Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak wychować kota? Poradnik

 Kociak  Zabawa i nauka

Wychowanie kota to długi i wieloetapowy proces, na który składa się kilka różnych czynników. Szkolenie kota obejmuje wszystkie podstawowe umiejętności, które Twój zwierzak musi opanować, a także wypracowanie właściwego zachowania w stosunku do zwierząt oraz ludzi. Wychowanie małego kota zacznij tak szybko, jak to tylko możliwe - pierwsze szkolenie kota możesz zacząć zaraz po przyprowadzeniu zwierzaka do nowego domu. 

Rozwój fizyczny kociąt

Pierwszy rok życia kociaka to moment, w którym Twój mruczek rośnie i zmienia się fizycznie. Kot nabiera masy, zmienia się jego budowa ciała, zmianie ulega nawet to, jak kot brzmi. W fizycznym rozwoju kota można wyróżnić charakterystyczne etapy rozwoju kota. W życiu kota rozpoznaje się sześć różnych etapów, w trakcie których zmieniają się potrzeby kota, ich stan zdrowia, rozwijają się typowe dla kotów w pewnym wieku choroby. Choć w wielu krajach koty są obecnie najpopularniejszymi zwierzakami domowymi, wielu właścicieli i opiekunów kotów nie zdaje sobie sprawy z istnienia poszczególnych etapów życia kota. Jak przebiega rozwój kota? Poznaj poszczególne etapy rozwoju kota.

Etap 1 - Kocię

Pierwszy etap obejmuje okres od urodzenia do 6. miesiąca życia kota. To czas, na określenie, czy kociak rozwija się poprawnie i nie wystąpiły żadne wady wrodzone. Pierwsze sześć miesięcy życia kota to czas, kiedy konieczne są podstawowe szczepienia na popularne choroby zakaźne kotów. To też niezmiernie ważny etap psychicznego rozwoju Twojego kociaka, kiedy mruczek uczy się niezbędnych umiejętności, poznaje panujące w nowym domu zasady, uczy się funkcjonowania w gronie ludzi lub pośród innych zwierząt.

Etap 2 - Młody kot 

Młodym kotem określa się wszystkie mruczki od 7. miesiąca życia do 2 lat. To moment życia, kiedy koty są najbardziej aktywne fizycznie, a tym samym najbardziej podatne na wszelkie urazy. W przypadku kotów wychodzących możesz mieć do czynienia ze śladami po bójkach z innymi, okolicznymi kotami, ale nawet młody kot niewychodzący na tym etapie rozwoju może zrobić sobie krzywdę w czterech ścianach. Pilnuj swojego mruczka i nie zapomnij o szczepieniach, gdyż młode koty są najbardziej narażone na zarażenie rozmaitymi chorobami zakaźnymi. Rekomendowana dla kotów na tym etapie życia dieta to Exclusive Kattunge.

Etap 3 - Dorosły

Etap dorosłego kota obejmuje okres życia kota od 3. do 7. roku. To czas, kiedy kot jest już w pełni dojrzały fizycznie (nawet w przypadku przedstawicieli takich ras, jak Maine Coon, gdzie pełną dojrzałość fizyczną koty osiągają zwykle około 3. roku życia). W dorosłym życiu mogą powoli rozwijać się rozmaite problemy zdrowotne, z którymi Twój kot będzie borykał się na dalszych etapach swojego życia. To moment, kiedy szczególną uwagę trzeba zwrócić na higienę jamy ustnej oraz stan uzębienia kota. Zaniedbanie zębów i jamy ustnej może prowadzić do rozmaitych problemów z dziąsłami i zębami. To też moment życia, kiedy u kotów najczęściej rozwija się otyłość. Wysterylizowane i wykastrowane koty stają się mniej aktywne, a ich apetyt nie maleje. Dlatego na tym etapie życia zwróć szczególną uwagę na poziom aktywności swojego kota i staraj się zachęcać go do ruchu, szczególnie jeśli masz do czynienia z kotem niewychodzącym. Takim kotom najlepiej podawać specjalistyczną karmę dla kotów sterylizowanych i kastrowanych

Etap 4 - Dojrzały

Kot dojrzały, to kot w wieku od 7 do 10 lat. To ten etap życia kota, kiedy mogą rozwinąć się typowe dla kocich seniorów problemy ze zdrowiem. U kotów dojrzałych mogą pojawiać się pierwsze objawy problemów z tarczycą, choroba nerek, cukrzyca, nowotwory. Regularne kontrole weterynaryjne są niezbędne na tym etapie życia - w ten sposób najszybciej zdiagnozujesz swojego kota i możesz niezwłocznie rozpocząć leczenie. Dojrzałe koty, choć nadal wyglądają młodo, nie są już tak aktywne fizycznie i chętnie do zabawy, jak młodsze mruczki. Dlatego też często u kotów dojrzałych występuje problem z otyłością. Kontroluj ilość spożywanej przez kota karmy, koniecznie przestrzegaj rekomendowanych dziennych porcji karmy i pamiętaj, że nawet dojrzały i leniwy kot potrzebuje odrobiny aktywności fizycznej w ciągu dnia. W wypadku takich kotów najlepiej podawać karmę dla kotów z nadwagą.

Etap 5 - Senior

Etap seniora obejmuje wszystkie koty od 11. do 14. roku życia. W tym czasie możesz zaobserwować jeszcze większy spadek aktywności fizycznej. Koci seniorzy chętniej będą się wylegiwać i drzemać. Na tym etapie rozwoju konieczna jest kontrola porcji karmy, by nie dopuścić do przybierania na wadze. U kotów starszych mogą pojawiać się również problemy ze stawami, a zwiększona masa ciała może niekorzystnie wpływać na stan chorych stawów. Starsze koty często poświęcają mniej czasu na pielęgnację lub mają problem z domyciem poszczególnych regionów ciała. Koci senior może też jeść mniej - z wiekiem koci węch się pogarsza, a mruczki to właśnie zapach karmy zachęca do jej zjedzenia. Dla tych kotów najlepiej wybrać karmę dla kocich seniorów. Na tym etapie mogą rozwijać się choroby, które miały swój początek w wieku dojrzałym. Regularne kontrole weterynaryjne są konieczne szczególnie, gdy zauważysz jakiekolwiek zmiany w zachowaniu swojego kota.

Etap 6 - Super senior

Na tym etapie kociego życia kontrole weterynaryjne powinny być już stałą częścią wspólnej rutyny. U kotów powyżej 15. roku życia wiele chorób i problemów ze zdrowiem może pojawić się nagle i jednocześnie. Koty w tym wieku najczęściej mają problemy z niewydolnością nerek, nadczynnością tarczycy, nadciśnieniem, chorobami serca i nowotworami. Wczesna diagnoza w wielu przypadkach jest podstawą skutecznego leczenia. Zwróć szczególną uwagę na objawy kociej demencji - jeśli zauważysz, że Twój kot jest zdezorientowany, błąka się bez celu, miauczy znacznie więcej, niż do tej pory, koniecznie udaj się ze swoim czworonożnym przyjacielem do weterynarza. 

Rozwój psychiczny kociąt

Rozwój kociąt zachodzi nie tylko w sferze fizycznej. U kociąt zachodzi dynamiczny rozwój psychiczny. Jest to moment, kiedy Twój kot zaczyna pojmować, jak powinien funkcjonować w nowej rodzinie, uczy się dobrych nawyków. Pierwszy rok to kluczowy moment, kiedy Twój mruczek uczy się podstawowych umiejętności, poznaje aspekty życia w domu oraz nawiązuje więź z domownikami. To moment, w którym Twój zwierzak potrzebuje czasu i przestrzeni, by się prawidłowo rozwijać. Poświęć swojemu towarzyszowi szczególną uwagę w tym okresie. To inwestycja w przyszłość, gdyż wszystko, czego Twój kot nauczy się w pierwszym roku, będzie obecne w jego dorosłym życiu. W pierwszych miesiącach swojego życia kot uczy się, jak się bawić, by nie robić innym krzywdy lub jakie zachowania są odpowiednie i pożądane w domu. To również moment w życiu Twojego kociaka, kiedy zwierzak próbuje zrozumieć Ciebie i to, co mu komunikujesz.

Jak dobrze wychować kota?

Koty to indywidualiści zwierzęcego świata. Mruczki chodzą własnymi drogami, są niezależne, przez co mogą sprawiać wrażenie nieposłusznych. Wychowanie kota nie jest tak proste, jak w przypadku psa, szczególnie, jeśli podchodzisz do kota w podobny sposób. Kota można nauczyć wielu rzeczy, potrzeba do tego jednak czasu, cierpliwości i wyrozumiałości. Zastanawiasz się, jak dobrze wychować kota? Zacznij od tych podstaw! Dodatkowo kota można nauczyć różnych sztuczek - więcej informacji znajdziesz tutaj.

Polecane produkty:

Katt Kycklingfilé - przekąska dla kota z kurczakiem

Pieczone i zdrowe przekąski z piersi kurczaka.
high_quality_protein
Wysoka zawartość białka
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 48.0%
Zawartość tłuszczu: 2.0%
Sprawdź

Zrozumienie kociego języka

Masz kota pierwszy raz w życiu i zastanawiasz się jak dobrze wychować małego kotka, kiedy nic nie wiesz o tych zwierzakach? Zacznij od zrozumienia kociego języka! Rozpoznanie nastroju Twojego mruczka znacznie ułatwi Ci wychowanie kota. Koty korzystają z całego wachlarza komunikatów werbalnych i niewerbalnych, żeby porozumieć się z człowiekiem. Koty mogą miauczeć, mruczeć lub syczeć a do tego dochodzi jeszcze ich mowa ciała. Nastrój kota najłatwiej ocenić po ułożeniu jego uszu, a w szczególności ogona. Obserwuj, jak Twój kot reaguje na otoczenie i Twoje zachowania, dzięki temu zrozumiesz, kiedy jest zaciekawiony, a kiedy czegoś się boi. Pamiętaj też, że nie jesteś osamotniony w tym procesie. Kot, podobnie jak Ty, próbuje zrozumieć Ciebie i przypisuje konkretne zachowania lub tembr Twojego głosu do danego nastroju. Wychowanie małego kota staje się bajecznie proste, kiedy zaczynasz rozumieć swojego czworonożnego przyjaciela.  

Podstawowe umiejętności

Wprowadzany do nowego otoczenia kot musi opanować szereg podstawowych umiejętności, które pozwolą Wam wspólnie i w zgodzie funkcjonować w jednej przestrzeni. Twój kot musi nauczyć się korzystać z kuwety i drapaka, zrozumieć, jak powinna wyglądać zabawa z człowiekiem oraz jak należy zachowywać się względem innych zwierząt, jeśli takowe są w domu. Pamiętaj, że pierwszy rok życia Twojego kota to moment, kiedy mruczek uczy się najchętniej oraz najszybciej. W tym okresie możesz u swojego zwierzaka wyrobić dobre nawyki, które zostaną z nim na całe życie, dlatego poświęć swojemu futrzastemu przyjacielowi trochę czasu i uwagi. Jeśli teraz oswoisz kota ze wszystkimi zabiegami pielęgnacyjnymi już nigdy nie napotkasz żadnego problemu u weterynarza, groomera czy podczas kąpieli albo obcinania pazurów.

Inne polecane produkty:

15,00 zł

Tuna Recipe - mus dla kota z dzikim tuńczykiem 12x30 g

Z dodatkiem suszonego bonito

74,00 zł

4 Sorter - mokra karma dla kotów z dodatkiem tauryny 52x100g

Cztery smaki mięsnych kawałków w pysznym sosie.

209,00 zł

Exclusive Kattunge - karma sucha dla kociąt 2 kg

Zbilansowana dieta kociąt

92,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.