Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Odkarmianie kociąt - jak karmić małego kotka bez matki?

Kocięta  Żywienie

Natura potrafi być okrutna i nie oszczędzać nawet kocich osesków. Czasem te delikatne i słodkie maleństwa zostają pozbawione mamy, jeszcze zanim są w stanie przetrwać bez niej same. Kocie oseski wymagają szczególnej troski, wiele uwagi i właściwego pokarmu. Jak karmić małe kotki bez matki i jak odpowiednio zaopiekować się kocim oseskiem? 

Kiedy kotka przestaje karmić małe?

W sytuacji, gdy nic nie zaburzy naturalnego cyklu rozwoju kociąt pod opieką matki, do minimum 4. tygodnia życia kocięta są karmione wyłącznie mlekiem matki. W momencie, kiedy kotka przestaje karmić małe mlekiem można powoli wprowadzać do ich diety papkę przygotowaną z mokrej karmy dla kociąt wymieszanej z ciepłą wodą lub preparatem mlekozastępczym. Ciepły pokarm ułatwia ogrzanie organizmu kociąt, które w kwestii regulacji temperatury ciała polegają jeszcze na zewnętrznym źródle ciepła (najczęściej ogrzewają się wtulając w matkę). Zwykle do 8. tygodnia życia kocięta przechodzą już w pełni na pokarm stały, czyli suchą karmę dla kota.

Poczekaj, zanim zabierzesz kociego oseska do domu!

Ze względów bezpieczeństwa kocia mama często zmienia miejsce, w którym przebywa ze swoim potomstwem. Malutkie, często jeszcze ślepe kocięta, nie są w stanie podążyć jej śladem, dlatego kotka musi przenosić potomstwo pojedynczo. Jeśli natrafisz na grupkę kocich osesków lub osamotnionego kociaka zaczekaj chwilę, zanim uznasz go, za kocią sierotę. Bardzo możliwe, że kotka wróci za chwilę do dawnego gniazda, szczególnie jeżeli kocię cały czas ją nawołuje. Jeśli jednak mija już kilka minut, koci osesek nawołuje matkę, a kotka nie wraca, nie ma sensu czekać dłużej, tylko trzeba małemu kociakowi pomóc.

Pierwsza pomoc kocim oseskom

Trzy najważniejsze rzeczy, których kilkudniowe kocie oseski potrzebują najbardziej to: ciepło, pożywienie i pomoc w wypróżnianiu. Zacznij od pierwszego - gdy znajdujesz na ulicy oseska i masz już pewność, że to sierota, trzymaj go jak najbliżej swojego ciała, a jeżeli możesz owiń go jakąś częścią garderoby. Kiedy kociak będzie ogrzany i w miarę bezpieczny koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, który udzieli Ci porad, jak zadbać o tak młodego kociaka - koniecznie zapytaj o to, jak karmić małe kotki bez matki! W domu przygotuj kociakowi legowisko z elektrycznym kocem lub termoforem, który pomoże mu utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Do opieki nad kocimi oseskami będą Ci potrzebne butelki do karmienia kociąt. Butelka ze smoczkiem dla kota będzie najwygodniejszym sposobem na przyjmowanie płynnego pokarmu w pierwszych tygodniach jego życia. Musisz mieć też czym karmić malutkiego kotka - żywienie kociąt pozbawionych matki jest bardziej skomplikowane, niż podawanie mokrej karmy kociętom po odsadzeniu.
Rekomendowane dla kociąt:

Aptit Tuńczyk - karma mokra uzupełniająca dla kota

Pyszny, świeży tuńczyk w sosie.
water_intake
Spożycie płynów
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 17.3%
Zawartość tłuszczu: 0.3%
Sprawdź

Aptit Kurczak - karma mokra uzupełniająca dla kota

Pyszny, świeży kurczak w sosie.
water_intake
Spożycie płynów
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 13.0%
Zawartość tłuszczu: 0.56%
Sprawdź

Jak karmić małe kotki bez matki?

Żywienie kociąt w pierwszym roku życia zwierzaka bardzo się zmienia i można je podzielić na trzy etapy. Pierwszy, od narodzin do 3. tygodnia życia, drugi, czyli okres przejściowy, między 3. a 8. tygodniem życia i etap ostatni, od odsadzenia do dojrzałości, czyli do 12. miesiąca życia. U osieroconych kociąt pierwszy etap będzie najbardziej wymagającym momentem w żywieniu kociąt. Przede wszystkim zacznijmy od tego, czym karmić małego kotka bez matki. W pierwszym etapie żywienia jedynym pokarmem dla kocich osesków jest mleko matki, które dostarcza im wszystkich substancji odżywczych, ale jest również źródłem przeciwciał, hormonów i enzymów, które pozwalają kociętom na budowanie odporności. Żywienie kociąt bazuje na mleku matki minimum do 4. tygodnia ich życia, najczęściej jednak dopiero w granicach 6-8 tygodnia dochodzi do odsadzenia.

Czym karmić małego kotka bez matki?

Kocięta pozbawione dostępu do mleka matki powinny być karmione pokarmem najbardziej zbliżonym do mleka matki. Oczywiście mleko dla kociego oseska nie może być jakimkolwiek mlekiem, jakie znajdziesz w sklepie spożywczym. Dla kociąt nie nadają się również wszelkie mieszanki dla noworodków. Co można wybrać i czym karmić malutkiego kotka? Kocie oseski pozbawione matki potrzebują specjalnego preparatu mlekozastępczego dla kociąt.

Czym karmić malutkiego kotka? Jaka butelka dla kociąt będzie najlepsza?

Malutkie, kocie oseski nie będą w stanie napić się takiego mleka z miseczki czy talerzyka. Malutkim kociętom najłatwiej podawać mleko przez strzykawkę, zakraplacz, ale świetnie sprawdza się także butelka dla kociąt z drobnym smoczkiem. Specjalna butelka do karmienia kociąt pomoże z łatwością odmierzyć dokładną porcję jedzenia dla kociaka. Młode kocie oseski potrzebują karmienia przez całą dobę, w mniejszych posiłkach co 2-3 godziny. Stopniowo wydłużaj przerwy między posiłkami - około 2. tygodnia życia kocięta powinny być w stanie przespać noc bez posiłku. Pamiętaj, że podawany kocim oseskom preparat mlekozastępczy musi być serwowany w temperaturze zbliżonej do mleka kociej mamy, czyli w granicach 35-40°C. Zanim podasz posiłek kociakowi wylej jego kroplę na skórę w zgięciu łokcia. Dopiero, gdy nie czujesz parzenia ani wyraźnego dyskomfortu wywołanego ciepłem, możesz podać mleko kociakowi.
Od 4. tygodnia życia kocich osesków możesz próbować wprowadzać do ich diety pokarm stały. Początkowo podawaj w miseczce lub na talerzyku papkę wymieszaną z preparatu mlekozastępczego z dodatkiem karmy dla kociąt. Jeżeli kocięta zaczną interesować się taką mieszanką, stopniowo zwiększaj zawartość mokrej karmy dla kociąt w posiłku. Do 8. tygodnia życia kocięta powinny już swobodnie jeść posiłki wyłącznie. ze stałego pokarmu. Po tym czasie zacznij wdrażać suchą karmę dla kociąt

Ile pokarmu potrzebuje malutki kotek?

W pierwszych dniach kocie oseski potrzebują naprawdę niewielkich ilości pokarmu. To ile mleka dla małego kotka będzie wystarczające, zależy od wieku oseska. Jednorazowo koci osesek, w pierwszych dniach życia, powinien przyjmować do 2 ml w jednym posiłku. Około drugiego tygodnia życia malutki kotek może przyjmować już do 10 ml preparatu mlekozastępczego w jednym posiłku. Kiedy karmisz oseska przy pomocy butelki do karmienia kociąt bardzo ważne jest, by nie kłaść kota na plecach, ani nie wlewać mu mleka w pyszczek. Kociak sam musi zacząć ssać butelkę, a jeśli jest zbyt słaby, można próbować podawać mu posiłek po kropli ze strzykawki czy zakraplacza. Uważaj też, żeby mleko nie wydostawało się przez koci pyszczek ani nos - to zwykle sygnał, że otwór w smoczku jest zbyt duży.

Kiedy pora do toalety

Zmiana z mleka matki na preparat mlekozastępczy może u kociąt prowadzić do zaparć. Kocim oseskom koniecznie trzeba pomóc w wypróżnianiu - gdy są pod opieką matki, to kocia mama pomaga im pobudzić perystaltykę jelit. Kociętom w wypróżnianiu mogą pomóc masaże. Jak masować brzuch kota, żeby ułatwić mu proces wypróżniania się? Najlepiej po każdym posiłku poświęcić 5 do 10 minut na masaż. Bardzo delikatnie i ostrożnie zacznij masować brzuch w okolicach żołądka. Świetnie sprawdza się także masaż okolic odbytu wilgotnym, ciepłym ręcznikiem, chusteczką czy wacikiem. Kocie oseski powinny wypróżniać się od 1 do 3 razy dziennie. Jeżeli zauważysz, że osesek nie wypróżnia się regularnie bez zwłoki udaj się z nim do weterynarza.

Produkty dla kota:

Exclusive Kattunge - karma sucha dla kociąt 2 kg

Zbilansowana dieta kociąt

92,00 zł

4 Sorter - mokra karma dla kotów z dodatkiem tauryny 52x100g

Cztery smaki mięsnych kawałków w pysznym sosie.

209,00 zł

126,00 zł

156,00 zł

168,00 zł

Tuna Recipe - mus dla kota z dzikim tuńczykiem 12x30 g

Z dodatkiem suszonego bonito

74,00 zł

79,00 zł

32,00 zł

15,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.