Żywienie kociąt - czemu zdrowa dieta jest tak ważna?
Kocięta
Żywienie kota potrafi przysparzać niejednego opiekuna mruczka o ból głowy. Koty to stworzenia wybredne, do tego każdy mruczek ma swoje indywidualne preferencje żywieniowe. Nie istnieje coś takiego, jak uniwersalna karma dla kota, która sprawdzi się w każdym przypadku, bez różnicy, jakiego mruczka masz pod swoim dachem. Karmienie kota to szerokie zagadnienie, jednak zacznijmy od samych podstaw. Co jedzą małe kotki, czym karmić dorosłe koty i czy żywienie kociąt jest bardzo skomplikowane? Dowiedz się, jak żywić kota, by zapewnić mu najwyższy komfort życia każdego dnia.
Dieta dla kota - na co się zdecydować?
Kiedy musisz zdecydować, czym karmić kota, okazuje się, że nie jest to takie łatwe zadanie. Do wyboru masz cały wachlarz produktów dla kota, a wszystko jest uzależnione od indywidualnych preferencji Twojego czworonożnego przyjaciela. Źródło białka w karmie, zawartość tłuszczu, dodatki smakowe, tekstura i konsystencja jedzenia - to wszystko ma wpływ na to, czy Twój kot skusi się na posiłek, który mu podasz, czy nie. Żywienie kota oprzyj o odpowiednio zbilansowaną karmę, która dostarczy Twojemu mruczkowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W diecie kota koniecznie muszą znaleźć się składniki, których koci organizm nie produkuje sam, jak choćby tauryna. Pamiętaj, że żywienie kota to jeden z filarów jego zdrowia. Zdrowa dieta dla kota wpływa na jego samopoczucie, poziom energii, a w przypadku małych kotów ich prawidłowy wzrost i rozwój. Zastanawiasz się, jak żywić kota, by zapewnić mu najwyższy komfort? Wybierz dobrą i zbilansowaną karmę dla kota! Dieta dla kota musi być dostosowana do jego wieku, wagi ciała, indywidualnych preferencji oraz wszelkich dolegliwości, z jakimi zmaga się Twój czworonożny przyjaciel. W takim razie czym karmić małego kotka? Czy 3 miesięcznego kota można karmić jakąkolwiek karmą? Zdecydowanie nie, koniecznie w pierwszym roku życia żywienie kociąt musi być oparte na specjalnej karmie dla kociąt. A czym karmić kota starszego? Pamiętaj, że z wiekiem w organizmie Twojego zwierzaka zachodzą zmiany, na które musisz adekwatnie reagować. Karma dostosowana do wieku Twojego zwierzaka dostarczy wszystkich składników odżywczych, których na danym etapie życia zwierzak potrzebuje najbardziej.
Karmienie kota - jak podawać posiłki?
Koty to łasuchy, które lubią często podjadać. Wielu właścicieli mruczków decyduje się na karmienie do woli, szczególnie jeśli wybiera suchą karmę. Dieta dla kota bazowana na karmie suchej nie sprawdzi się jednak u każdego kota, podobnie jak karmienie do woli. Koty nie są przyzwyczajone do picia wody stojącej, a przy posiłku o tak niskiej zawartości wody, jak karma sucha, Twój mruczek może mieć problemy z odpowiednim nawodnieniem organizmu. Zaletą karmy suchej jest jednak wsparcie mechanicznego czyszczenia zębów - chrupiące krokiety karmy podczas jedzenia redukują kamień nazębny. Jeśli jednak masz kota, który pije mało wody lub mruczka z problemem z nadwagą zrezygnuj z suchej karmy i karmienia do woli. Wprowadź stałe pory posiłków i podawaj odpowiednią dawkę karmy - karmy Husse dla kota znajdziesz tutaj. Zbyt duże porcje jedzenia mogą prowadzić do odkładania się zbędnych kilogramów. Dobra dieta dla kota powinna być smaczna, ale i syta - wzbogacone błonnikiem formuły na dłużej zapewniają poczucie sytości Twojemu kotu. Pamiętaj, że mokra karma dla kota psuje się szybciej w temperaturze pokojowej, dlatego nie zostawiaj jej w misce dłużej, niż 30 minut. Po tym czasie przykryj miskę i schowaj posiłek do lodówki. Kiedy Twój kot zgłodnieje i będzie domagał się jedzenia, wyjmij miskę i podaj ją kotu ponownie. By wzmocnić zapach mokrej karmy możesz ją delikatnie podgrzać do temperatury pokojowej.
Exclusive Kattunge - zbilansowana karma sucha dla kociąt
Tonfisk i gele - mokra karma z tuńczykiem dla kota
Co zrobić, gdy kot nie chce jeść?
Brak apetytu często jest u kotów jednym z symptomów poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego nigdy nie bagatelizuj jakichkolwiek zmian w nawykach żywieniowych Twojego kota. Oczywiście kot, który nie jest przekonany do swojego jedzenia w misce, może mieć setki różnych powodów. Karmienie kota to ciężki kawałek chleba - koty lubią kręcić nosem i czasem nie mają po prostu ochoty na konkretny rodzaj karmy, jaki im podasz. Szczególnie trudne może okazać się wprowadzenie nowego rodzaju karmy. Jeżeli Twój mruczek do tej pory jadł głównie karmę suchą, nie oczekuj, że następnego dnia z radością powita mokry posiłek w misce. Zwróć też uwagę na zapach karmy - koty nie mają mocno rozwiniętego zmysłu smaku i mówi się, że jedzą węchem. Wrażliwy koci nos szybko wychwytuje przyjemne zapachy, zatem by zachęcić kota, karma musi mieć ładny aromat. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu kocich misek. Brudna miska może niezbyt ładnie pachnieć, co potrafi skutecznie zniechęcić kota do jedzenia. Jeżeli karmisz kota suchą karmą możesz dodatkowo poprawić jej aromat dodając do niej mokre kocie przekąski. W ten sposób nie tylko wzmocnisz aromatyczność posiłku, ale również wprowadzisz więcej płynów do diety Twojego mruczka.
Dieta dla kota - jak ją zmienić?
Karmienie kociąt - fundament kociego zdrowia
Pierwszy rok życia kota to okres dynamicznego rozwoju. U kociąt zachodzą wtedy znaczne zmiany fizyczne jak i psychiczne. To kluczowy moment, w którym koty uczą się poprawnych zachowań w domu, jak budować relacje z domownikami lub mogą opanować rozmaite sztuczki. W pierwszych 12 miesiącach życia kociąt zachodzą też diametralne zmiany fizyczne - koty rosną, nabierają masy i osiągają pełną dojrzałość płciową. Właściwe karmienie małego kota ma wpływ na poprawny rozwój fizyczny zwierzaka, dlatego bardzo ważne jest by opiekun wiedział, jak karmić kocięta. Specjalne karmy dla kociąt wzbogacone są o witaminy i minerały, które wspierają młody organizm w fazie wzrostu. To, co jedzą małe koty w pierwszym roku swojego życia ma ogromny wpływ na ich późniejsze zdrowie.. Karmienie kociąt konkretnym rodzajem karmy od najmłodszych lat wyrabia zwierzakowi preferencje i przyzwyczajenia. Jeśli kociak od pierwszych dni w domu będzie znajdował w misce suchą karmę lub surowe mięso, to niech Cię nie zdziwi, jeśli w dorosłym życiu Twój mruczek będzie gardził innymi posiłkami.
Jak karmić kocięta?
Czym karmić 2 miesięcznego kota?
Mokra czy sucha karma dla kociąt?
Czemu dieta ma znaczenie?
Czy mały kot może jeść karmę dla dorosłych?
Kiedy zmienić karmę? Karmienie kota w zależności od wieku
Karmę dla kociąt należy podawać przez pierwszy rok życia mruczka. To kluczowy moment, w którym trzeba zwracać szczególną uwagę na to, czym karmić kota. Po ukończeniu pierwszego roku życia Twój kot nie potrzebuje tak dużej dawki składników odżywczych, jak w karmie dla kociąt. Po tym czasie możesz zacząć podawać karmę dla kotów dorosłych. Karmienie kota w zależności od wieku pozwala dokładnie odpowiadać na potrzeby żywieniowe zwierzaka, które zmieniają się na każdym etapie życia kota. Nie zapomnij o zastosowaniu okresu przejściowego, aby układ trawienny kota przyzwyczaił się do nowego pokarmu. Pierwsze dwa dni podawaj kotu 75% obecnej karmy wymieszanej z 25% nowej karmy. 3. i 4. dnia podaj mieszankę złożoną z 50% obecnej karmy i 50% nowej karmy. 5. i 6. dnia podaj 25% starej karmy i 75% nowego pożywienia. Po upływie 7 dni możesz podawać swojemu mruczkowi wyłącznie nową karmę. Pamiętaj, że nawet w przypadku ras kotów, które pełną dojrzałość osiągają około 3. roku życia, jak choćby maine coon czy kot syberyjski, karmy dla kociąt nie należy podawać dłużej niż przez pierwsze 12. miesięcy życia kota. Po tym czasie Twój mruczek potrzebuje diety dostosowanej do potrzeb dorosłego kota, gdyż zmienia się jego zapotrzebowanie energetyczne.
Jak karmić kota?
Przygotuj się na moment, w którym Twój mruczek wkracza w dorosłe życie i dowiedz się, jak karmić kota dorosłego. Każdy zwierzak jest inny, dlatego w wyborze karmy koniecznie trzeba kierować się preferencjami i potrzebami konkretnego kota. Wybór karmy uzależniony jest od poziomu aktywności Twojego kota, mruczka oraz stanu jego zdrowia. Zwróć uwagę, czy Twój mruczek nie ma alergii pokarmowych lub jakichkolwiek dolegliwości, które należy uwzględnić w jego diecie.