą.
Etap 5 - Senior
Etap seniora obejmuje wszystkie koty od 11. do 14. roku życia. W tym czasie możesz zaobserwować jeszcze większy spadek aktywności fizycznej. Koci seniorzy chętniej będą się wylegiwać i drzemać. Na tym etapie rozwoju konieczna jest kontrola porcji karmy, by nie dopuścić do przybierania na wadze. U kotów starszych mogą pojawiać się również problemy ze stawami, a zwiększona masa ciała może niekorzystnie wpływać na stan chorych stawów. Starsze koty często poświęcają mniej czasu na pielęgnację lub mają problem z domyciem poszczególnych regionów ciała. Koci senior może też jeść mniej - z wiekiem koci węch się pogarsza, a mruczki to właśnie zapach karmy zachęca do jej zjedzenia. Dla tych kotów najlepiej wybrać karmę dla kocich seniorów. Na tym etapie mogą rozwijać się choroby, które miały swój początek w wieku dojrzałym. Regularne kontrole weterynaryjne są konieczne szczególnie, gdy zauważysz jakiekolwiek zmiany w zachowaniu swojego kota.
Etap 6 - Super senior
Rozwój psychiczny kociąt
Jak dobrze wychować kota?
Koty to indywidualiści zwierzęcego świata. Mruczki chodzą własnymi drogami, są niezależne, przez co mogą sprawiać wrażenie nieposłusznych. Wychowanie kota nie jest tak proste, jak w przypadku psa, szczególnie, jeśli podchodzisz do kota w podobny sposób. Kota można nauczyć wielu rzeczy, potrzeba do tego jednak czasu, cierpliwości i wyrozumiałości. Zastanawiasz się, jak dobrze wychować kota? Zacznij od tych podstaw! Dodatkowo kota można nauczyć różnych sztuczek - więcej informacji znajdziesz tutaj.
Katt Kycklingfilé - przekąska dla kota z kurczakiem
Zrozumienie kociego języka
Podstawowe umiejętności
Wprowadzany do nowego otoczenia kot musi opanować szereg podstawowych umiejętności, które pozwolą Wam wspólnie i w zgodzie funkcjonować w jednej przestrzeni. Twój kot musi nauczyć się korzystać z kuwety i drapaka, zrozumieć, jak powinna wyglądać zabawa z człowiekiem oraz jak należy zachowywać się względem innych zwierząt, jeśli takowe są w domu. Pamiętaj, że pierwszy rok życia Twojego kota to moment, kiedy mruczek uczy się najchętniej oraz najszybciej. W tym okresie możesz u swojego zwierzaka wyrobić dobre nawyki, które zostaną z nim na całe życie, dlatego poświęć swojemu futrzastemu przyjacielowi trochę czasu i uwagi. Jeśli teraz oswoisz kota ze wszystkimi zabiegami pielęgnacyjnymi już nigdy nie napotkasz żadnego problemu u weterynarza, groomera czy podczas kąpieli albo obcinania pazurów.