Jak karmić małe kotki bez matki?
Żywienie kociąt w pierwszym roku życia zwierzaka bardzo się zmienia i można je podzielić na trzy etapy. Pierwszy, od narodzin do 3. tygodnia życia, drugi, czyli okres przejściowy, między 3. a 8. tygodniem życia i etap ostatni, od odsadzenia do dojrzałości, czyli do 12. miesiąca życia. U osieroconych kociąt pierwszy etap będzie najbardziej wymagającym momentem w żywieniu kociąt. Przede wszystkim zacznijmy od tego, czym karmić małego kotka bez matki. W pierwszym etapie żywienia jedynym pokarmem dla kocich osesków jest mleko matki, które dostarcza im wszystkich substancji odżywczych, ale jest również źródłem przeciwciał, hormonów i enzymów, które pozwalają kociętom na budowanie odporności. Żywienie kociąt bazuje na mleku matki minimum do 4. tygodnia ich życia, najczęściej jednak dopiero w granicach 6-8 tygodnia dochodzi do odsadzenia.
Czym karmić małego kotka bez matki?
Kocięta pozbawione dostępu do mleka matki powinny być karmione pokarmem najbardziej zbliżonym do mleka matki. Oczywiście mleko dla kociego oseska nie może być jakimkolwiek mlekiem, jakie znajdziesz w sklepie spożywczym. Dla kociąt nie nadają się również wszelkie mieszanki dla noworodków. Co można wybrać i czym karmić malutkiego kotka? Kocie oseski pozbawione matki potrzebują specjalnego preparatu mlekozastępczego dla kociąt.
Czym karmić malutkiego kotka? Jaka butelka dla kociąt będzie najlepsza?
Malutkie, kocie oseski nie będą w stanie napić się takiego mleka z miseczki czy talerzyka. Malutkim kociętom najłatwiej podawać mleko przez strzykawkę, zakraplacz, ale świetnie sprawdza się także butelka dla kociąt z drobnym smoczkiem. Specjalna butelka do karmienia kociąt pomoże z łatwością odmierzyć dokładną porcję jedzenia dla kociaka. Młode kocie oseski potrzebują karmienia przez całą dobę, w mniejszych posiłkach co 2-3 godziny. Stopniowo wydłużaj przerwy między posiłkami - około 2. tygodnia życia kocięta powinny być w stanie przespać noc bez posiłku. Pamiętaj, że podawany kocim oseskom preparat mlekozastępczy musi być serwowany w temperaturze zbliżonej do mleka kociej mamy, czyli w granicach 35-40°C. Zanim podasz posiłek kociakowi wylej jego kroplę na skórę w zgięciu łokcia. Dopiero, gdy nie czujesz parzenia ani wyraźnego dyskomfortu wywołanego ciepłem, możesz podać mleko kociakowi.
Od 4. tygodnia życia kocich osesków możesz próbować wprowadzać do ich diety pokarm stały. Początkowo podawaj w miseczce lub na talerzyku papkę wymieszaną z preparatu mlekozastępczego z dodatkiem karmy dla kociąt. Jeżeli kocięta zaczną interesować się taką mieszanką, stopniowo zwiększaj zawartość
mokrej karmy dla kociąt w posiłku. Do 8. tygodnia życia kocięta powinny już swobodnie jeść posiłki wyłącznie. ze stałego pokarmu. Po tym czasie zacznij wdrażać
suchą karmę dla kociąt.